W piątkowy poranek w Szkole Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli słowo było najważniejsze. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie para prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie, dlatego też w klimatycznej scenerii, otoczeni „przedmiotami z duszą”, zgromadzili się przedstawicie: szkół w: Brzyskiej Woli, Dąbrowicy i Kuryłówce, Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, zaproszeni goście: pani wójt Agnieszka Wyszyńska, lokalni radni w osobach: Arkadiusz Hacia i Arkadiusz Piotrowski, dyrektorzy wyżej wymienionych jednostek: panie Jadwiga Stopyra i Janina Paja, pan Leszek Połeć oraz uczniowie, aby razem odkrywać piękno i aktualność nowel. Nowel, które reprezentują różne epoki i style, ale łączy je wspólny mianownik: „polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Akcja Narodowego Czytania, przede wszystkim popularyzuje czytelnictwo, ale niezmiennie udowadnia, że bogactwo i piękno literatury, ma wielką moc, aby jednoczyć miłośników polskiej nowelistyki wokół wspólnych wartości. Podczas tegorocznej gminnej akcji przeczytaliśmy pięć z ośmiu zaproponowanych lektur, były to: „Dobra pani”, „Katarynka”, „Dym”, „Orka” oraz „Rozdziobią nas kruki i wrony”. Ta klasyka w wyjątkowy sposób przekazana słuchaczom (czytanie z podziałem na role, w tle nastrojowa muzyka, skoczne dźwięki katarynki), przyjemna i refleksyjna w odbiorze, w wielu przypadkach była przypomnieniem i utrwaleniem w pamięci lektur szkolnych, ale też poznaniem pozycji książkowych niepoznanych do ówczesnego dnia.
Barwa 8. Narodowego Czytania, to wycinek dziejów Polski w krótki formach prozatorskich. Pierwsza z nich - „Sawa” Henryka Rzewuskiego to rok 1841, a więc jeszcze przed powstaniem styczniowym, ostatnia – „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza – 1935 r. Ponad stuletnia historia naszego narodu zapisana na kartach nowel jest drogą do niepodległości i życiem w wolnej Polsce. Na przestrzeni tych lat zmienia się język, potrzeby, mentalność Polaków, spojrzenie na świat, ale wartości jak: patriotyzm, miłość, współczucie, pozostają stałe. Te zależności, zmiany i stałe mogliśmy dostrzec za sprawą lektorów: naszej młodzieży, pań i panów, którzy z uwagi na swój talent zostali wyłonieni do czytania, bo rzeczywiście to wszystko odbyło się profesjonalnie.
Słuchacze po zakończeniu akcji dzielili się wrażeniami, wychodzili ubogaceni i zbudowani, wychwalali oprawę przedsięwzięcia i prosili o więcej takich tematycznych lekcji historii, kultury i języka polskiego. Na podsumowanie uczestnicy przybijali na przyniesionych egzemplarzach nowel pamiątkowe pieczątki, „częstowali się cytatem na drogę” pochodzącym z tegorocznych lektur oraz otrzymywali oryginalne zakładki do książek.
Nad całością akcji czytelniczej czuwały panie: Edyta Kusa, Ewa Kycia i Helena Stepaniak.