• Projekty

        • Młodzi w Krainie OZ…obotów
        • Młodzi w Krainie OZ…obotów

        • 14.04.2022 10:26
        •               Co wtorek spotykają się na warsztatach w „Wolnej strefie” z robotyki i programowania prowadzonych przez panią inż. Elżbietę Śliz. Pracują wykorzystując roboty edukacyjne Ozobot oraz puzzle do nauki kodowania i programowania. Młodzi zdolni z Brzyskiej Woli posługują się narzędziami dydaktycznymi, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadku nauki programowania najmłodszych, ale również w przypadku starszych pasjonatów cyfryzacji. Teraz zdobywają wiedzę i umiejętności, aby następnie przekazać ją młodszym kolegom i koleżankom.

                      Zaczęli od nauki kodowania binarnego, odwiedzili świat Logomocji, aby później poznać Ozobot´y i środowisko ich pracy. Łączenie kodowania za pomocą sekwencji kolorów z programowaniem robotów na platformie ozoblockly.pl wymagało od uczestników projektu „W czasoprzestrzeni”, zadaniowego podejścia do problemu, umiejętności przewidywania skutków swoich działań, logicznego algorytmicznego myślenia.       

        • więcej
        • Z wizytą w przeszłości
        • Z wizytą w przeszłości

        • 14.04.2022 10:24
        • „Lubię popatrzeć sobie na czas,

          co gdzieś już pobiegł...”

          J. Papuziński

                      Podróże w czasie i przestrzeni do jedne z założeń projektu realizowanego w ramach programu „Równać szanse”. W dniu dzisiejszym - 30 marca 2021 r.- odbyliśmy podróż do przeszłości – ten sam dzień, ten sam miesiąc, tylko rok nie ten - 1945. Impulsem do podróży był wiersz Joanny Pollakównej oraz kilka fotografii z minionych lat, a na każdej z nich postać młodej kobiety – Janiny Przysiężniak ps. „Jaga”.

          „Stare fotografie”

          Twarze tych młodych kobiet
          tak pełne uroku
          – ta z półuśmiechem,
          ta z kpiącym wyzwaniem,
          nieodwołalnie odpływają w mroku.
          A co z uśmiechem?
          Co z niemym pytaniem?

          Proch przyjął prochy,
          ziemia zżuła kostki,
          z ciał wypijały sok drzewa wysokie.
          Lecz w jakim wietrze rozsnuły się głosy?
          Co z żartem płochym?
          Co z dziwnym urokiem?

          „Czas płynie nieubłaganie. Chwile utrwalone na fotografiach pozostają, jednak nie ma już kobiety tam przedstawionej. Jej ciało zostało unicestwione. Pozostał pojedynczy ślad na fotografii – uśmiech, mina, sytuacja...” - podsumowuje Ola.
                      „Jaga” stała się inspiracją naszej podróży do przeszłości, nie dlatego, że jest lokalną bohaterką, że była łączniczką i sanitariuszką AK, a jej mężem był major Franciszek Przysiężniak, ale dlatego, że właśnie dzisiaj obchodzimy 76. rocznicę tragicznej śmierci młodej kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

                      O świcie nasz wysłannik udał się na cmentarz i w naszym imieniu zapalił znicz na grobie Janki, a w godzinach popołudniowych odbyliśmy wirtualny spacer do przeszłości, w trakcie którego sami wyszukiwaliśmy informacji o bohaterce w dostępnych źródłach naukowych, publikacjach książkowych, blogach internetowych, wpisach. Kiedy posiedliśmy wiedzę i wymieniliśmy się informacjami, ciekawostkami z życia „Jagny”, zajęliśmy się redagowaniem biogramów.       

        • więcej
        • CZAS(oprzestrzeń) MECHANIKI - relacje uczestników
        • CZAS(oprzestrzeń) MECHANIKI - relacje uczestników

        • 14.04.2022 10:25
        • Zuzanna Leniart:

          Przez dwa miesiące uczestniczyliśmy w warsztatach z mechaniki i inżynierii, podczas których doskonaliliśmy swoje umiejętności manualne oraz rozwijaliśmy swoją kreatywność. Na zajęciach zajmowaliśmy się układaniem modeli konstrukcyjnych z klocków. Mieliśmy do zbudowania 15 modeli. Instrukcję wybranego modelu mogliśmy znaleźć w aplikacji mobilnej, która za pomocą animacji 3D prowadziła nas krok po kroku do skonstruowania wybranych pojazdów. Do zbudowania mieliśmy min. monster tracka, quada, helikopter i wiele innych.

          Poprzez budowanie, poszerzaliśmy swoje umiejętności i wiedzę na dane tematy. Teraz już wiemy, jak działa napęd zębatkowy, moduł napędowy czy jak zbudować silnik. Podczas warsztatów poznałam najważniejsze aspekty mechaniki i inżynierii.

          Małgorzata Staroń:

                      Spotkania projektowe dają mi dużo radości! Oprócz tego, że uczymy się dobrej komunikacji z firmami, w których zamawiamy potrzebne do projektu materiały, negocjujemy ceny, planujemy swoje działania, zdobywamy nowe umiejętności z inżynierii i mechaniki, to oczywiście doświadczamy dobrej zabawy. Na ostatnich czwartkowych warsztatach nagrywaliśmy film, w którym prezentujemy wykonane przez nas pojazdy. Filmik nagrywał nasz kolega Piotrek Ćwikła. Wyszło naprawdę fajnie! Wszystko zrobiliśmy sami bez pomocy dorosłych. Pod koniec zajęć czekała nas niespodzianka w postaci słodyczy! Koleżanki, które zrobiły zakupy, wiedziały na co mamy ochotę!

          Zuzanna Wnuk:

                      Rozwijanie umiejętności i bezpieczny kontakt to jedne z priorytetów dobrego projektu. Dzięki tym celom podczas warsztatów projektowych „W czasoprzestrzeni” realizowanych w ramach programu „Równać szanse” odkrywaliśmy, jak to jest konstruować niecodzienne pojazdy z setek komponentów. Następnie mogliśmy tchnąć w nie życie, dzięki specjalnym elementom napędów i zorganizować wyścigi.

          Dominika Socha:

                      Warsztaty z inżynierii pojazdowej mogę podsumować trzema słowami: Nauczanie przez działanie. To dobra zabawa połączona z nauką i doświadczaniem nowości. Podczas warsztatów pierwszy raz budowałam pojazdy z kloców konstrukcyjnych. Do tego typu zadań trzeba mieć dużo cierpliwości. Tym, którzy mieli jej nieco mniej, pomocą służył nasz kolega Krystian Staroń. Jest świetny w te klocki!

          Anna Jachimowicz:

                      Na warsztatach z konstrukcji i mechaniki główną rolę pełniły modele. Co prawda, nie modele jako ludzie, ale modele – roboty. Zaczęliśmy konstruować pojazdy mechaniczne z klocków, które zamówiliśmy na poprzednich zajęciach. Jak się okazało, nie było to wcale takie proste zadanie, jak się tego spodziewaliśmy. Mimo to udało nam się ułożyć kilka modeli, dzięki czemu nabraliśmy nowych umiejętności i poszerzyliśmy swoją wiedzę, poznając funkcje różnych elementów konstrukcyjnych. Zajęcia szczególnie rozwinęły naszą pomysłowość, kreatywność oraz zaradność.          

        • więcej
        • Laboratorium mechaniki
        • Laboratorium mechaniki

        • 14.04.2022 10:22
        •                 W lutym odbyły się pierwsze warsztaty z mechaniki oraz inżynierii konstrukcyjnej  i od razu sukces! Przyszliśmy na  godzinne zajęcia, a przez kilka godzin odkrywaliśmy niesamowite zestawy naukowe do poznawania zasad mechaniki i inżynierii. Piętnaście zestawów z dziesiątkami modeli konstrukcyjnych o różnym poziomie trudności, z tysiącami komponentów do zmontowania. Mieliśmy okazję zbudowania: monster tracka, quada, maszyn ciężarowych, jednośladów, helikoptera, łazika, pojazdów wodnych, dźwigu elektrycznego i samochodu z silnikiem elektrycznym, w którym możliwa jest ręczna interakcja za pomocą pokrętła transmisji i kierownicy.

          Klocki technologic to bogate laboratorium, przy użyciu, którego, podczas zabawy, nauczyłam się podstawowych zasad mechaniki i inżynierii.- Wiktoria

                     Poprzez eksperymenty doskonaliliśmy swoje umiejętności, poszerzając wiedzę naukową i technologiczną. Po zajęciach już znamy elementy przeniesienia napędu: mechanizm różnicowy, napęd zębatkowy, moduł napędowy, śruba ślimakowa, wiemy jak zamontować dwa silniki elektryczne do napędu na tylne koła i kierownicę. Poznaliśmy działanie dźwigni i przekładni zębatych, układu skrętu i zawieszenia niezależnego.

          W łatwy i przyjemny sposób poznałam zasad hydrodynamiki i inżynierii morskiej! - Julia.
          Podczas prac warsztatowych korzystaliśmy z bogato ilustrowanych podręczników naukowy. Dodatkowo budowaliśmy modele za pomocą aplikacji z Laboratorium Mechaniki, która poprowadziła nas krok po kroku przez montaż pojazdów za pomocą animacji i interaktywnych modeli 3D.

          Pracowałem z zestawem pojazdów z Antarktyki, dzięki któremu wyruszyłem w podróż po krainie śniegu, przełamując lody zimnej mechaniki i inżynierii! - Bartek

        • więcej
        • (Czaso)PRZESTRZEŃ DLA NAS
        • (Czaso)PRZESTRZEŃ DLA NAS

        • 14.04.2022 10:20
        •             1 lutego poznaliśmy uczestników projektu „W czasoprzestrzeni”. To piętnaścioro energicznych, odważnych  i kreatywnych młodych ludzi zainteresowanych proponowanymi działaniami.

                      Za nami pierwsze spotkania wyznaczające tematykę i cele naszych zadań, które moglibyśmy streścić w trzech harcerskich słowach:

          WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO, czyli
          PRZESZŁOŚĆ - TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ.

                      Dokonaliśmy pierwszych zakupów urządzeń i materiałów potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów z robotyki i programowania oraz mechaniki konstrukcyjnej. Wtedy to odkryliśmy wśród nas świetnych strategów, negocjatorów, ekspertów w komunikacji interpersonalnej i informatyków. Umiejętności te były przydatne w:

                      „Bałam się rozmów z dorosłymi, a okazało się, że strach ma wielkie oczy. Nie wierzyłam, że dorośli potraktują nas poważnie.” - Magda.

          „To miłe, kiedy starania przynoszą spodziewane efekty. Odnalazłem w sobie smykałkę do handlu.” - podsumował Krystian.

                      Projekt „W czasoprzestrzeni” realizowany jest w ramach programu Równać Szansę, sfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności za pośrednictwem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

          porównywaniu ofert,
          rozmowach telefonicznych,
          e-mailowych zapytaniach rabatowych,
          negocjacji cen,
          zamówieniach.
        • więcej
        • Realizujemy kolejny projekt
        • Realizujemy kolejny projekt

        • 14.04.2022 10:17
        • Szanowni Państwo. W imieniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży gratuluję otrzymania dotacji w kwocie 8500 zł w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2020 na realizację projektu W czasoprzestrzeni. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do współpracy.

          Pozdrawiam, Paweł Walecki

          Kto może wziąć udział w projekcie? - Bezpośrednimi beneficjentami projektu jest młodzież w wieku 13-15 lat zamieszkująca wieś - Brzyska Wola, zainteresowana proponowanymi działaniami.
          Jak długo trwa projekt?  - Od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r.
          Co proponujemy W CZASOPRZESTRZENI ?
          Zanurzenie się w:
          PRZESZŁOŚCI
          Aktywność młodzieży w działaniu w ramach „Pętli czasu”:
          •    wędrówka szlakiem lokalnych bohaterów,
          •    weekend z duchem w "Zagrodzie Międzyczas" - poznanie lokalnej historii,
          •    poszukiwanie informacji o "Dziewczynach wyklętych" (tu: Krystyna Świątoniowska i Janina Przysiężniak),
          •    organizacja napowietrznego kina 3D - "Wołyniak - Legenda prawdziwa".
          TERAŹNIEJSZOŚCI I W MIĘDZYCZASIE
          Aktywność młodzieży:
          •    orientacja terenowa, określanie kierunków i własnego położenia, czytanie mapy,
          •    wzywanie pomocy, pierwsza pomoc przedmedyczna,
          •    obozowanie,
          •    budowa i lokalizacja schronień,
          •    ogień – rozpalanie metodami tradycyjnymi i alternatywnymi,

          •    woda – pozyskiwanie i filtracja,
          •    zielona kuchnia – czyli gotowanie w terenie.
          PRZYSZŁOŚCI
          Aktywność młodzieży:
          "Wolna strefa" robotyka i programowanie
          •    Nauka kodowania.
          •    Poznanie kodowania binarnego.
          •    W świecie Logomocji.
          •    Wizualne projekty w Baltie. 
          •    Kodowanie w Scretch’u.
          •    Kodowanie z Robotem - Ozobotem:
          - poznanie Ozobotów i środowiska ich pracy,
          - tworzenie labiryntów – komendy obrazkowe,
          - Ozobot - programowanie,
          - projektowanie zadania dla Ozobota –programowanie w Blockly,
          •    Przekazywanie zdobytej wiedzy młodszym kolegom.

        • więcej
        • Dobre praktyki MEDIACYJNE
        • Dobre praktyki MEDIACYJNE

        • 14.04.2022 12:58
        •             Na prośbę pani Prezes Instytutu Edukacji Pozytywnej - Małgorzaty Nowickiej, pod koniec 2020 roku, nasi szkolni mediatorzy wzięli udział w akcji “Dobre praktyki”. Zaczęli od zredagowania scenariusza, a następnie nagrali film. Dzięki temu powstał interesujący  cykl edukacyjny „Dobre praktyki”.

                     Wchodząc na poniższy link, możecie zobaczyć rezultaty naszej współpracy. Mamy nadzieję, że ten filmik przyczyni się do promocji mediacji oraz będzie inspiracją w organizacji dobrych praktyk w placówkach, które dopiero wprowadzają mediację i komunikację bez przemocy.

                    Film powstał w ramach programu współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

          Opiekunowie:

          Ewa Kycia i Edyta Kusa

        • więcej
        • II Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych
        • II Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych

        • 14.04.2022 12:49
        •             W dniu 28 listopada 2019 roku 11 uczniów naszej szkoły z klasy V i VI wraz z opiekunami panią Edytą Kusą, Ewą Kycia oraz z panem dyrektorem Andrzejem Domagałą wzięło udział w II Powiatowym Kongresie Mediatorów Szkolnych.
                      „Od mediacji do dobrych relacji” to hasło tegorocznego kongresu. Wśród zaproszonych gości był Rzecznik Praw Dziecka pan Mikołaj Pawlak, który zachęcał do rozwiązywania konfliktów szkolnych za pomocą mediacji. Uczniowie otrzymali piłkę do gry zespołowej z autografem oraz drobne upominki. Ponadto pani Renata Wiśniewska, która gościła w Leżajsku cały tydzień, szkoląc nauczycieli,  wygłosiła bardzo ciekawy wykład o mediacji. Reprezentowała ona Polskie Centrum Mediacji w Warszawie.
                      Kolejnym punktem spotkania była dyskusja uczniowska metodą open space. Ponieważ nasza szkoła dopiero wkracza w świat mediacji to dla naszych uczniów to były cenne, nowe doświadczenia. Równocześnie odbyła się dla władz, dyrektorów szkół i nauczycieli dyskusja panelowa „Konflikt … i co dalej?”
                      Mediacja to dobrowolne porozumiewanie się stron będących w konflikcie przy wsparciu mediatora, kierującego się zasadami: bezstronności, neutralności, akceptowalności, dobrowolności i poufności. W naszej szkole certyfikowanymi mediatorami są pani Edyta Kusa, Helena Stepaniak, Ewa Kycia oraz Beata Kamińska.
                       Dziękujemy serdecznie za wsparcie ze strony Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej: panu dyrektorowi Wojciechowi Kostkowi, paniami Justynie Sandomierskiej, Monice Chrząstek, które pracują z naszymi uczniami już od września. Ponadto dziękujemy  przedstawicielom Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Giedlarowej, które było współorganizatorem tego kongresu oraz Pani Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszce Wyszyńskiej za obecność i wsparcie takiego sposobu rozwiązywania konfliktów szkolnych.
                      Życzymy dużych sukcesów przeszkolonym nauczycielom, uczniom, rodzicom dla których zostanie przeprowadzona prelekcja przez pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej na wywiadówce. 
                       W naszej szkole od tego roku szkolnego mediacja będzie towarzyszyła nam na co dzień…

           

        • więcej
        • Klucz do ogrodu odnaleziony!
        • Klucz do ogrodu odnaleziony!

        • 14.04.2022 10:16
        •  Podsumowanie_projektu_Plaster_miodu.pptx

                            Dnia 5,6,7 listopada 1928 roku założono ogród szkolny i posadzono 38 sztuk drzewek oraz 48 sztuk krzewów malin i porzeczek. W dniu 8 XI odbyło się uroczyste poświecenie sadu gminnego i szkolnego. Czytamy w kronice szkolnej Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli, dziś imienia Józefa Świątoniowskiego - pomysłodawcy ówczesnego zamierzenia. „Po 91 latach historia zatacza koło.”- stwierdził sekretarz Urzędu Gminy w Kuryłówce pan Roman Szałajko.

                        27 listopada br. o godz. 11.00 ks. Henryk Skałuba dokonał poświęcenia ogrodu edukacyjno-sensorycznego przyjaznego ludziom i pszczołom „Plaster miodu” i tak jak wtedy w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy poszczególnych jednostek, zaproszeni goście, sponsorzy, grono pedagogiczne, rodzice, dzieci oraz mieszkańcy wsi. Zgromadzeni w sali gimnastycznej obejrzeli występ przedszkolaków oraz spektakl na podstawie książki F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”. Tego dnia podsumowano konkurs plastyczny „W Krainie Kreatywności” na projekt ogrodu edukacyjno-sensorycznego, w którym najwyżej oceniona została makieta Dominiki Sochy. Był to też czas podziękowań skierowanych przez dyrektora szkoły pana Andrzeja Domagałę oraz Grupę Aktywnie Twórczą ku: sponsorom, trenerom warsztatów, nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim uczniom, którzy najbardziej wierzyli w powodzenie oraz realizację wszystkich celów i zamierzeń. Puentą spotkania stały się wersy utworu lirycznego lokalnej poetki Jolanty Szal-Mach:

          „idealny poranek do malowania
          w lesie brzozy w jesiennych sukienkach
          przejściowych płaszczykach
          darujące nieśmiało uśmiechy
          gładzące włosy ciszy
          w zielniku ostatnie
          mięsiste listki tymianku
          błyszczące igły rozmarynu
          postrzępione liście mięty pieprzowej
          wariujące po płótnie
          wręcz odurzające zapachem
          w ogrodzie bukiet ziół
          przepleciony kokardą smaku
          rozpalający wilgotny odcień dnia
          przemienia płótno
          w pachnący zielnik”

        • więcej
        • Botanika uczuć
        • Botanika uczuć

        • 14.04.2022 10:12
        •                     Wychodząc naprzeciw wyartykułowanym potrzebom uczniów naszej szkoły, którzy pragnęli mieć swoje miejsce w otoczeniu placówki, tzw. wolną strefę, urodził się w naszych głowach pomysł, aby na skwerze przed budynkiem powstał ogród. Ale nie zwykły ogródek, lecz ogród edukacyjno-sensoryczny, który czytamy za pomocą zmysłów. Gdzie emitowane przez specjalnie dobraną roślinność doznania estetyczne, zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe, stymulują ośrodkowy układ nerwowy i mózg do efektywniejszego działania. Przy tym przebywanie na łonie natury, wśród przyrody, daje odczucie relaksu i odprężenia.

                             Wiedząc, jak duży wpływ na samopoczucie i sprzyjające warunki terapii w rozwoju dzieci ma tego typu założenie, nasz ogród głównie pełni funkcję dydaktyczną i terapeutyczną. Biorąc pod uwagę, że u ludzi najbardziej rozwinięta jest percepcja wzrokowa, przy projektowaniu ogrodu szczególny nacisk położyliśmy na uruchomienie innych zmysłów, aby to bodźce pozawzrokowe stanowiły atrakcję. Staje się on w ten sposób enklawą zabawy, terapii oraz wypoczynku dla osób w każdym wieku, zdrowych jak i chorych.

                            By umiejętnie korzystać z ogrodu sensoryczno-edukacyjnego „Plaster miodu”, przybyła do nas z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Leżajsku pani Ewa Dubiel, która przeprowadziła z każdą grupą zadaniową, zwaną Rojem, warsztaty sensoryczne. Głównym założeniem warsztatów było oddziaływanie na wszystkie pięć zmysłów, tj. słuchu, dotyku, smaku, zapachu i wzroku. Uczniowie przy dywanie zapachowym rozpoznawali aromat: lawendy, mięty, melisy, szałwii, oregano, lubczyku, tymianku. Poprzez dotykanie ziół zapach unosił się na sporą odległość, tak, że każdy uczestnik mimowolnie rozkoszował się ich wonią. Pani nie mówiła: „Nie dotykaj, bo się ubrudzisz!”, ale zachęcała do zabawy piaskiem, kruszywem, kasztanami, drewnem, roślinami. Wyśmienicie poradzili sobie z utrzymaniem równowagi, przeskakując po dębowych pniaczkach do barwnego wrzosowiska. Pod koniec każdych zajęć, ponieważ pogoda nie rozpieszczała, ogrzewali się w klasach, pobudzając zmysł smaku. Z zamkniętymi oczyma bezbłędnie rozpoznawali kosztowane owoce i warzywa.             

        • więcej
        • Konkurs „Wsi spokojna, wsi wesoła” na najpiękniejszy jesienny ogródek przydomowy rozstrzygnięty!
        • Konkurs „Wsi spokojna, wsi wesoła” na najpiękniejszy jesienny ogródek przydomowy rozstrzygnięty!

        • 14.04.2022 10:10
        •          Konkurs objął swoim zasięgiem Brzyską Wolę i Wólkę Łamaną, miał na celu:

          •      zachęcenie mieszkańców do poprawy estetyki swojego otoczenia,
          • troski o przydomowe ogrody,
          • promocję roślin miododajnych,
          • prezentację najciekawszych rozwiązań i pomysłów w zagospodarowaniu własnej posesji. 
                     Jury w składzie: Edyta Kusa, Ewa Kycia oraz Elżbieta Śliz podczas przeglądu jesiennych ogródków przydomowych oceniało:
          • dobór i kompozycję roślinną (różnorodność),
          • ogólny porządek na posesji i wokół niej,
          • pomysłowość,
          • oryginalność aranżacji,
          • estetykę,
          • czystość.
        • więcej
        • „Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka.
        • „Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka.

        • 14.04.2022 10:05
        • Na tym właśnie polega zabawa.
          Cały czas się uczysz!”
          Helen Mirren
                             Ogród jest miejscem, w którym harmonijnie współistnieje przyroda i kultura. To miejsce, w którym człowiek otoczony jest przyjazną i znaną mu naturą. A rośliny to jeden z ważniejszych, jak nie najważniejszych elementów. To one podkreślają jego wygląd, charakter i sprawiają, że wyróżnia się z otoczenia. Niemniej myśląc o roślinach jako elementach ozdobnych, trzeba mieć świadomość jednej, bardzo istotnej kwestii, iż są one zmienne w czasie, w cyklach miesięcznych, związanych z porami roku i ich indywidualnymi właściwościami. To znaczy, że kwiaty nie są ozdobne cały rok, drzewa liściaste, mają okres bezlistny i nie stanowią wówczas większej ozdoby, ale za to iglaste są zimozielone. Zatem myśląc o roślinach i ich funkcji ozdobnej, dobór rodzajów i gatunków ma w tym zakresie bardzo duże znaczenie. Dlatego po skrupulatnym doborze roślin oraz przygotowaniu podłoża, grupa uczniów, nauczycieli i mieszkańców Brzyskiej Woli, dokonała nasadzenia ponad dwustu roślin: ziół, kwiatów, traw, krzewów, drzew ozdobnych i owocowych. Roślin mających walory:
                          
          • zapachowe, bo wiele z nich, wydziela przepiękne zapachy,
          • dotykowe, bo większość jest bardzo przyjemna w dotyku,
          • akustyczne, które relaksują, specyficznie szumiąc na wietrze,
          • smakowe,
          • ozdobne z kwiatu, koloru czy kształtu.
        • więcej
        • Roje w pasiece
        • Roje w pasiece

        • 14.04.2022 10:02
        •               Jeśli zginie ostatnia pszczoła, to ludzkości zostaną jeszcze 4 lata życia. – powiedział pan Władysław Bachórz parafrazując słowa Alberta Einsteina. Biorąc pod uwagę, że najmłodsi mieszkańcy Brzyskiej Woli planują pożyć trochę dłużej, chcieli ubogacić swoją wiedzę w tym temacie. Warsztaty pszczelarskie, przeprowadzone w ramach projektu „Plaster miodu – ogród edukacyjno-sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom”, to świetna okazja, aby poznać życie małych, pracowitych owadów, które są nieodłączną częścią naszego ekosystemu. Dzięki zapylaniu roślin zapewniają ciągłość gatunków.

                               Pszczela rodzina to jeden wielki perfekcyjny organizm, złożony z tysięcy małych organizmów. Samotna pszczoła ginie bardzo szybko, ale pszczela rodzina jest w stanie przeżyć lata. Jak to się dzieje? Pszczoły komunikują się pomiędzy sobą przy pomocy chemicznych sygnałów oraz drgań powietrza. Potrafią regulować temperaturę i wilgotność w ulu, ale także ostrzegać się przed niebezpieczeństwem i wspólnie atakować. Podejmują decyzję o zmianie władzy w ulu – mogą wygonić starą królową i wspólnie intronizować nową. Kiedy uznają, że w ulu nie ma wystarczającej ilości miejsca, część z nich wylatuje z niego zakładając nowe rodziny. Zawdzięczamy im naprawdę wiele – i warto o tym pamiętać...-
          z pasją opowiadał pan Władysław.                   

        • więcej
        • Skąd się biorą smaczne owoce?
        • Skąd się biorą smaczne owoce?

        • 14.04.2022 10:01

        •                 Wytrwałość i cierpliwość, połączona z pasją, wiedzą i pracowitością, zawsze pozwala zrealizować zamierzone cele. Tak dzieje się i w ogrodzie pana Piotra Kiełbonia, który w słoneczny, jesienny dzień odwiedzili uczniowie klasy II. Przekonali się, że hobby taty Julki owocuje smacznymi jabłkami, które sam wyhodował, bo pan Piotr potrafi ,,szczepić” drzewka owocowe, które potem przenosi do swojego ,,mini sadu”. Dzieci miały okazję rozpoznawania jabłoni, grusz, czereśni, wiśni, śliw i brzoskwiń, porównując sylwetki drzew, korę pokrywającą pnie, oraz różne kształty i kolory liści owocowych drzew. Zostały też zaproszone do wyjątkowego zakątka, gdzie młode, zaszczepione wiosną drzewka ,,uczą się życia”, otoczone szczególna opieką gospodarza. Uczniowie dowiedzieli się, że te młode, zaszczepione na dzikich pędach zrazy drzew szlachetnych, już niedługo znajdą swój stały dom w przyszkolnym ogrodzie sensorycznym, który powstaje w ramach projektu ,,Plaster miodu” – ogród edukacyjno – sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom”. Nastąpi to w  ciągu kilku tygodni, bo pan Piotr wyraźnie zaznaczył, że przyroda nie lubi pośpiechu i  wszystkie prace w sadzie i ogrodzie muszą być wykonywane w czasie sprzyjających warunków atmosferycznych i z uwzględnieniem cyklu rozwojowego poszczególnych roślin.

        • więcej
        • Ogród - sztuka, która żyje!
        • Ogród - sztuka, która żyje!

        • 14.04.2022 10:00
        •              Początek tygodnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli rozpoczęli w myśl słów piosenki Jonasza Kofty :

          Bluszczem ku oknom
          Kwiatem w samotność
          Poszumem traw
          Drzewem, co stoi -
          Uspokojenie
          Wśród tylu spraw

          Pamiętajcie o ogrodach -
          Przecież stamtąd przyszliście
          W żar epoki użyczą wam chłodu
          Tylko drzewa, tylko liście…

          bowiem w poniedziałek, 23 września, dobyły się warsztaty z architektem krajobrazu –panią Katarzyną Sochą. Podczas spotkań pani Katarzyna przybliżyła dzieciom i młodzieży tajniki swojej pracy, a przy pomocy pytań ukrytych w krzewach sprawdziła ich wiedzę z szeroko pojętego ogrodnictwa. W czasie zajęć uczniowie nauczyli się rozpoznawać w terenie gatunki drzew i krzewów, rosnących w otoczeniu szkoły oraz rozwijać umiejętności projektowania i planowania, oparte na kreatywności, talencie artystycznym i logicznym myśleniu.

          Czy jest lepszy sposób nauki od obserwowania ekspertów podczas pracy?

                              Nie, dlatego uczniowie z wielką uwagą przyglądali się sztuce formowania przyschniętego drzewka przez hobbystkę sztuki Bonsai. Oczywiście można rozpocząć przygodę z Bonsai po zakupie drzewka w sklepie, ale najlepszym sposobem, aby zacząć, może być zrobienie drzewka samemu. I tak też się stało, po szczegółowej instrukcji i cennych radach pani Katarzyny, uczniowie wzięli do rąk sekatory, nożyce i zaczęli formować przyszkolne krzewy. Mając w pamięci słowa, że: „Bonsai to nie wyścig, ale niekończąca się podróż”, uczniowie wiedzieli, iż efekt ich pracy to nie cel ostateczny.

        • więcej
        • Ogrodowe kreacje z kostką w tle
        • Ogrodowe kreacje z kostką w tle

        • 14.04.2022 09:59
        • Kiedy?

                       W sobotni poranek (21 września 2019 r.), zamiast wylegiwać się w łóżkach, stawili się przed Szkołą Podstawową im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli.

          Kto?

                      „Siedmiu wspaniałych”, aktywnych rodziców, w osobach: Waldemar Ćwikła, Andrzej Femiak, Stanisław Gorący, Paweł Jaśkiewicz, Jan Kusy, Ryszard Staroń, Andrzej Winiarski oraz dwóch pracowników placówki: Damian Kubrak, Krzysztof Majcher!

          Po co?

                        Aby wyzwalać społeczną energię i spełniać marzenia o edukacyjno-sensorycznym ogrodzie przyjaznym ludziom i pszczołom „Plaster miodu”!               

        • więcej
        • Wyzwalamy społeczną energię…
        • Wyzwalamy społeczną energię…

        • 14.04.2022 09:58
        •                 11 września podczas spotkania z rodzicami Grupa Aktywnych Twórczo promowała w lokalnym środowisku projekt „Plaster miodu” ogród edukacyjno-sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom, dofinansowany z Programu Działaj Lokalnie IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce. Uczestnikom, w formie prezentacji multimedialnej, zostały przedstawione cele, działania, spodziewane efekty oraz kosztorys projektu. Dyrektor szkoły wraz z koordynatorem zachęcali do współpracy, udziału w warsztatach i konkursach oraz pomocy przy realizacji ogrodu. Mieszkańcy zadeklarowali wsparcie! To nas cieszy i motywuje…
                          Podczas spotkania zostały rozdane ulotki promujące Program Działaj Lokalnie.

        • więcej
        • Uzieleni
        • Uzieleni

        • 14.04.2022 09:57
        •                 Wrzesień to początek roku szkolnego, ale też pierwsze naoczne działania we wsi Brzyska Wola (powiat leżajski) w ramach programu Działaj Lokalnie. Rozpoczęły się bowiem warsztaty terenowe.

                         W słoneczny poranek, ochoczo, bo w towarzystwie zielarza- fitoterapeuty i pasjonata zdrowego stylu życia, grupa uczniów wyemigrowała z murów szkoły na otwartą przestrzeń łąki. Osobiste spotkania z roślinami, budowanie z nimi więzi, poznawanie ich botaniki było głównym celem wyprawy. Łąki, po których stąpali stanowiły żywe, doskonale wyposażone laboratorium zielarskie - miejsce, gdzie ciągle odkrywali tajemnice roślin, ich właściwości, smak, zapach.            

        • więcej
        •  „Plaster miodu – ogród edukacyjno-sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom”,
        • „Plaster miodu – ogród edukacyjno-sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom”,

        • 14.04.2022 10:07
        •                W dniu 8 sierpnia 2019 r. podsumowano kolejną edycję ogólnopolskiego programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku. W uroczystym ręczeniu dotacji wzięli udział: Stanisław Chmura - prezes zarządu Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku, Elżbieta Strug - członek zarządu oraz przedstawiciele dotowanych stowarzyszeń i grupy nieformalnej.

                  W sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej swoje projekty przedstawiły dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sarzyna, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wólka Grodziska oraz Szkoła Podstawowa im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli reprezentująca Grupę Aktywnych Twórczo (GAT). Zaproszeni goście, zabierając głos, zwrócili szczególną uwagę na rolę, jaką pełnią działania aktywizujące społeczność na rzecz dobra wspólnego, podkreślając, że działania skierowane do dzieci i młodzieży stanowią najlepszą naukę. Gospodarze w swoich wystąpienia podziękowali członkom organizacji za kreatywność i zaangażowanie w opracowanie pomysłów.

        • więcej
        • Zaczynamy projekt
        • Zaczynamy projekt

        • 14.04.2022 14:07
        • „Plaster miodu – ogród edukacyjno-sensoryczny przyjazny ludziom i pszczołom”
        • więcej
        • Prace nad ogrodem sensorycznym „BOTANIKA ZMYSŁÓW”
        • Prace nad ogrodem sensorycznym „BOTANIKA ZMYSŁÓW”

        • 14.04.2022 12:31
        •                 W dniu 31 maja (piątek) od godziny 10:20 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i panią dyrektor ochoczo zabrali się do prac przy mającym powstać ogrodzie edukacyjno-sensorycznym „Botanika zmysłów”. Każdy uczeń chwycił łopatę, motykę, grabki i wszyscy zaczęli ściągać darń. Jedni kopali, drudzy nakładali na taczki, inni wywozili. Każdy pracował na miarę swoich możliwości. Uczniowie wykopali rów, przygotowując w ten sposób miejsce do osadzenia krawężników przez rodziców.

                                  Pogoda w ten dzień nam dopisywała, chęci do pracy również. Pracując, każdy z nas uświadomił sobie, że to co robimy to powstaje dla nas - całej społeczności szkolnej. Ogród będzie miał charakter poznawczy bo  słuchem, węchem, dotykiem i smakiem będziemy poznawać świat.

        • więcej
        • Takiej wycieczki jeszcze nie było. Europa w jeden dzień!
        • Takiej wycieczki jeszcze nie było. Europa w jeden dzień!

        • 14.04.2022 12:01
        •                 26 kwietnia klasa druga podsumowała projekt czytelniczy „Podróże po kulturze”. Uroczystość uświetnili swoją obecnością pan Wojciech Kostek- dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku wraz z panią Moniką Golenia-Kmiecik, która przez dwa semestry prowadziła zajęcia z dziećmi.

                     Pierwsza część podróży odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie wraz z wychowawczynią Beatą Socha, przedstawili krótką część artystyczną. Były qwizy dla młodszych i starszych kolegów, kilka ciekawostek o poznanych krajach, a także pokaz wybuchu wulkanu. Dzieci zatańczyły „Zorbę”, a na koniec zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy „A ram zam zam”. Po wyczerpującym tańcu uczniowie otrzymali upominki od pani dyrektor Beaty Kamińskiej. Wychowawczyni zaprosiła gości i rodziców do klasy na drugą część podróży. Podziękowała pani Monice Goleni-Kmiecik za wspólne podróżowanie, a rodzicom i sponsorom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości.

                   W klasie uczniowie pod czujnym okiem rodziców i z pomocą pań Moniki i Beaty, samodzielnie przygotowały sałatkę grecką i pizzę. Dziękujemy pizzerii „Leśniczówka” z Brzyskiej Woli za dostarczenie produktów niezbędnych do wykonania pizzy oraz pizzerii „Słoneczna California” z Kuryłówki za ciasto. Pizza była wyborna, sałatka wyśmienita, a radość dzieci wręcz nieopisana.

                         Pan dyrektor Wojciech Kostek obserwował całą zabawę, był pod ogromnym wrażeniem i zapowiedział, że będzie chętnie uczestniczył w kolejnych przedsięwzięciach realizowanych przez klasę.

        • więcej
        • Podróże po kulturze
        • Podróże po kulturze

        • 14.04.2022 11:24
        •                   Klasa I rozpoczęła zajęcia czytelnicze ,,Podróże po kulturze” realizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Leżajsku. Zajęcia prowadzone są przez Panią Monikę Golenia-Kmiecik, psychologa poradni. Celem zajęć jest m. in. kształtowanie i rozwijanie umiejętności poprawnego czytania ze zrozumieniem, rozwijanie koncentracji i poprawności ortograficznej, zapoznanie z historią, zabytkami i zwyczajami wybranych krajów europejskich i zachęcanie dzieci oraz ich rodziców do wspólnego czytania. Uczniowie w niekonwencjonalny sposób poszerzają wiedzę o państwach Europy, dowiadując się o ich kulturze, tradycji, historii, ciekawych miejscach i zwyczajach. Są tańce i potrawy, charakterystyczne dla danego państwa.  Dzieci mogły skosztować sera feta i dowiedzieć się, że „ryba po grecku” i „sałatka grecka” mają niewiele wspólnego z Grecją. Pierwszaki próbowały  też swoich talentów tanecznych i poznały podstawowe kroki „Zorby”. A Grecja, to dopiero pierwszy kraj, który poznały w ramach projektu.

                               Koniec podróży po Europie, w ramach projektu, przewidywany jest po pierwszym półroczu klasy drugiej.

        • więcej
        • Podsumowanie projektu
        • Podsumowanie projektu

        • 14.04.2022 11:06
        •              W ramach programu „Książki naszych marzeń” szkoła przystąpiła do projektu z zakresu edukacji czytelniczej, który  skierowany był do uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej oraz Oddziału Przedszkolnego. Założeniem projektu było kształcenie nawyków czytelniczych uczniów oraz wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci. W projekt zaangażowano nauczycieli wszystkich przedmiotów. 11 czerwca odbyło się podsumowanie całej pracy podjętej w projekcie. Udało się zrealizować następujące wydarzenia:

          - w bibliotece przez cały rok prowadzone były zajęcia doskonalące umiejętność czytania

          - przeprowadzono konkursy: recytatorski pod hasłem  „Mistrz recytacji” oraz plastyczny zatytułowany „Baśniowy świat Andersena”;

          -  wyłoniono „mistrzów czytelnictwa” w klasach IV –VI;

          - w bibliotece odbywały się zajęcia kół zainteresowań;

          -  przeprowadzono akcję „Starsi czytają młodszym”;

          - na lekcjach matematyki rozwiązywano zadania tematycznie związane z książką;

          -  w czasie lekcji z j. angielskiego czytano i tłumaczono dzieciom bajki;

          - starsi uczniowie  czytali  utwory Szekspira w oryginale;

          -  na lekcjach religii uczniowie czytali Nowy Testament;

          -  podczas zajęć z  przyrody przygotowano uczniów do przedstawienia „Ekokapturek”;

          - lekcje  wychowania fizycznego zaowocowały przygotowaniem gazetki na temat „Polscy Mistrzowie Sportu”;

          -  uczniów klasy I pasowano uroczyście na czytelników biblioteki szkolnej;

          -  zorganizowano spotkanie autorskie z poetą Stanisławem Kornasiewiczem;

          - przygotowano gazetkę  zawierającą złote myśli o książkach;

          -  wygłoszono referat dla rodziców na temat „ Zalety czytania dzieciom”;

          -  zaproszono również rodziców do szkoły, aby czytali najmłodszym ich ulubione bajki;

          - najmłodsi uczniowie z Oddziału Przedszkolnego opracowali ilustrowaną książeczkę pod tytułem „Czarodziejski świat oczami dzieci”.                           

        • więcej
        • Spotkanie z poetą
        • Spotkanie z poetą

        • 14.04.2022 11:09
        •                Uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego  wzięły udział w spotkaniu autorskim z Panem Stanisławem Kornasiewiczem, autorem bajek i wierszy  dla dzieci. Pomysłodawczynią i organizatorką spotkania była pani Helena Stepaniak- nauczyciel bibliotekarz. Pisarz przywitany został recytacją wiersza „Mały jeż” przez uczniów klas I-III na tle  pięknej scenografii, którą  stanowiły wykonane przez dzieci prace plastyczne będące ilustracjami do bajek  i wierszy Pana Stasia. Zaproszony gość zapoznał dzieci z treścią książek  „Wiklinowe sny”, „Bajki Pana Stasia” i „Historia plastikowej buteleczki”. Uczniowie mieli możliwość zadawania autorowi  pytań na temat Jego pracy. Zakupili też przepięknie ilustrowane bajki. Na zakończenie spotkania panie dyrektor Beata Kamińska i Helena Stepaniak wręczyły autorowi upominek oraz kwiaty  w podziękowaniu za niezwykłe spotkanie.

        • więcej
        • Rozpoczęcie projektu "Szkoła współpracy".
        • Rozpoczęcie projektu "Szkoła współpracy".

        • 14.04.2022 10:54
        •                     4 i 5 lutego przedstawiciele naszej szkoły reprezentowali nas na prowadzonym w Biłgoraju szkoleniu w ramach projektu „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. W dniu 4 lutego odbyło się szkolenie dla przedstawicieli Rad Rodziców, Samorządów Szkolnych oraz Gron Pedagogicznych. Społeczność szkolną reprezentowały uczennice: Małgosia Lewkowicz z klasy V i Kasia Piotrowska z klasy IV. Z ramienia rodziców w szkoleniu uczestniczyły panie: Ilona Rodecka i Anna Czechera. Nauczycieli naszej szkoły reprezentowały pani dyrektor Beata Kamińska i pani Elżbieta Śliz. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.
                      Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk działających na terenie szkół w całej Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Szkolenia to pierwszy, bardzo ważny etap, podczas którego przedstawiciele szkół zdobywają wiedzę i uczą się  jak program współpracy stworzyć. Warsztaty pomogą stworzyć, a następnie zweryfikować i udoskonalić opracowany program.
                       Uczennice uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym m.in.: uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy w ramach samorządu, jak również z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami. Rodzice w ramach szkolenia zapoznali się z zakresem uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad skutecznej współpracy z dyrekcją. Ponadto projekt ma na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa.
                         Szkolenie dla dyrektorów i nauczycieli było prowadzone także 5 lutego. Miało na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa. Mamy nadzieję, że wiadomości i pomysły jakimi trenerzy projektu dzielili się z uczestnikami wzmocnią relacje pomiędzy każdą z grup i pomogą rozwinąć współpracę.        
        • więcej