• Idźmy naprzód z nadzieją!

• 14.04.2022 11:43
      •                8 października w całej Polsce obchodziliśmy XVII Dzień Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. To zawołanie stanowiło zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. Zdanie będące tegorocznym hasłem, zostało zaczerpnięte z listu św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”, umieszczone na początku Zakończenia zatytułowanego Wypłyń na głębię. Św. Jan Paweł II w omawianym zakończeniu wyraźnie odwołuje się do nadziei:

Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu, także dzisiaj prowadzi swoje dzieło: musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Czyż nie po to właśnie obchodziliśmy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z tego żywego źródła naszej nadziei? Dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę:

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19) Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która „zawieść nie może” (Rz 5, 5).

•               Uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem pań Edyty Kusa i Heleny Stepaniak włączyli się w obchody tego święta, przygotowując oprawę Mszy Św. (ministranci - czytania, schola - tematyczne pieśni). Na zakończenie przedstawiciele klasy IV: Dominika Socha i Bartłomiej Liber przytoczyli słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Kalwarii Zebrzydowskie:

Wejrzyj, łaskawa Pani, na ten lud,
        który od wieków
        pozostawał wierny Tobie i Synowi Twemu.
        Wejrzyj na ten naród,
        który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości.
        Wejrzyj, zwróć na nas Swe miłosierne oczy,
        wypraszaj to, czego dzieci, Twoje najbardziej potrzebują,
        dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych.
        Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę.
        Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową.
        Rodzinom daj miłość,
        która pozwala przetrwać wszelkie trudności.
        Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość.

Dzieci otocz płaszczem Swej opieki,
        aby nie uległy zgorszeniu.
        Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska,
        wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha,
        abym wypełnił do końca misję,
        którą mi zlecił Zmartwychwstały.
        Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi;
        Tobie zawierzam losy Kościoła;
        Tobie polecam mój naród;
        Tobie ufam i Tobie wyznaję:
        Totus Tuus, Maria!
        Totus Tuus. Amen.

Tego dnia w kościele parafialnym Matki Bożej Pocieszenia w Brzyskiej Woli odbyła się także zbiórka na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z którego korzysta ok. 2 tys. ubogich i zdolnych młodych. Wierzymy, że hasło tegorocznego dnia papieskiego: „Idźmy naprzód z nadzieją”, stanie się dla nas młodych wyzwaniem na każdy kolejny dzień, a powszechnymi wzorami postępowania staną się tacy ludzie jak Jan Paweł II czy Matka Teresa z Kalkuty.

Galeria zdjęć: