• Działania w ramach wolontariatu

• 14.04.2022 11:17
      • Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.

Matka Teresa z Kalkuty

Co skłoniło wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli do poświęcenia swego czasu dla innych? Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest naturalny odruch serca. Świadomi rodzących się potrzeb, chcą pomagać, a pomoc to nie tylko dawanie, dawanie siebie, swego czasu, pracy, wysiłku, ale to także branie, przyjmowanie cierpienia innych, ubóstwa, choroby.

W listopadzie bieżącego roku na wniosek Dyrektora Szkoły Pani Beaty Kamińskiej powołane zostało przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej i zatwierdzone przez Arcybiskupa Ks. Józefa Michalika Szkolne Koło Caritas. Opiekunkami grupy są panie Edyta Kusa i Helena Stepaniak, a wsparcia udziela  Asystent Kościelny w osobie Ks. Henryka Skałuby. Choć Szkolne Koło Caritas (grupy Niewidzialna Ręka oraz VI Kompania Pomocy) powstało w tym roku szkolnym, ma na swoim koncie wiele inicjatyw i przedsięwzięć, m.in.

•                    Nasi uczniowie są wolontariuszami, którzy pamiętają o bliźnich, o których inni zapomnieli, przychodzą im z pomocą i patrzą na wszystko i wszystkich rozmiłowanymi oczyma. Tworzą wokół siebie przestrzeń czynienia dobra, burzą mury i budują mosty. Działania wolontariuszy  zostały dostrzeżone i umieszczone przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie na mapie dobrych praktyk, tym samym otrzymali oni zaproszenie na Ogólnopolską Konferencję ph. WOLONTARIAT – przestrzeń czynienia dobra. Dyrektor, opiekunki oraz wolontariusze w osobach: Zuzanna Piotrowska, Magdalena Hacia, Jolanta Pietrycha i  Szymon Leniart wsłuchali się w przemówienia gości honorowych: Sekretarz Stanu, Wojewody Podkarpackiego oraz Marszałka Województwa, następnie wykładów i refleksji nad fenomenem wolontariatu. Aktywnie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym Aktywni z natury – inkubatory wolontariatu oraz w debacie oksfordzkiej nad tezą Wolontariat nie jest bezinteresowny. Udział w konferencji zaowocował nowymi pomysłami i uświadomił uczniom jak ważną wartością jest taka aktywność społeczna.

• obchody Dnia Papieskiego ph.: Bądźcie świadkami miłosierdzia,
        • zbiórka pieniężna na stypendia dla utalentowanej młodzieży,
        • szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i udział w biciu rekordu Guinnessa  w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej,
        • uprzątanie cmentarza parafialnego i grobów nieznanego żołnierza,
        • akcje ekologiczne Sprzątanie Świata oraz „Segregujesz - świat ratujesz”,
        • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka,
        • akcja charytatywna Góra Grosza,
        • Szlachetna paczka,
        • Zakręcona akcja (zbiórka nakrętek dla chorego Karolka),
        • szkolna akcja kartka bożonarodzeniowa dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum,
        • Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza,
        • szkolna akcja Miesiąc głośnego czytania,
        • pomoc koleżeńska w nauce.

Galeria zdjęć: