Jeśli naprawdę chcecie zachęcić dzieci do czytania, to z całego serca polecamy lekturę ,,Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Przekonali nas o tym uczniowie klas I – III naszej szkoły podczas zorganizowanego dla nich 2 lutego konkursu ze znajomości tejże lektury. Okazało się, że konkurs był przede wszystkim doskonałą zabawą integrującą dzieci z poszczególnych klas. Miło było obserwować wielkie zaangażowanie, współpracę i wymienianie się informacjami w utworzonych zespołach, by szybko i poprawnie rozwiązać zadania – zagadki przygotowane przez nauczycieli.
Na początek każdy zespół zgłosił pięcioosobową reprezentację do konkursu plastycznego. Następnie poszczególni artyści losowali numery zagadek – tytuły rozdziałów i przekazywali informację zwrotną do swoich kolegów, również w postaci zagadki. Na wykonanie pracy plastycznej, dowolną techniką, plastycy mieli 40 minut. Efekty ich pracy przerosły nasze oczekiwania, zarówno pod kątem ujęcia tematu, jak i ogólnych walorów estetycznych.
W tym samym czasie pozostali uczniowie rozwiązywali zadania polegające na układaniu zdań z rozsypanek wyrazowych, łączeniu części zdań, odszyfrowywaniu diagramów literowych, rozwiązywaniu krzyżówek, a klucz do sukcesu był prosty: trzeba było znać treść lektury! Okazało się, że wszystkie zespoły poradziły sobie doskonale, z czego bardzo się cieszymy, bo tym samym udowodniły ,że ,,Detektyw Pozytywka” nie stanowi dla nich żadnej tajemnicy. Mało tego, wielu uczniów, z radością w oczach, wołało, że przeczytało kolejne tomy z serii o przygodach sympatycznego i kochającego dzieci detektywa, a niektórzy z fascynacją informowali, że jadą na zakupy i mają obiecany zakup kolejnej części!
Na zakończenie konkursu każdy uczestnik samodzielnie rozwiązał test wyboru, sprawdzając tym samym poziom swojej wiedzy na tle kolegów z klasy. Efekty pracy znalazły odzwierciedlenie na utworzonej wspólnie tablicy i są wyeksponowane w holu szkoły.
Po powrocie do sal dzieci nadal chciały przebywać w kręgu bohaterów książki G. Kasdepke. Wykorzystaliśmy więc zadania interaktywne, które wspólnie wykonywaliśmy na tablicy interaktywnej. Były gry związane z bohaterami i wydarzeniami, były też ćwiczenia rozszerzające słownictwo (realista, optymista, pesymista). Nie zabrakło również zadań matematycznych i logicznych.
Nikt nie zachęci dzieci do czytania, jeśli praca z lekturą będzie nudna, czyli będzie opierała się na schematach: test z lektury, wypełnij kartę pracy, narysuj, napisz... Praca z lekturą będzie ciekawa, jeśli pozwolimy dzieciom na pełną działalność twórczą i nie będzie stresująca, bowiem stres hamuje proces twórczy. Nasi uczniowie już pytają, która lektura będzie tematem kolejnej zabawy. Warto o tym pamiętać.