• Czy menstruacja w polskich szkołach to temat tabu?

• 14.04.2022 10:33
      • W naszej już nie!

Jesteśmy jedną ze stu szkół w Polsce objętych programem Kulczyk Foundation i Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”! Nasze uczennice mają dostęp do bezpłatnych podpasek przez cały rok szkolny 2021/2022. W toaletach zawisły skrzyneczki i specjalne podajniki do środków higieny menstruacyjnej. Rozpoczęliśmy również cykl lekcji na temat miesiączki. Po pierwszych spotkaniach, możemy zauważyć, iż nastolatki nie wstydzą się rozmawiać, dopytywać, drążyć temat. Im więcej wiedzą, tym więcej mitów obalamy. Jeśli tylko po drugiej stronie czeka na nich otwarty i tolerancyjny rozmówca, taki dyskurs pomaga młodemu człowiekowi znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Co to jest miesiączka?

Kiedy dostanę okres?

Jak przetrwać menstruację w szkole?

Od okresu do okresu

Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation

• Dziękujemy Kulczyk Foundation oraz sieci Rossmann za szerzenie wiedzy na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej wśród nastolatków oraz walkę z ubóstwem menstruacyjnym! Oni dobroć mają we krwi!

Galeria zdjęć: