• Wolontariat

        • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA!
        • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA!

        • 06.04.2023 18:25
        •       Jednak nie każdy spędzi je w rodzinnym gronie… Czas świąt to dla wielu osób trudny okres samotności, a my ponownie chcemy to zmienić, wypełniając go dobrym słowem, obecnością, pomocą, życzeniami i upominkami. Dlatego jak co roku 6 grudnia udaliśmy się z wizytą do osób starszych i samotnych z terenu Brzyskiej Woli. Radość na ich twarzach, a niejednokrotnie łzy w ich oczach były dowodem na to, że takie działania są dla nich ważne i potrzebne. W trakcie spotkań młodzi wolontariusze poznali osoby starsze i samotne ze swego najbliższego otoczenia, nauczyli się współpracy w zespole, a podejmowane działania przyniosły im satysfakcję z pomagania.

           

        • więcej
        • Podaj łapę Człowieku!
        • Podaj łapę Człowieku!

        • 14.04.2022 13:07
        •       Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Bezdomnych obchodzonego 4 kwietnia, nasza szkoła organizuje zbiórkę dla zwierzaków ze schroniska ,,Kundelek” w Rzeszowie. Szczególnie potrzebne są karmy suche i mokre. Można również ofiarować niepotrzebne koce, ręczniki, żwirek dla kotów, zabawki, itp. Artykuły prosimy odkładać do pojemnika znajdującego się przy drzwiach wejściowych szkoły.

                 Akcja potrwa do 1 kwietnia 2022r.

                 Liczymy na Waszą pomoc! Pokaż ludzką twarz!

           

           

          Szkolne Koło Wolontariatu 
          oraz Samorząd Uczniowski
          SP im. J. Świątoniowskiego
          w Brzyskiej Woli

        • więcej
        • Nie lękajcie się!
        • Nie lękajcie się!

        • 14.04.2022 13:04
        •             Takie zawołanie rozbrzmiewało w niedzielę 10 października 2021 r. w XXI. Dzień Papieski organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświecało hasło: „Nie lękajcie się!”. Słowa te św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

                      Jak co roku, tym razem o poranku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli uczestniczyli w Mszy Świętej celebrowanej przez ks. proboszcza Henryka Skałubę w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Klaudia Staroń, Emilia Turek, Julia Winiarska odczytały czytania oraz modlitwę wiernych, uczennice klasy ósmej: Aleksandra Bielak, Anna Jachimowicz, Zuzanna Leniart, Dominika Socha, Małgorzata Staroń   Zuzanna Wnuk oraz Tomasz Wnuk przygotowali oprawę muzyczną. W trakcie modlitwy wspólnota szkolna dziękowała za pontyfikat św. Jana Pawła II i prosiła o jego wstawiennictwo i umocnienie w wierze.

                      Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyła coroczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można było ufundować, wrzucając datek do puszki kwestarskiej przy kościele.

                      „Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny.” – napisali biskupi w liście pasterskim.

                      Na zakończenie obchodów uczniowie przygotowali małą niespodziankę dla najmłodszych – książeczkę z kolorowankami, rebusami, krzyżówkami o Janie Pawle II.

        • więcej
        • Sprzątanie Świata
        • Sprzątanie Świata

        • 14.04.2022 13:03
        •            Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, przypadającego na dzień 5 czerwca, w naszej szkole  uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w akcji „Sprzątania Świata”. Uzbrojeni w rękawiczki, worki, grabie i kamizelki odblaskowe oczyszczali teren wokół szkoły oraz pobliski las z zanieczyszczeń.

                        Akcja miała ma celu nie tylko fizyczne oczyszczenie terenu , ale przede wszystkim praktyczną edukacje uczniów w zakresie ochrony przyrody i wypracowanie pozytywnych postaw proekologicznych. Młodzież spisała się na medal.

        • więcej
        • Z darami jak Trzej Królowie
        • Z darami jak Trzej Królowie

        • 14.04.2022 13:00
        •            ​​​​​​Akcje charytatywne łączą ludzi z różnych światów: biednych i bogatych, chorych i zdrowych, zagubionych i pomagających odnaleźć sens w życiu. Dają możliwość wsparcia, które ma znaczenie, daje nadzieję i inicjuje zmianę na lepsze. Grudzień to czas intensywnej pracy szkolnego wolontariatu. Działania, które zaproponowali nasi wolontariusze połączyły naszą społeczność szkolną i potrzebujących w wielkiej misji walki o lepszą przyszłość. W tym miesiącu uczniowie: wykonali kartki bożonarodzeniowe dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum w Rzeszowie, zorganizowali szkolną akcję „Połączeni w pomaganiu”oraz szkolną zbiórkę „Gwiazdka dla bezdomniaka”, w trakcie której zbierano karmę, koce, środki czystości dla podopiecznych schroniska „Kundelek” w Rzeszowie.     

              Wszystkim darczyńcom dziękujemy, że zatrzymaliście się na chwilę w tym rozbieganym świecie i pomyśleliście o innych, zwłaszcza o tych, którzy potrzebują troski, opieki, wsparcia duchowego i materialnego.

                   Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy wspomagają nasze działania, są jak mędrcy podążający do szopki betlejemskiej z darami, bo:
          Wiedzieli, gdzie dać. Nie w hałaśliwym mieście, ale w cichym Betlejem.
          Wiedzieli, w jaki sposób dać. Nie oddawać na bagaż, ale przynieść osobiście.
          Wiedzieli, kiedy dać. (…)
          Wiedzieli, że dary trzeba przynieść, aby się przydały…
          Dary Opatrzności Bożej czasem przychodzą punktualnie na pięć minut przed dwunastą.
          Chociaż nie wiemy, jak wyglądali, gdzie mieszkali, jakie nosili imiona i czy było ich trzech, czy czterech. Mimo to zawdzięczamy im niezłą lekcję wiary, miłości i życia. Postawa Trzech Mędrców to świetna inspiracja na kolejny rok, prawda?


          Członkowie

          Szkolnego Koła Wolontariatu

        • więcej
        • Totus Tuus
        • Totus Tuus

        • 14.04.2022 12:51
        •                W niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 11 października 2020r., w całej Polsce obchodzony był XX. Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój) – wezwaniem biskupim Karola Wojtyły pochodzącym z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

                         Tegoroczny Dzień Papieski wpisał się w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

                   Obchody XX Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli rozpoczęły się dużo wcześniej. Uczniowie, pod opieką pań: Heleny Stepaniak i Edyta Kusej, już od kilku tygodni przygotowywali oprawę mszy św., prezentację multimedialną oraz gazetkę ścienną, będąc rozważaniem sensu hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Ponadto większość uczniów dołożyła swoją cegiełkę na zakup kwiatów, które zostały złożone przy witrażu Jana Pawła II w miejscowym kościele.

                        Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Papieskiego w Brzyskiej Woli była odprawiona 11 października o godz. 11:00 msza święta w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Przewodniczył jej ks. proboszcz Henryk Skałuba. To właśnie tu cała wspólnota szkolna, łącząc się duchowo z innymi stypendystami w kraju, dziękowała za pontyfikat św. Jana Pawła II i prosiła o jego wstawiennictwo w tym trudnym czasie.

                     Dzień Papieski to także jego aspekt charytatywny związany z przykościelną i publiczną zbiórką pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich, jest wyrazem wdzięczności wobec swojego Wielkiego Rodaka.

        • więcej
        • „Takiego Cię pamiętamy”
        • „Takiego Cię pamiętamy”

        • 14.04.2022 14:19
        •         W 2019 r. parlamentarzyści - w myśl art. 33a Regulaminu Sejmu - ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand.

                     Dzisiaj, 18 maja 2020 r., obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.

                     Chciałoby się zaśpiewać: Plurimos annos! – Sto lat!, choć w dniu dzisiejszym w różnych zakątkach Polski rozbrzmiewa hymn: „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

          https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns

                     Jan Paweł II jest dla wielu z nas autorytetem, ale czy znamy go na tyle dobrze i wiemy o nim na tyle dużo, aby napisać wypracowanie na 200 słów, „nie lejąc wody”, ale przytaczając fakty z jego życiowej wędrówki? Zachęcamy do poznania biografii Świętego, a na pewno nie będzie to czas stracony:

          https://www.youtube.com/watch?v=zI9fn_iGrVY

          https://jp2.tvp.pl/

          https://domjp2.pl/muzeum-online/

          https://www.centrumjp2.pl/nauka/jp2-online/

          https://santojp2.pl/ 

        • więcej
        • Memini tui, memento mei .- Pamiętam o tobie, pamiętaj o mnie.
        • Memini tui, memento mei .- Pamiętam o tobie, pamiętaj o mnie.

        • 14.04.2022 12:55
        •                  Maj to miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba, cudownych zapachów, wieczornych śpiewów w przydrożnych kapliczkach. Tegoroczny maj to wyjątkowy miesiąc jeszcze z jednego powodu. 100 lat temu – 18 maja 1920 roku – w kamienicy przy ulicy Kościelnej w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. Tego dnia, ale 100 lat później, miało być wspólne świętowanie urodzin Papieża. Niestety, pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele uroczystości, spotkań i wydarzeń religijnych i kulturalnych nie będzie mogło się odbyć. Mimo izolacji chcemy, aby celebrowanie urodzin Karola Wojtyły było radosnym i szczególnym czasem dziękczynienia za dar jego życia, naukę i posługę.

           W poniedziałek będziemy obchodzili 100. rocznicę urodzin Świętego. Włączmy się zatem do stworzenia wspólnego prezentu z tej okazji.  Podajemy kilka propozycji upamiętnienia tej daty:

          https://stacja7.pl/jan-pawel-ii/nie-zastapi-ciebie-nikt-hymn-na-100-urodziny-jana-pawla-ii/

          Zachęcamy do udziału w akcjach, na pewno każdy z Was znajdzie formę, w której będzie mógł wyrazić wdzięczność i stworzyć wirtualny, ale żywy pomnik Papieża Polaka.

          uzbieraj bukiet polnych kwiatów, najlepiej w barwach flagi papieskiej, wykonaj zdjęcie i prześlij na adres: edyta_benko@interia.eu
          ułóż autorską modlitwę lub litanię,
          wykonaj pracę plastyczną „JPII – (nie)zwykły święty”,
          zaśpiewaj, nagraj i prześlij własną wersję hymnu „Nie zastąpi Ciebie nikt”:

        • więcej
        • Działania Szkolnego Koła Wolontariatu
        • Działania Szkolnego Koła Wolontariatu

        • 14.04.2022 12:45
        • „Jeśli ktoś Ci pomaga, sam mając wiele problemów,

          to nie jest pomoc, to jest MIŁOŚĆ”

                       Co skłoniło wolontariuszy naszej szkoły do poświęcenia swego czasu i pomocy innych?

                  Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest naturalny odruch serca. Świadomi rodzących się potrzeb, pomagają. Wiedzą, że pomoc to nie tylko dawanie, dawanie siebie, swego czasu, pracy, wysiłku, ale to także branie, przyjmowanie cierpienia innych, ubóstwa, choroby. Dlatego grudzień to czas intensywnej pracy szkolnego wolontariatu. W tym miesiącu uczniowie:

                       Święta Bożego Narodzenia to czas, który skłania do ofiarności oraz życzliwości. I tym razem, Koleżanki i Koledzy, nie zawiedliście nas. Pokazaliście, że w Waszych małych ciałach kryją się wielkie serca. Dziękujemy, że zatrzymaliście się choć na chwilę w tym rozbieganym świecie i pomyśleliście o drugim człowieku, zwłaszcza o tym, który potrzebuje troski, opieki, wsparcia duchowego i materialnego. Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę Rady Rodziców, która wspomaga wszystkie nasze działania i była wsparciem w chwilach zwątpienia. Dziękujemy.

           

        • więcej
        • „Połączeni w pomaganiu”
        • „Połączeni w pomaganiu”

        • 14.04.2022 12:38
        •           Nowy Rok 2020 i nowe wyzwania dla Szkolnego Koła Wolontariatu. W pierwszych dniach roku otrzymaliśmy informację o niełatwej sytuacji naszego kolegi Piotra Kozaka z Szyszkowa, który wygrał walkę z ciężką chorobą, ale nie może wrócić do pełnej sprawności fizycznej, ponieważ koszty specjalistów i rehabilitacji przewyższają możliwości finansowe rodziny, dlatego prosimy o wsparcie. W każdej klasie stanie skarbonka, do której wrzucamy ile mamy. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na specjalistyczną rehabilitację. Podaj pomocną dłoń i pomóż Piotrowi stanąć na nogi! Poniżej przedstawiamy historię Piotra:
                     Choroba przyszła znienacka. Nikt się tego nie spodziewał, nie mogliśmy się przygotować. Śmiertelne zagrożenie, skrajnie niebezpieczny przeciwnik. Źródło strachu, łez, cierpienia, wielu nieprzespanych nocy. Ciężka walka o życie kosztowała mojego syna ogrom sił, pozostawiając mnóstwo blizn na zdrowiu i formie Piotra. Dzisiaj, żeby odbudować te zniszczenia, potrzebujemy wiele intensywnej i kosztownej rehabilitacji.
                   Przed moim synem była ostatnia klasa technikum, matura i studia. Wszystko to musiał przerwać, a plany i marzenia porzucić. W sierpniu zeszłego roku Piotrek nagle przestał chodzić. U syna znaleziono guza kanału kręgowego. Potwierdził się najgorszy z możliwych scenariuszy. Syn ma chłoniaka B-komórkowego z zajęciem obwodowego układu nerwowego. Trudna nazwa, jeszcze trudniejsze leczenie.
                 
        • więcej
        • XIX Dzień Papieski
        • XIX Dzień Papieski

        • 14.04.2022 12:33
        •                    W niedzielę 13 października odbył się XIX Dzień Papieski. W tym roku był on przeżywany pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Jest to wyjątkowe wydarzenie dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz jej stypendystów nazywanych „Żywym Pomnikiem” Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pań: Edyty Kusa i Heleny Stepaniak przygotowały z tej okazji oprawę liturgiczną Mszy Świętej. W podniosłej atmosferze lektorzy czytali czytania, modlitwę wiernych oraz śpiewali pieśni uświetniające liturgię. Wolontariusze Szkolnego koła Caritas przeprowadzili zbiórkę na podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Złożono również kwiaty pod obrazem świętego Jana Pawła II jako wyraz pamięci i wdzięczności.

        • więcej
        • Pomaganie jest dziecinnie proste
        • Pomaganie jest dziecinnie proste

        • 14.04.2022 12:21
        •                   Wystarczyła odrobina dobrej woli ze strony Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce i Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli – instytucji, a tak naprawdę ludzi wielkiego serca, którzy poprzez organizację 13 stycznia br. Koncertu Kolęd, włączyli się w zbiórkę pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To w nich można dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.   
              Pomaganie jest dziecinnie proste - Obrazek 1         
        • więcej
        • Szlachetni ludzie połączeni w pomaganiu
        • Szlachetni ludzie połączeni w pomaganiu

        • 14.04.2022 12:24
        • "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy,

          gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich."

                            Szlachetna Paczka łączy ludzi z różnych światów: biednych i bogatych, zagubionych i pomagających odnaleźć nowy sens w życiu. Daje możliwość takiego wsparcia, które ma znaczenie, które daje nadzieję i inicjuje zmianę na lepsze. Przez lata działania Paczka łączy naszą społeczność szkolną i potrzebujących w wielkiej misji walki o lepszą przyszłość. Ofiarowane przez brać uczniowską i ich rodziców dary, sprawią, że  święta dla osób w trudnej sytuacji życiowej stają się magiczne.

                             Oprócz tego wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz Samorządem Uczniowskim wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, zorganizowali szkolną akcję Połączeni w pomaganiu w ramach, której przygotowali upominki dla starszych, samotnych i chorych mieszkańców Brzyskiej Woli, Słobody i Dąbrowicy. Przed Bożym Narodzeniem wolontariusze odwiedzą kilkanaście osób, składając im życzenia i ofiarując przygotowane prezenty. Spotkania z osobami starszymi na pewno będą niezapomnianą lekcją miłosierdzia, a samotne i schorowane osoby doświadczą życzliwości i pamięci młodych.

                            Już od ponad miesiąca nasi uczniowie zbierają grosze na realną pomoc dzieciom i domom dziecka w całej Polsce. Tradycyjnie już od kilku lat włączają się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Zebrane w klasach groszaki pod koniec stycznia będą posegregowane, policzone i przesłane do towarzystwa. Dziś dla wielu osób jeden grosz nic nie znaczy, ale osieroconym dzieciom umożliwia lepsze jutro.

                   Dziękujemy wszystkim, którzy wparli nasze akcje dobroczynne i podzielili się z tymi, którzy mają mniej. Pokazując otwarte i szlachetne serce dają dobry przykład chrześcijańskiech wartości.

        • więcej
        • Wigilia dla samotnych
        • Wigilia dla samotnych

        • 14.04.2022 12:23
        •                    W niedzielę 16 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Brzyskiej Woli po raz szósty odbyła się Wigilia dla samotnych. Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie KGW z Brzyskiej Woli. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pani Irena Wnuk powitała wszystkich zebranych, a w szczególności mieszkańców Brzyskiej Woli, dla których ta wigilia była orgaznizowana. W wigilii wzięli udział zaproszeni goście w osobach: panie: Agnieszka Wyszyńska – Wójt Gminy Kuryłówka, Alicja Kycia - Dyrektor GOPS w Kuryłówce, Elżbieta Śliz – Dyrektor naszej szkoły, oraz panowie:  Leszek Połeć – Dyrektor GOK w Kuryłówce oraz Piotr Socha  - Sołtys Sołectwa Brzyska Wola.

                           Uroczystość rozpoczął teatrzyk PROMYCZEK, który przedstawił nietypowe  jasełka wyreżyserowane przez panie Beatę Kamińską i Edytę Kusa przy współpracy pani Heleny Stepaniak.  Pani Wójt Agnieszka Wyszyńska oraz Sołtys Piotr Socha nie szczędzili  pochwał młodym aktorom, a na ręce pani dyrektor i opiekunek PROMYCZKA złożyli  podziękowania za tak piękne przygotowanie przedstawienia. Za swój występ młodzi aktorzy zostali obdarowani słodyczami. Następnym punktem programu było dzielenie się opłatkiem. Wszyscy życzyli sobie zdrowia, bo to jest w życiu najważniejsze. Podczas wspaniałej wigilijnej kolacji przy akompaniamencie pana Józefa Fusa śpiewano wspólnie kolędy tradycyjne oraz te mało znane. Był to niezwykle miło spędzony czas, który wywołał łzy wzruszenia i radości.

        • więcej
        • Święty Antoni – patron od rzeczy zagubionych
        • Święty Antoni – patron od rzeczy zagubionych

        • 14.04.2022 12:18
        •                   W lesie, na trasie Brzyska Wola – Kuryłówka, znajduje się figurka świętego Antoniego pochodząca z 1949 roku. Niestety jesienne wichury i deszcz na tyle uszkodziły kapliczkę, że spadła z dębu, na którym została zawieszona, aby pomagać ludziom w potrzebie. Wolontariusze naszej szkoły postanowili naprawić szkody. Oczywiście nieodzowna była pomoc fachowców. Szklarz wstawił nową szybę, a stolarz poprawił uszkodzone drewno. Wolontariusze oczyścili kapliczkę i wymienili kwiaty. Znowu możemy zatrzymać się na chwilę w lesie i cieszyć się wieloletnią obecnością patrona, od odnajdywania wszystkiego, czego nie możemy znaleźć.

        • więcej
        • Z pomocą zambijskim dzieciom
        • Z pomocą zambijskim dzieciom

        • 14.04.2022 12:16
        •               W piątek 16 listopada 2018 r. w naszej szkole przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na budowę Szkoły Podstawowej w Libambami w Zambii. Akcję tę zorganizowali członkowie Szkolnego Koła PCK pod opieką pani Krystyny Tworek.  Wolontariusze podzielili się na dwie grupy i przeszli po szkole w celu zebrania wolnych datków. Uczniowie klas I – VIII, przedszkolaki oraz pracownicy szkoły okazali swoje wielkie serca i hojnie wsparli naszą akcję. W zamian  czekała na nich drobna, słodka niespodzianka. Zebrano 410 złotych. Cała kwota została wpłacona na konto  fundacji DOBRA FARMA. Wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy.

        • więcej
        • Dzień Papieski 2018
        • Dzień Papieski 2018

        • 14.04.2022 12:06
        •             Promieniowanie Ojcostwa - to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który 14 października już po raz osiemnasty obchodzony był w Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie Jana Pawła II. Uczniom naszej szkoły nie umknęło uwadze to ważne święto,  dlatego włączyli się w uroczyste obchody, przygotowując oprawę Mszy św. W wierszu i piosenkach przypomnieli osobę Jana Pawła II oraz ważne wydarzenia z jego życia.

                        Dzień Papieski był także okazją, aby wyrazić wdzięczność wszystkim ojcom, którzy gorliwie realizują trud wychowania swych dzieci, objawiając im tym samym Ojcostwo Boga.

          - Ojcostwo trzeba dowartościować, zwłaszcza, gdy przeżywa tak wielki kryzys... – głosił ks. Henryk Skałuba.

                         Ojcowie zostawiają swoim dzieciom spuściznę – materialną i duchową. To jest „ojcowizna”. Zespół tych ojcowizn to Ojczyzna – czytał w Liście Konferencji Episkopatu Polski proboszcz parafii. Jak podkreśla tegoroczne hasło pięknie splata się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicą 40 – lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Papież przez te lata był ojcem, nie tylko dla katolików i chrześcijan, ale także wielu ludzi dobrej woli i wielkiego serca, dlatego tak ważnym wymiarem obchodów Dnia Papieskiego był wymiar charytatywny, czyli zbiórka na stypendia dla podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowana przez wolontariuszy szkolnego koła Caritas.

        • więcej
        • Linia Prosta
        • Linia Prosta

        • 14.04.2022 12:11
        • „Tylko niewielu ma w sobie tyle odwagi,
          aby dotrzeć do nieznanej wyspy i postawić nogę na jej brzegu.”

          Katarzyna Ryrych

                          21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa, dlatego w tym dniu uczniowie naszej szkoły włączyli się drugą edycję akcji #LiniaProsta. Pojedyncza, przecinająca dłoń linia to jedna z cech osób z zespołem Downa. Wyrażając akceptację wobec osób niepełnosprawnych oraz wsparcie w ich dążeniach do bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, przedszkolaki i uczniowie naszej placówki przekreśli swoje dłonie. Oprócz tego akcji towarzyszył inne przedsięwzięcia, podczas których wychowankowie:

                               To były prawdziwe lekcje życia.

          • przygotowywali plakaty przedstawiające właściwe zachowanie wobec osób chorych, niepełnosprawnych i starszych,
          • uczyli się umiejętnej pomocy (redagowali wskazówki, drogowskazy dobrego życia),
          • czytali i omawiali fragmenty książki Elizy Piotrowskiej „Żółte kółka” (o Ninie, pseudonim Inna - dziewczynce z Zespołem Downa).  
        • więcej
        • Pomaganie uszlachetnia
        • Pomaganie uszlachetnia

        • 14.04.2022 11:48
        •                  W objaśnieniu słownikowym czytamy, iż pomoc jest działaniem podjętym przez osobę lub grupę osób dla czyjegoś dobra. Tak też się zadziało za sprawą Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce i Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli – instytucji, a tak naprawdę ludzi: wolontariuszy, dorosłych, młodzieży i dzieci o szlachetnym sercu, którzy poprzez organizację 14 stycznia br. Koncertu kolęd, włączyli się w 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

                       Punktualnie o godzinie 16.00 w auli szkoły przywitali wszystkich  Pani Beata Kamińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli oraz Pan Leszek Połeć Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce. Po słowie wstępu zabrzmiały dźwięki hymnu WOŚP w wykonaniu orkiestry dętej GOK w Kuryłówce  pod batutą Pana Marka Burdy. Koncert rozpoczęła najmłodsza brać uczniowska, która odśpiewała i zatańczyła skoczne i radosne pastorałki, przygotowane przez wychowawczynię Panią  Annę Grabarz.  Kolejnym punktem programu było tradycyjne, choć z zaskakującymi i nieoczywistymi elementami oraz dawką pozytywnego humoru przedstawienie jasełkowe, wyreżyserowane przez Panią  Edytę Kusa.  Pozostaliśmy w świątecznej atmosferze, a to za sprawą znanych kolęd i nastrojowych pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu zespołu folklorystycznego z Brzyskiej Woli, chóru męskiego z GOK w Kuryłówce przygotowanego przez Panią Sylwię Wojnar oraz zespołu wokalnego  Artis, którego opiekunką jest Pani Agnieszka Śliwa. W trakcie koncertu wolontariuszki: Patrycja Borek,  Zuzanna Piotrowska, Julia Staroń i Magdalena Wilkos  zbierały datki, a za okazane serce odwdzięczały się  także sercem.

                             Niektórzy lubią liczby, ułamki, procenty i równania, itp. Osobiście nie jestem fanką statystyki i matematyki, ale tylko liczby najlepiej przedstawiają skalę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W naszej małej wiosce, dla lokalnej społeczności wystąpiło ponad sześćdziesięciu artystów: orkiestra dęta, chór, zespoły artystyczne i ludowe oraz młodzi aktorzy. W trakcie koncertu zebrano niemałą kwotę 1102 złote. Niektórzy powiedzą, że jest to kropla w morzu potrzeb, a ja odpowiem mądrością ludową w myśl, której „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Już wiemy, że ta miarka rośnie z każdą następną minutą i choć ostateczną uzbieraną kwotę poznamy dopiero w marcu, dziś możemy powiedzieć, że pomogliśmy wyrównać szanse w leczeniu noworodków. To spotkanie nauczyło nas człowieczeństwa, spowodowało błysk w oczach dziecka, łzę wzruszenia w oku seniora.

        • więcej
        • Wychowanie przez działanie
        • Wychowanie przez działanie

        • 14.04.2022 11:51
        •                     Okres przed Bożym Narodzeniem to czas, w którym częściej zdobywamy się na ludzkie odruchy serca. Włączamy się w zbiórki, akcje charytatywne, dostrzegamy ubogich i samotnych, ale też porzucone zwierzęta, potrzebujące naszej pomocy. Dla wolontariuszy z naszej szkoły to czas wytężonej pracy. Miesiąc przed świętami włączyli się w ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej Szlachetna Paczka. Wolontariusze zorganizowali zbiórkę darów, z których zostały przygotowane paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom rodzin z powiatu leżajskiego.
                          Listopadowo grupy: Niewidzialna Ręka i VI Kompania Pomocy rozpropagowały i przeprowadziły akcję Gwiazdka dla bezdomniaka, w trakcie której zebrano karmę, koce oraz zabawki dla psów i kotów ze schroniska Kundelek. 18 grudnia osiemnastu wolontariuszy pod opieką Pań dyrektor Beaty Kamińskiej i Edyty Kusa  przybyło do Rzeszowa z prezentami dla zwierząt. Na miejscu zadbali o pielęgnację i rozrywkę dla czworonożnych przyjaciół. Podczas wizyty niejednemu zakręciła się łezka w oku.
                             W drodze powrotnej uczniowie przekazali własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum w Rzeszowie.Wszystkim wolontariuszom, opiekunom, uczniom, rodzicom składamy serdeczne podziękowania za okazane serce.
        • więcej
        • Wigilia dla samotnych
        • Wigilia dla samotnych

        • 14.04.2022 11:49
        •                    Około 40 osób w Wiejskim Domu Kultury w Brzyskiej Woli spożyło wspólną wigilijną kolację na zorganizowanej po raz kolejny Wigilii dla samotnych, którą przygotowało tutejsze koło gospodyń wiejskich. Samotnych, zaproszonych gości oraz artystów powitał sołtys sołectwa Brzyska Wola Piotr Socha. Następnie uczniowie przedstawili tradycyjne, choć z dawką pozytywnego humoru, przedstawienie jasełkowe, przygotowane pod kierunkiem pani Edyty Kusa. Spotkanie umilała zebranym nastrojowa, bożonarodzeniowa muzyka w wykonaniu chóru ze Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli przy akompaniamencie Pana Mateusza Pęcaka oraz  zespołu Artis działającego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce (opiekunka Pani Agnieszka Śliwa)  a także  zespołu ludowego Jagoda z Dąbrowicy.

                             Wieczerza rozpoczęła się od wspólnej modlitwy i odczytania fragmentu Pisma Świętego. Współbiesiadnicy podzielili się opłatkiem i choć do wspólnego stołu zasiadło wielu obcych lub mniej znanych sobie ludzi, dobre życzenia i uśmiechy na twarzach ogrzały zimową atmosferę. Krzątające się dookoła stołu gospodynie podawały zebranym wigilijne dania, nie szczędząc przy tym nikomu serdecznych słów. W menu był czerwony barszcz z uszkami, smażona ryba, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki z kaszą, kompot z suszu oraz ciasto. Pod dostatkiem było swojskiego chleba. Kolacja powstała całkowicie z naturalnych produktów, a okrasę stanowił regionalny, lniany olej.

                            Warto rozejrzeć się, może i w naszym otoczeniu jest samotna osoba, w starszym wieku, chora. Zaprośmy ją do świątecznego stołu lub sami odwiedźmy z kawałkiem ciasta czy wigilijnego karpia. Sprawmy by nikt tego dnia nie był sam.

        • więcej
        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli
        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

        • 14.04.2022 11:21
        • Żal że się za mało kochało
          Że się myślało o sobie
          Że się już nie zdążyło
          Że było za późno    

          Jan Twardowski

                      Koniec października i początek listopada to czas zadumy i refleksji nad tajemnicą ludzkiego życia, to także czas wspomnień o tych co odeszli. Zgodnie z tradycją odwiedzania cmentarzy, odmówienia modlitwy i zapalenia zniczy, 25 i 28 października uczniowie Szklonego Koła Caritas (grupy Niewidzialna Ręka oraz VI Kompania Pomocy) pod opieką pań Edyty Kusa, Heleny Stepaniak i pana Adama Wnuka oczyścili zapomniane i zaniedbane nagrobki na parafialnym cmentarzu w Brzyskie Woli oraz groby nieznanych żołnierzy znajdujące się w pobliskim lesie.​​​​​​​

        • więcej
        • Idźmy naprzód z nadzieją!
        • Idźmy naprzód z nadzieją!

        • 14.04.2022 11:43
        •                8 października w całej Polsce obchodziliśmy XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. To zawołanie stanowiło zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. Zdanie będące tegorocznym hasłem, zostało zaczerpnięte z listu św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”, umieszczone na początku Zakończenia zatytułowanego Wypłyń na głębię. Św. Jan Paweł II w omawianym zakończeniu wyraźnie odwołuje się do nadziei:

                          Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu, także dzisiaj prowadzi swoje dzieło: musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Czyż nie po to właśnie obchodziliśmy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z tego żywego źródła naszej nadziei? Dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę:

                           „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19) Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która „zawieść nie może” (Rz 5, 5).             

        • więcej
        • Działania w ramach wolontariatu
        • Działania w ramach wolontariatu

        • 14.04.2022 11:17
        • Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.

          Matka Teresa z Kalkuty           

                           Co skłoniło wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli do poświęcenia swego czasu dla innych? Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest naturalny odruch serca. Świadomi rodzących się potrzeb, chcą pomagać, a pomoc to nie tylko dawanie, dawanie siebie, swego czasu, pracy, wysiłku, ale to także branie, przyjmowanie cierpienia innych, ubóstwa, choroby.

                       W listopadzie bieżącego roku na wniosek Dyrektora Szkoły Pani Beaty Kamińskiej powołane zostało przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej i zatwierdzone przez Arcybiskupa Ks. Józefa Michalika Szkolne Koło Caritas. Opiekunkami grupy są panie Edyta Kusa i Helena Stepaniak, a wsparcia udziela  Asystent Kościelny w osobie Ks. Henryka Skałuby. Choć Szkolne Koło Caritas (grupy Niewidzialna Ręka oraz VI Kompania Pomocy) powstało w tym roku szkolnym, ma na swoim koncie wiele inicjatyw i przedsięwzięć, m.in.                   

        • więcej