• Aktualności

        • Żywa lekcja historii Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

        •       1 marca od wielu lat obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie naszej szkoły chcąc godnie uczcić ten dzień udali się wraz z opiekunami panem Damianem i panem Pawłem w miejsce, gdzie w roku 1944 stacjonował 39 pp pod dow. kpt Ernesta Wodeckiego ps. „SZPAK”. Celem lekcji było przypomnienie uczniom o wydarzeniach tamtych trudnych lat, oddania czci żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość Polski oraz uporządkowanie pomnika i jego otoczenia na tzw. „Rozkopanej Górze”. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły, aby zapalić i złożyć znicze pod „Dębem Katyńskim”, który jest poświęcony mieszkańcowi Brzyskiej Woli st. posterunkowemu Policji Państwowej Józefowi Czerwonce, który po aresztowaniu przez NKWD trafił do obozu w Ostaszkowie, a następnie został przekazany do Tweru gdzie w roku 1940 wykonano na nim wyrok śmierci. Dbanie o pamięć poległych bohaterów jest naszym wspólnym obowiązkiem i powinno być przekazywane pokoleniowo.

          Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci

           

        • Witajcie w naszej bajce! - Akademia Pana Kleksa

        •           W dniu 20.02.2024r. uczniowie naszej szkoły z klas II – VII wraz z wychowawcami i organizatorem wyjazdu panem Damianem udali się na wycieczkę szkolną, której celem było Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku oraz znajdujące się w nim kino. Główną atrakcją wyjazdu była współczesna wersja kultowego filmu dla dzieci i młodzieży pt: „Akademia Pana Kleksa”, którą z pewnością zarówno ta młodsza jak i starsza młodzież zna i pamięta a w dniu dzisiejszym poznały i na pewno zapamiętają uczniowie naszej szkoły. W czasie trwającego dwie godziny filmu opowiadającego historię Ady Niezgódki córki Adasia Niezgódki – głównych bohaterów Akademii Pana Kleksa uczestnicy wyjazdy utrwalili sobie wiedzę na temat lektury Jana Brzechwy, która jest w programie nauczania kl. IV z języka polskiego. W czasie prezentacji filmowej, która obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji zapamiętano czym jest nieustająca walka dobra ze złem, co to jest i jakie znaczenie w życiu młodego człowieka ma Empatia? oraz jak ważna jest przyjaźń i wzajemny szacunek!. Następnie całą grupą udaliśmy się na posiłek, który obfitował w to co dzieci lubią najbardziej a następnie w drogę powrotną do domu. Zainteresowanie uczniów filmem było bardzo duże i z pewnością za jakiś czas udamy się na drugą część przygód Pana Kleksa pt: „Kleks i wynalazek Filipa Golarza”.                                                                                                                                                                                                                                                             D. K

        • Dzień Babci i Dziadka

        •         W tym roku obchody tego święta w naszej szkole były trudne do zrealizowania. Przeszkodą nie do pokonania były liczne choroby dzieci, które dziesiątkowały oddziały przedszkolne i szkolne. Z tego powodu uroczystość ta była kilka razy przesuwana w czasie. Jednak determinacja i upór wnucząt, nauczycieli i Rady Rodziców pozwoliła w końcu, 16–tego lutego, zaprosić ukochane Babcie i Dziadków, by z całego serca podziękować im za trud i poświęcenie.

                   Jak co roku, obchody tego święta, rozpoczęły się Mszą Świętą w naszym kościele, a potem zaproszeni goście przybyli do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie czekały już na nich wnuczęta. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły – pan Andrzej Domagała, a potem cały program poprowadziły uczennice klasy 2 – Blanka Łazarowicz i Nadia Wnuk. W miłym nastroju i przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców, seniorzy oglądali występy dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3. Na scenie były wiersze, piosenki, tańce, scenki teatralne i przedstawienie ,,Herody” nawiązujące do dawnej tradycji kolędowania w Brzyskiej Woli – Zagrody. Wszyscy artyści nagradzani byli wielkimi brawami.

                      Mamy nadzieję, że w dobrym zdrowiu, spotkamy się wszyscy razem znów za rok.

        • Bal Karnawałowy w przedszkolu

        •         We worek 13 lutego już od rana w naszym przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie ponieważ był to dzień balu karnawałowego. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i wesołą zabawą, bardzo lubiana przez dzieci ponieważ w tym dniu mogą wcielić się w swoich ulubionych bajkowych bohaterów.

                    Tak też było i u nas w sali przedszkolnej można było spotkać księżniczki, biedronkę, aż trzech policjantów i dwóch piratów, kotka, Spider- Mana, Hulk’a... niektórych trudno było rozpoznać a wszystkie stroje były niepowtarzalne i wyjątkowe. Kolorowy wystrój sali, bajkowe stroje przebierańców i skoczna muzyka sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły we wspólnych pląsach, tańcach i zabawach. W przerwie na zmęczonych tancerzy czekał poczęstunek po którym można było wrócić do dalszej zabawy. Uśmiech z twarzy przedszkolaków nie schodził do końca dnia. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości, każdy z uczestników wracał do domu z dużą porcją miłych wrażeń i pamiątkowym kolorowym balonikiem.

                 Dziękuję rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów oraz Przewodniczącej Rady Rodziców za słodki poczęstunek.

          M.K.

        • Styczeń w przedszkolu

        •          Piąty miesiąc za przedszkolakami, miesiąc zimowy i pierwszy w roku kalendarzowym. W tym miesiącu nasze dzieci w ramach edukacyjnej przygody poznały jak upływa nam czas. Utrwaliliśmy nazwy pór roku i dni tygodnia. Ponieważ za nami jeden z miesięcy zimowych omówiliśmy również jak radzą sobie zwierzęta zimą, w  jaki sposób powinniśmy im pomagać, jakimi pokarmami należy dokarmiać ptaki oraz kto pracuje w lesie.  

                   Przedszkolaki poznawały ważne zasady podczas zabaw zimowych na śniegu i jak tylko pozwalała nam aura, korzystały z uroków zimy bawiąc się w przedszkolnym ogrodzie.

                    Poznaliśmy też różne zawody. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o zawodach swoich bliskich oraz poznać zawody dawne i współczesne.

                 Podczas tygodnia babci i dziadka, nasze przedszkolaki mogły wyrazić swoją wdzięczność i miłość dla kochanych dziadków na razie tylko podczas nauki wierszy i piosenek, które zaprezentują podczas spotkania z kochaną babcią i kochanym dziadziem. Rozmowy o rodzinie, przygotowanie prac plastycznych oraz przygotowywanie zaproszeń i laurek pozwoliły dzieciom zrozumieć jak ważne są relacje rodzinne i jak cenne są wspólne chwile.

                Kolejny raz przedszkolaki wspólnie ze starszakami i kolegami oraz koleżankami ze starszej klasy wzięły udział w wycieczce do FOK-u w Leżajsku na spektakl teatralny pt. Baśń o grającym imbryku.

                Każda z aktywności wzbogaca w wiedzę i umiejętności społeczne naszych  milusińskich, uczy empatii i współpracy, przyczynia się do ich rozwoju i co ważne edukacja może być fajną zabawą i przygodą.

        • Bezpieczne ferie

        •          Mając na uwadze zbliżające się ferie zimowe, dzielnicowi Grzegorz Baj i Paweł Miś z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku spotkali się z uczniami klas I-III. Głównym celem spotkania była tematyka nadchodzącej przerwy w nauce i jak najlepsze przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania ferii. Policjanci radzili i ostrzegali jak należy zachować się w trakcie wspólnych zabaw na podwórku,  czy lodowisku oraz bezpiecznie poruszać się na drodze, a przede wszystkim:

          • nie rzucać śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, bo można tym spowodować wypadek,
          • nie wbiegać na jezdnię, gdyż zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa,
          • nie zjeżdżać na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, ponieważ nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować
          • nie wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się załamać,
          • zawsze informować dorosłych o tym, gdzie i z kim będzie się przebywać
          • nie ufać osobom obcym, nie przyjmować od nich słodyczy i prezentów,
          • nie otwierać drzwi jeśli jest się samemu w domu, 

                     Ponadto, nadal uświadamiali uczniów jak istotne są elementy odblaskowe na drodze. Dzieci chętnie brały udział w rozmowie i zadawały pytania. Po spotkaniu każde dziecko wie, w jaki sposób może bezpiecznie spędzić ferie zimowe, jak należy unikać niebezpieczeństw w trakcie zabawy i umie ocenić postępowanie rówieśników, jak również odróżnić bezpieczne miejsca zabaw od niebezpiecznych.

        • Kosmopark (interaktywna przygoda)

        •        Nauka poprzez zabawę to jeden ze sposobów edukacji dzieci i młodzieży, dlatego zgodnie z tym hasłem uczniowie naszej szkoły w czwartek 18.01.2024r. udali się do Millenium Hall w Rzeszowie, gdzie obecnie gości rekomendowana przez MEN interaktywna - multimedialna wystawa 3D „Kosmopark”.

                 W trakcie trwającego dwie godziny zwiedzania sześciu sal ekspozycyjnych z eksponatami i symulatorami dzieci i młodzież mogli na własnej skórze przekonać się czym jest stan nieważkości, jak się zachowuje ludzki organizm przy braku ciążenia oraz jak wygląda szkolenie kosmonautów – astronautów i czym się od siebie różnią ( czy tylko nazwą?). Podczas zwiedzania zdobyli wiedzę na temat historii podróży w przestrzeń kosmiczną, wypraw na Księżyc oraz przyszłych planów ludzkości na podbój kosmosu. Niewątpliwie bardzo ciekawym punktem wystawy była galeria poświęcona naszemu rodakowi i jak dotąd jedynemu Polakowi, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną Mirosławowi Hermaszewskiemu.

               Liczne symulatory oraz możliwość skorzystania z technologii VR zapewniły uczestnikom wyjazdu niezapomniane wrażenia i ciekawe doznania porównywalne z tymi, które są odczuwalne podczas prawdziwych lotów w kosmos. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii można było przejść się po Księżycu zobaczyć z bliska pierścienie Saturna czy odbyć podróż do krańców Układu Słonecznego.  

        • Kolejny sukces teatrzyku „Promyczek”

        •          W czwartek 11 stycznia teatrzyk „PROMYCZEK” uczestniczył w XXIX Spotkaniach Teatralnych Jasełka 2024, które odbyły się w  Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Spotkania miały charakter konkursowy o zasięgu wojewódzkim. Nasi aktorzy zaprezentowali piękne przedstawienie jasełkowe z elementami gwary i  dużą dozą humoru. Jury pochwaliło aktorów za konsekwencję sceniczną oraz wielką sprawność i warsztat aktorski. Za swój występ otrzymali 2 nagrodę. Należy dodać, że w konkursie wzięło udział 9 zespołów teatralnych. Gratulujemy aktorom i życzymy kolejnych sukcesów.

                 Składam serdeczne podziękowania Pani Wójt Agnieszce Wyszyńskiej, Panu dyrektorowi Andrzejowi Domagale oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu, akredytacji i posiłku.

           

          Opiekunka grupy

          Beata Kamińska

        • Wyjazd na spektakl teatralny „Baśń o grającym imbryku”

        •             W środę 10 stycznia dzieci przedszkolne i uczniowie klasy VII wybrały się do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku na sztukę teatralną w pt.”Baśń o grającym imbryku”. Widowisko przygotowała i wykonała grupa teatralna Franciszek działająca przy FOK.

               Obejrzeliśmy opowieść o Kowalu, który zmęczony wykuwaniem podków monotonią swojego dnia codziennego postanowił zmienić fach. Głównemu bohaterowi towarzyszą jego przyjaciele, Koń i Końska Mucha. Dzięki magii tytułowego imbryka i czarom Wróżki życie Kowala zmienia się na lepsze. Jednakże w takcie tych zmian kiedy marzenia zaczynają się spełniać, pojawiają się też wątpliwości. Kowal uświadamia sobie, gdzie jest jego prawdziwe miejsce i co najbardziej daje mu szczęście.

                  To była pełna humoru, zabawna i jednocześnie pouczająca opowieść, którą przeplatały muzyczne elementy wywołując żywą reakcję widzów. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy sztukę a wspaniała gra aktorów została nagrodzona wielkimi brawami. Po spektaklu czekała nas niespodzianka - pamiątkowe zdjęcia z aktorami.

                  Wszyscy wracaliśmy do przedszkola i szkoły pełni miłych wrażeń.

        • Grudzień  w przedszkolu

        •         Kolejny czwarty miesiąc przedszkolnej przygody to grudzień. Jest to miesiąc w którym dzieci czekają na odwiedziny  Mikołaja, poznają oznaki nowej pory roku -  zimy oraz przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia poznając tradycje i zwyczaje, ucząc się świątecznych piosenek a także kolęd. Ten czas pełen różnych aktywności minął wypełniony różnymi ciekawymi zajęciami i zabawami zawiązanymi  z poszczególnymi zagadnieniami tematyki tygodnia oraz przyszłymi wydarzeniami. Ponadto dzieci wykonywały tematyczne prace plastyczne i wesoło spędzały czas wspólnie bawiąc się i zacieśniając więzy koleżeńskie zarówno w sali przedszkolnej jak i w ogrodzie przedszkolnym.

                    W grudniu nasi milusiński mieli okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

          6 grudnia – czas odwiedzin niezwykłego i bardzo wyczekiwanego Gościa. Mikołaj nie zawiódł dzieci i w tym roku,  już z samego rana w pięknej zimowej aurze z workiem pełnym prezentów przybył do naszych milusińskich i obdarował wszystkich prezentami.

          W tym miesiącu aż trójka przedszkolaków świętowała swoje urodziny. I tak 8 grudnia uczciliśmy – 4 urodziny Tymona a 11 grudnia – 4 urodziny Marcina na koniec  21 grudnia –  3 urodziny Basi. Jak zawsze były życzenia od dzieci i pań oraz piosenka  „Sto lat” dla solenizantów. Jest to swego rodzaju nasze „przedszkolne święto”  z pamiątkowymi zdjęciami i słodkim poczęstunkiem przygotowany przez niezawodnych rodziców.

          18 grudnia przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do MCK w Leżajsku, gdzie uczestniczyły w warsztatach świątecznych i wykonały  ”Ciastka” bohatera z filmu „Shrek”. Zabawa z plastycznym materiałem i tworzenie glinianej postaci dostarczyła dzieciom wiele frajdy i przyjemności. Dodatkowo na koniec wszystkich czekała jeszcze niespodzianka a mianowicie zwiedzanie świątecznej wystawy w Galerii „Na Piętrze”.

          22 grudnia z wielkim przejęciem dzieci oglądały występ starszych kolegów i koleżanek  podczas świątecznego spotkania w szkole Jasełek. Maluszki zostały nagrodzeni za udział w projekcie „Drogowskaz” fundacji Inter Cars w którym utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. W ramach tego projektu otrzymali wraz z rodzicami odblaskowe opaski.

        • Czas podsumowań

        •          Koniec roku kalendarzowego to czas rozrachunku, a w naszej szkole to okres uroczystych podsumowań realizowanych od kilku miesięcy projektów:

          • „Świetliki drogowe” z programu grantowego „Drogowskaz” Fundacji Inter Cars,
          • „Anielska (po)moc” z programu grantowego „Działaj Lokalnie”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

                   Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, to jest 22 grudnia, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli zebrała się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Po uroczystym przywitaniu zgromadzonych przez dyrektora szkoły pana Andrzeja Domagałę, uczniowie rozpoczęli przedstawienie jasełkowe przygotowane podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez panią Beatę Kamińską w ramach projektu „Anielska (po)moc”. Widzowie wprowadzeni w świąteczną atmosferę obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą wszystkie działania realizowane w tym projekcie. Następnie uczestnicy konkursu poetyckiego „Anielska Moc” otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Amelia Staroń – laureatka konkursu- statuetkę „Skrzydlate słowa”. Dyrektor wszystkim zaangażowanym w realizację projektu: nauczycielom, pracownikom i wolontariuszom ofiarował pamiątkowe figurki aniołów.

                 Drugą część uroczystości rozpoczęła fotograficzna relacja z działań projektowych „Świetlików drogowych”. Uczniowie z uśmiechem na twarzach wspominali: wycieczki rowerowe, zajęcia „Bezpieczni na drodze”, pogadanki z policjantami, próbne jazdy w miasteczku rowerowym, czy happening  „Świetliki na drodze”. Długo wyczekiwanym punktem kulminacyjnym programu były wyniki konkursu plastycznego „Drogowskaz bezpieczeństwa”:

          III miejsca oraz vouchery o wartości 130 zł do wykorzystania w sklepie sportowym otrzymali: Zuzanna Kotulska i Hubert Leniart z klasy 3

          II miejsce wraz  z voucherami na kwotę 170 zł przypadło: Martynie Staroń z klasy 2 i Kornelii Leniart z klasy 2,

          I miejsce i nagrody w postaci voucherów o wartości 200 zł w młodszej kategorii otrzymał: Franciszek Leniart z klasy 2 , a w starszej: Lena Staroń z klasy 5.

                 Ostatnią i nieoczekiwaną niespodzianką dla wszystkich uczestników projektu „Świetliki drogowe” były słodkie paczki sfinansowane ze środków Fundacji Inter Cars.

           

           

        • Spotkanie świąteczne

        •          W piątek 22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie świąteczne. Dyrektor szkoły p. Andrzej Domagała powitał zaproszonych gości i całą szkolną społeczność. Część artystyczną,  na tle pięknej świątecznej scenografii autorstwa p. Elżbiety Śliz, rozpoczęły dzieci 5 i 6 letnie tańcząc  i śpiewając piosenkę o aniołach. Kulminacyjnym punktem programu były jasełka w wykonaniu teatrzyku „PROMYCZEK”. W tym roku tradycyjne, jednak z dużą dozą humoru i pięknym śpiewem pastorałek, które z aktorami przygotowała p. Edyta Kusa. Występ młodych aktorów wywarł na publiczności pozytywne wrażenie. Nagrodzeni zostali ogromnymi brawami. Było bardzo wzruszająco, jak to zwykle bywa przed świętami.

                      W rolę aniołów wcieliły się: Wiktoria Winiarska z kl. 1, Nikola Jaśkiewicz, Julia Winiarska i  Magdalena Wrona  z kl. 7, diablice to: Hania Ćwikła i Marysia Cichoń z kl. 4 oraz Natalia Pieczonka z kl. 7,  Maryję zagrała Karolina Turek, a Józefa Madzia Winiarska – obie z kl. 7.  Pasterze mówiący gwarą to: Zuzia Gorący, Ania Koperda i Sylwia Pyzik z klasy 7, natomiast królów zagrali : Damian Kusy, Kuba Pietrycha i Tomasz Ulman także z klasy 7.

                     Składam serdeczne podziękowania paniom: Edycie Kusej, Elżbiecie Śliz i Ewie Student za wszelką pomoc oraz moim wspaniałym aktorom za świetny występ i życzę im sukcesu w konkursie wojewódzkim, który odbędzie się 12 stycznia w Jarosławiu.

          Beata Kamińska

          opiekunka teatrzyku PROMYCZEK

                     Korzystając z okazji Pan dyrektor wręczył  nagrody w Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej ,,Zachowaj Trzezwy umysł"  - konkurs pod hasłem ,,Rosnę zdrowo". Wyróżnienia  w tej akcji zdobyły: Sylwia Pyzik z klasy VII i Emilia Socha z klasy V.  Uczniów do konkursu przygotowała koordynatorka kampanii pani Bogusława Pych.

                  Na zakończenie życzenia świąteczno - noworoczne wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz ich rodzinom złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  - Julia Masełek. Swoje ciepłe słowa do całej społeczności szkolnej skierował także pan dyrektor Andrzej Domagała.

        •  Spotkanie opłatkowe

        •      W środę tj: 20 grudnia 2023 roku w naszej szkole miała miejsce wigilia klasowa klas VII i VIII. Zgodnie z tradycją wigilijną, przy zapalonej świecy uczeń klasy VIII Kamil Czechera odczytał fragment Ewangelii wg. Świętego Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Po czym uczniowie i wychowawcy panie Helena Stepaniak i Bogusława Pych podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia. Po czym wszyscy usiedli przy biało nakrytym stole by wspólnie spożyć wigilijne potrawy. Aby nadać temu spotkaniu świąteczny i wigilijny klimat, przy zaświeconej choince uczniowie pięknie śpiewali kolędy i pastorałki.

               Był to mile wspólnie spędzony czas, potrzebny nam wszystkim, aż nie chciało się wracać do szkolnych obowiązków. Pozostało więc nam czekać z niecierpliwością na Pierwszą Gwiazdkę, żeby móc przeżyć jeszcze raz ten wyjątkowy, świąteczny nastrój w rodzinnym gronie.

                                                                                                                             Bogusława Pych

        • Wigilia dla samotnych

        •              W niedzielę 17 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Brzyskiej Woli odbyła się wigilia dla osób samotnych z całej gminy. Dzieci i młodzież ze szkolnego z teatrzyku „PROMYCZEK” przedstawiła jasełka, które wzbudziły ogromny aplauz wśród bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Przedstawienie wyreżyserowała p. Beata Kamińska, pastorałki przygotowała p. Edyta Kusa, a przepiękną scenografię wykonała p. Elżbieta Śliz. Aktorzy, za swój występ, zostali obdarowani słodkościami. To był niezapomniany dzień, który na długo zapisze się w wielu sercach.

        • Wycieczka  przedszkolaków

        •         W poniedziałek 18 grudnia dzieci z obu grup przedszkolnych wzięły udział we wspólnym wyjeździe. W pięknej świątecznej scenerii  Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku dzieci uczestniczyły w warsztatach świątecznych tworząc glinianego „Ciastka” – bohatera z filmu „Shrek”.

                 Zabawa z gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, mogły do woli ugniatać i wałkować glinę aby uformować zamierzony płaski kawałek z którego należało wykroić „Ciastka”. Panie nieco pomagały przedszkolakom podczas tworzenia glinianych postaci, natomiast sama zabawa z plastycznym materiałem była dla dzieci wielką przyjemnością. Kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła słychać było zachwyty ich twórców. Każdy z wielką uwagą dokładał do swojego dzieła poszczególne elementy tak aby powstał kompletny „Ciastek”.

                    Dzięki pomocy pań wszystkim dzieciom prace bardzo się udały, na końcowy rezultat musimy poczekać jeszcze kilka dni ponieważ gliniane dzieła musza zostać wypalone w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. W piątek 22 grudnia dzieci otrzymają swoje dzieła domu, aby w czasie przerwy świątecznej pięknie je wymalować.

                    Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków i ich opiekunów było zwiedzanie wystawy w Galerii „Na Piętrze”. Miejsce oczarowało wszystkich i przy okazji powstało kilka pamiątkowych zdjęć. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i pełni miłych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

           

           

           

           

        • 6 grudnia 2023 r- MIKOŁAJKI!

        •            Jak co roku 6 grudnia najstarsi uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do osób starszych i samotnych z Brzyskiej Woli. Radość na ich twarzach, a niejednokrotnie łzy w ich oczach były dowodem na to, że takie działania są dla nich ważne i potrzebne. W trakcie spotkań młodzi wolontariusze poznali osoby starsze i samotne ze swego najbliższego otoczenia, nauczyli się współpracy w zespole, a podejmowane działania przyniosły im satysfakcję z pomagania.

                  Wolontariusze dziękują z całego serca wszystkim darczyńcom, którzy wsparli rzeczowo naszą szkolną akcję.

           Zapraszamy do dalszej współpracy na rzecz starszych, chorych i samotnych.

        • Bóg posłał anioła…

        •             Prace nad metalowymi konstrukcjami aniołów trwały kilka tygodni. Po pierwsze należało znaleźć osobę, która podjęłaby się tego wymagającego zadania. Wyzwanie podjął pan Krzysztof Darocha, który wraz ze znajomymi zaprojektował, wykonał konstrukcje, wypiaskował i pomalował na biało. Następnie Grupa Aktywnych Twórczo zarwała dwie noce i zainstalowała na dwa anioły setki metrów światełek.

                      Pierwszy anioł zawitał pod Szkołą Podstawową im. Józefa Świątoniowskiego 6 grudnia i rozświetlił swym blaskiem mroźną, zimową noc. Taki oto prezent od Św. Mikołaja, biskupa Miry i patrona dzieci, dla uczniów naszej szkoły.

                   Drugi anioła przybył pod kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dąbrowicy w nocy z 7/8 grudnia. I tam w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny  rozbłysnął swym blaskiem. Podczas mszy wierni usłyszeli w ewangelii:

                 „Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

                    Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?». Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł.”

                     Przypadek, nie sądzę… Instalacje świetlne promują projekt „Anielska (po)moc” sfinansowany z programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

          GAT

        • Mikołaj w grupie 5 i 6latków

        •             6 grudnia to jeden z najważniejszych dni w życiu, nie tylko, dzieci. Tego bowiem dnia wszyscy, którzy przez cały rok byli grzeczni i dobrzy. czekali na prezenty od Świętego Mikołaja. Tak też było u starszych przedszkolaków. Od rana zaglądały do okien, czy nie widać upragnionego Gościa. No i wreszcie się doczekały. Mikołaj wysłuchał wierszy i piosenki przygotowanych specjalnie dla Niego. Bardzo pochwalił dzieci za występy i w nagrodę obdarował pięknymi prezentami. Ileż było radości! To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

        • Mikołaju, Mikołaju nasz kochany…

        •               Wizyta świętego Mikołaja w przedszkolu to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni. Tak było i w tym roku.

                    W środę 6 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały do okna i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia w ubraniach przedszkolaków dominował kolor czerwony a ich głowy zdobiły mikołajowe czapki.

                     Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana w pięknej zimowej aurze z workiem pełnym prezentów na saneczkach, przyjechał do naszych milusińskich. Kiedy przedszkolaki wyglądając przez okno na zaśnieżonej drodze zobaczyły postać wyczekiwanego gościa z radością machały doń zapraszając do sali. Najpierw przywitały Mikołaja a następnie wyrecytowały przygotowany wiersz i zaśpiewały przygotowane dla niego piosenki. Jak przystało na spotkanie ze Świętym Mikołajem, nie mogło zabraknąć prezentów i wspólnych zdjęć z gościem.

                  W  podziękowaniu za odwiedziny Mikołaj otrzymał od przedszkolaków laurkę i zaproszenie, aby koniecznie odwiedził nasze przedszkole za rok.

                 To nie był koniec atrakcji tego wyjątkowego dnia, ponieważ mamy Mikołaja w grupie przedszkolaków była więc okazja do świętowania jego imienin. Po głośnym sto lat i słodkim poczęstunku na dzieci czekała jeszcze jedna ostatnia niespodzianka a mianowicie pyszny mikołajkowy deser.

                 To był dzień pełen ogromnej radości i przełamywania lęków, mnóstwa uśmiechu i dobrej zabawy, pełen miłych wrażeń i słodki.

        • Adam Mickiewicz Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie

        •         W dniu 04.12.2023r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły udali się do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie wzięli udział w przedstawieniu pt: „Pan Tadeusz – czyli ostatni zajazd na Litwie”. Podczas półtoragodzinnego spektaklu dowiedzieli się na czym polegał ostatni zajazd na Litwie?, o co chodzi z zajazdem w Panu Tadeuszu? oraz jak się zakończył?. Poznali znaczenie sporu i jego finał dwóch zwaśnionych rodów Sopliców i Horeszków, a także jego odniesienie do spraw życia codziennego. W czasie przestawienia poznali głównych bohaterów: Tadeusza, Zosię, księdza Robaka (Jacka Soplicę), Telimenę, Sędziego, Wojskiego, Stolnika oraz wielu innych. Spektakl był bez wątpienia żywą lekcją polskiej literatury pierwszej połowy wieku XIX a dokładnie lat 1811 - 1812 kiedy to ów konflikt się toczył. Po zakończonym przedstawieniu na wszystkich uczestników wyjazdu czekała kulinarna smaczna niespodzianka oraz wizyta w domu Świętego Mikołaja.