• Wigilia dla samotnych

• 14.04.2022 11:49
      •                    Około 40 osób w Wiejskim Domu Kultury w Brzyskiej Woli spożyło wspólną wigilijną kolację na zorganizowanej po raz kolejny Wigilii dla samotnych, którą przygotowało tutejsze koło gospodyń wiejskich. Samotnych, zaproszonych gości oraz artystów powitał sołtys sołectwa Brzyska Wola Piotr Socha. Następnie uczniowie przedstawili tradycyjne, choć z dawką pozytywnego humoru, przedstawienie jasełkowe, przygotowane pod kierunkiem pani Edyty Kusa. Spotkanie umilała zebranym nastrojowa, bożonarodzeniowa muzyka w wykonaniu chóru ze Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli przy akompaniamencie Pana Mateusza Pęcaka oraz  zespołu Artis działającego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce (opiekunka Pani Agnieszka Śliwa)  a także  zespołu ludowego Jagoda z Dąbrowicy.

Wieczerza rozpoczęła się od wspólnej modlitwy i odczytania fragmentu Pisma Świętego. Współbiesiadnicy podzielili się opłatkiem i choć do wspólnego stołu zasiadło wielu obcych lub mniej znanych sobie ludzi, dobre życzenia i uśmiechy na twarzach ogrzały zimową atmosferę. Krzątające się dookoła stołu gospodynie podawały zebranym wigilijne dania, nie szczędząc przy tym nikomu serdecznych słów. W menu był czerwony barszcz z uszkami, smażona ryba, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki z kaszą, kompot z suszu oraz ciasto. Pod dostatkiem było swojskiego chleba. Kolacja powstała całkowicie z naturalnych produktów, a okrasę stanowił regionalny, lniany olej.

Warto rozejrzeć się, może i w naszym otoczeniu jest samotna osoba, w starszym wieku, chora. Zaprośmy ją do świątecznego stołu lub sami odwiedźmy z kawałkiem ciasta czy wigilijnego karpia. Sprawmy by nikt tego dnia nie był sam.