Ogród - sztuka, która żyje!
- 14.04.2022 10:00
Początek tygodnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli rozpoczęli w myśl słów piosenki Jonasza Kofty :
Bluszczem ku oknom
Kwiatem w samotność
Poszumem traw
Drzewem, co stoi -
Uspokojenie
Wśród tylu spraw
Pamiętajcie o ogrodach -
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście…bowiem w poniedziałek, 23 września, dobyły się warsztaty z architektem krajobrazu –panią Katarzyną Sochą. Podczas spotkań pani Katarzyna przybliżyła dzieciom i młodzieży tajniki swojej pracy, a przy pomocy pytań ukrytych w krzewach sprawdziła ich wiedzę z szeroko pojętego ogrodnictwa. W czasie zajęć uczniowie nauczyli się rozpoznawać w terenie gatunki drzew i krzewów, rosnących w otoczeniu szkoły oraz rozwijać umiejętności projektowania i planowania, oparte na kreatywności, talencie artystycznym i logicznym myśleniu.
Czy jest lepszy sposób nauki od obserwowania ekspertów podczas pracy?
Nie, dlatego uczniowie z wielką uwagą przyglądali się sztuce formowania przyschniętego drzewka przez hobbystkę sztuki Bonsai. Oczywiście można rozpocząć przygodę z Bonsai po zakupie drzewka w sklepie, ale najlepszym sposobem, aby zacząć, może być zrobienie drzewka samemu. I tak też się stało, po szczegółowej instrukcji i cennych radach pani Katarzyny, uczniowie wzięli do rąk sekatory, nożyce i zaczęli formować przyszkolne krzewy. Mając w pamięci słowa, że: „Bonsai to nie wyścig, ale niekończąca się podróż”, uczniowie wiedzieli, iż efekt ich pracy to nie cel ostateczny.
W trakcie warsztatów grupa przyszłych zdolnych planistów i architektów krajobrazu z Brzyskiej Woli opracowywała koncepcję zagospodarowania przyszkolnego skweru, proponując szereg nowatorskich rozwiązań, mających wpłynąć na poprawę jakości przestrzeni, wspólnej dla społeczności szkolnej, a także dla okolicznych mieszkańców. Powstały także bardzo inspirujące wizje ogrodu edukacyjno – sensorycznego przyjaznego ludziom i pszczołom „Plaster miodu”. Koncepcje były odpowiedzią na pytanie – w jaki sposób projektować i pielęgnować ogród, aby uatrakcyjnić tę przestrzeń dla społeczności lokalnej, jednocześnie dbając o interesy owadów?
Najlepszą oceną warsztatów są opinie uczestników:
„Wiem jak założyć swój autorki klomb.”
„Po dzisiejszym spotkaniu nie mogę się doczekać, kiedy teorię wcielimy w życie i zaczniemy sadzić rośliny.”
„Dzisiejsze warsztaty nauczyły mnie logicznego myślenia przy kreowaniu krzewów oraz cierpliwości, ponieważ Bonsai to żywa sztuka, która nieustannie się zmienia i muszę poczekać na efekty swojej pracy.”
Galeria zdjęć:
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły