• Aktualności

        • PAŹDZIERNIK - drugi miesiąc przedszkolnej przygody

        •             Za nami kolejny miesiąc , dzieci coraz lepiej czują się w przedszkolnej społeczności, miło spędzają czas na zabawach w sali przedszkolnej jak również na świeżym powietrzu. Ponieważ w tym miesiącu pogoda dopisywała mogliśmy każde popołudnie spędzać na placu zabaw oraz odbyć pierwsze wspólne spacery.

                    W październiku dominowała tematyka związana z nową porą roku, omawialiśmy jesień w sadzie i w ogrodzie. Na naszym przedszkolnym parapecie pojawiło się mnóstwo jesiennych owoców i warzyw, mogliśmy je podczas zajęć segregować, przeliczać i każdego dnia degustować w poobiedniej porze. W kolejnych tygodniach było o zwierzętach i ich przygotowaniach do zimy oraz o najbliższych osobach czyli moja rodzina i mój dom. Dzieci bez trudu potrafiły wymienić swoich najbliższych oraz powiedzieć w jaki sposób pomagają rodzicom i jak wspólnie spędzają czas. Na koniec wszystkich ucieszył temat o domowych pupilach czyli kotkach i pieskach.

          Oprócz tego w październiku obchodziliśmy:

          -  10 października Dzień Dziewczynek – święto wszystkich „małych kobietek”.

          -  17 października dzieci mogły razem z całą szkolna społecznością świętować

               Dzień Nauczyciela oraz pożegnanie Księdza Proboszcza Kanonika.

          M.K.

        • Święci są wśród nas

        •           Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli kanonizowanych i beatyfikowanych ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.

                     Aby zobrazować obecność świętych wśród nas oraz potwierdzić ich pomoc w codziennym życiu, uczniowie naszej szkoły wcielili się w wybrane postacie świętych ubierając się w stroje, po których można ich rozpoznać. Każdy reprezentant świętego znał też jego życiorys i potrafił o nim opowiedzieć. W rolę świętych wcielili się też nauczyciele, dając przykład i wsparcie swoim wychowankom. Wydarzenie to utwierdza nas w przekonaniu, że warto dążyć do dobra i piękna w swoim życiu, pomimo trudności jakie mu towarzyszą.

                  Atmosferę obecności świętych podkreślały anioły wykonane podczas warsztatów „Mój Anioł Stróż”, sfinansowanych w ramach programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku

                     Pewni w obecność i pomoc ze strony świętych uczniowie wrócili do swoich zajęć. Być może podołają, temu jakże niełatwemu zadaniu, aby zostać świętym.

        • Armia Aniołów

        •            Anioły (posłańcy) – byty duchowe, pomocne w pracy i w domu. Interweniują w sytuacjach zagrożenia. Mają potężną wiedzę i moc. Wypełniają swoje szczególne misje i zadania powierzone im przez Boga… „Świat aniołów” to wielka, nieodgadniona tajemnica dla człowieka.

                       Podczas warsztatów z rzeźby anioła namacalnie dotykaliśmy ich jestestwa… Po kilkugodzinnej pracy na stole warsztatowym stanęła biała armia niebiańskich posłańców.

                    Powstałe anioły mają powłóczyste szaty, długie włosy oraz piękne, szeroko rozłożone, oryginalne skrzydła. Ich postawy są różne, jedne wykonują gest, jakby coś właśnie ze sobą przynosiły i szczodrze rozdawały, inne otwierają szeroko ręce i skrzydła, aby nas ochronić lub przytulić. Jeden z nich stracił głowę i niczym Nike z Samotraki stał się symbolem zwycięstwa. Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wykonany przez wiele osób wspólnymi siłami. O ile metoda utwardzania tkanin wydawała się prosta, o tyle w praktyce wyglądało to inaczej. Przy jednej szacie pracowało kilka osób, jedna wycinała materiał, druga namaczała w utwardzaczu tkaninę i projektowała suknię, inna docinała koronkowe ozdoby. Były też specjalistki od skrzydeł, które darowały je aniołom, tym samym podnosiły na duchu pracujące nad nimi rzeźbiarki.

                     Nasze anioły to prezenty z pozytywną energią i z intencją anielskiego wsparcia oraz anielskiej opieki. Figury będzie można nabyć podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Dochód ze sprzedaży rzeźb, zostanie przekazany na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Niech dobro leci dalej…

               Warsztaty sfinansowane z programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

          GAT

        • Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy

        •  „Wszystko ma swój czas ,

          i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3,1)

                            Jest czas witania i czas pożegnania. To niełatwy moment dla wszystkich. I chociaż smutek wkrada się do serc pozostają w pamięci wspomnienia wspólnie przeżytych lat.

                    Taką pamięć wyrazili uczniowie naszej szkoły żegnając przechodzącego na emeryturę Księdza Proboszcza Kanonika Henryka Skałubę. W uroczystej akademii pożegnania księdza, która zbiegła się z obchodami Dnia Nauczyciela, uczestniczyła wójt gminy Kuryłówka Pani Agnieszka Wyszyńska, dyrektor szkoły Pan Andrzej Domagała,  nauczyciele, rodzice oraz pracownicy obsługi i uczniowie.

                       W części artystycznej uczniowie wyrazili wdzięczność za pracę jaką ksiądz katecheta włożył w ich wychowanie i kształtowanie religijnych postaw. Pan dyrektor ze wzruszeniem podziękował księdzu za wspólną pracę i dobre relacje, które jej towarzyszyły w ciągu tych kilku razem spędzonych lat. Pani wójt podkreśliła jak ważną i owocną była praca księdza w roli katechety, jak pozytywnie wpłynęła ona na pokolenia wielu uczniów, których wychował Ksiądz Proboszcz. Rada Rodziców również złożyła na ręce księdza wyrazy wdzięczności za wykonywaną posługę katechetyczną dla ich dzieci.

                          Ksiądz Henryk podziękował za współpracę Pani wójt, Panu dyrektorowi, nauczycielom oraz uczniom. Wspominając lata pracy w szkole przywołał wiele wspomnień związanych z rozwojem szkoły, zmieniającymi się warunkami i osobami, z którymi pracował. Wyraził wdzięczność za życzliwość i możliwość realizacji swojego powołania na polu katechetycznym.

                      Korzystając z okazji, że społeczność szkolna zebrała się w tak licznym gronie Samorząd Uczniowski skierował kilka ciepłych słów do wszystkich pracowników szkoły, dziękując im za codzienny trud, nie zabrakło życzeń, podziękowań i szczerych słów uznania. Życzenia dopełnił skromny eko-prezent, przydatny w czasie każdej wyprawy na zakupy. Swoje życzenia dla nauczycieli wyrecytowali i wyśpiewali także nasi najmłodsi uczniowie z grupy przedszkolnej.

               Oficjalna część uroczystości poświęcona została wręczeniu nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym szkoły Nagród Dyrektora. Nagrody od dyrektora Andrzeja Domagały otrzymali: Paweł Deryło, Elżbieta Fus,  Agata Juśko-Zygmunt, Monika Karoń, Damian Kubrak, Bogusława Pych, ks Henryk Skałuba oraz Ewelina Ruszak i Wojciech Kłos.

                         Tym miłym akcentem zakończono uroczystość i wszyscy wrócili do szarej szkolnej rzeczywistości. 

        • Laptopy dla czwartoklasistów

        •           W dniu 10.10.2023 r nasi czwartoklasiści na podstawie umowy miedzy gminą a rodzicami w ramach rządowego programu „Laptop dla Ucznia” otrzymali bezpłatne laptopy. Sprzęt w obecności pana dyrektora Andrzeja Domagały, rodziców i wychowawczyni Ewy Kycia wręczyła  Pani Wójt Gminy Kuryłówka, Agnieszka Wyszyńska. Dla naszych czwartoklasistów to szansa na rozwijanie kompetencji cyfrowych, pomoc w nauce ze wszystkich przedmiotów.

                  Serdecznie gratulujemy uczniom klasy IV bo program „Laptop dla ucznia”, został stworzony, aby wyrównywać szanse dzieci i młodzieży w rozwoju ich wykształcenia, talentów i pasji.

        • Cywilizacja życia!

        •            Stało się już tradycją, że w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Brzyskiej Woli obchodzimy Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zgłębiamy nauczanie św. Jana Pawła II.

                  15 października uczniowie SP im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli, ich rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy okolicznych wsi zgromadzili się na liturgii poświęconej nauczaniu Ojca Świętego. Tydzień wcześniej we wszystkich parafiach odczytywany był list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia. Młodzież klasy siódmej przygotowała oprawę liturgiczną, a schola z Dąbrowicy wokalną.

                  Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Przesłaniem XXIII Dnia Papieskiego była: „Cywilizacja życia”. Hasło to stanowiło osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Nieodzownym elementem Dnia Papieskiego była przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

        • Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej.

        • APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ  to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowane w naszej placówce.

          Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?

          Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.

          Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele - realizatorzy prowadzą zajęcia omawiając następujące zagadnienia:

          1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
          2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
          3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
          4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
          5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
          6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
          7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia! 
          8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
          9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
          10.  Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

          Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

          Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

          Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

          Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl

        • Bezimienne anioły

        •       W kalendarzu liturgicznym pod koniec września obchodziliśmy święto Michała Archanioła, wtedy to wykonywaliśmy aniołki i anielskie skrzydła z makramy, natomiast 2 października wspomnienie Aniołów Stróżów i to w tym miesiącu w ramach projektu „Anielska (po)moc” pochyliliśmy się nad rzeźbą swoich Aniołów Stróżów – bezimiennych istot duchowych, które chronią nas od niebezpieczeństw i zła.

          KRÓTKO O ANIOŁACH

                   Każdy człowiek, bez względu na wyznawaną wiarę, z chwilą narodzin powierzony zostaje opiece osobistego Anioła Stróża, który nieustannie towarzyszy mu w wędrówce przez życie aż do samej śmierci i kieruje go ku dobru. Do obowiązków anielskiego opiekuna należy przewidywanie i usuwanie rozlicznych niebezpieczeństw, które nam zagrażają i mogłyby przeszkodzić w osiągnięciu celu, do którego zostaliśmy stworzeni.

                    Pierwszą i najniższą posługą Anioła Stróża jest usuwanie wszystkiego, co może zaszkodzić zdrowiu i zagrozić życiu powierzonego mu człowieka. Następnie uświadamianie duszy szatańskich pułapek. A dopiero potem oświecanie, pouczanie i zachęcanie do godnego życia. Jedną z wielkich łask, jakie Anioł Stróż może wyświadczyć człowiekowi, jest pouczenie o zbliżającej się śmierci.

          MÓJ ANIOŁ STRÓŻ – WARSZTATY Z RZEŹBY

                   W tajniki wykonywania rzeźby anioła metodą utwardzania tkanin wprowadziła nas wyjątkowa i nietuzinkowa plastyczka pani Joanna Kotulska-Wnuk. W trakcie kilkugodzinnej pracy nad swoimi Aniołami Stróżami z wykorzystaniem gipsowych popiersi i podstaw, drewnianego stelażu, drutu, foli aluminiowej oraz taśmy malarskiej, nauczyłyśmy się konstruować i modelować stojącą postać anioła. Następnie wykonałyśmy ręce, a także kontury skrzydeł. Dekoracyjną figurę pokryłyśmy dwukrotnie klejem i tak pozostawiłyśmy do wyschnięcia i utwardzenia. Instruktorka nieustannie uwrażliwiała nas na piękno i estetykę wykonania oraz korygowała popełniane błędy.

                    W naszych głowach przesuwały się kolejne kreacje wspaniałych sukien, w które ubierzemy swoje anioły, ponieważ za tydzień metodą utwardzania tkanin, będziemy łączyć materiały i pracować nad fakturą odzienia oraz skrzydeł. Pomyślałyśmy, że dobrze by było, aby każdy anioł posiadał imię, dlatego do następnych warsztatów mamy wybrać dla nich imiona.

                 Materiały do warsztatów sfinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

        • Rajd rowerowy: Szegdy- Kolonia Polska- Dąbrowica

        •            Wycieczka rowerowa jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Uczniowie klasy VII i VIII w dniu 11 października bardzo chętnie wzięli udział w rajdzie rowerowym na trasie:  Brzyska Wola- Szegdy -Kolonia Polska-Dąbrowica-Brzyska Wola. Rajd odbył się w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Drogowskaz” - Fundacji Inter Cars. W trakcie wycieczki zostały zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa, a każdy z uczniów posiadał ochronny kask pozyskany w ramach realizowanego programu. Trasa wycieczki wiodła przez sąsiednie wsie, lasy i pola. Na początku uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili zaprzyjaźnioną zagrodę agroturystyczną „Międzyczas”. Tam uczniowie mogli wejść i zwiedzić „Dom z duszą”. Gospodyni pani Elżbieta Starzak opowiedziała historię Wołyniaka oraz oprowadziła po zagrodzie i pozwoliła nakarmić mieszkające tam zwierzęta.

                  Następnie uczestnicy przejechali kilka kilometrów aby w kościele w Kolonii Polskiej podziwiać zabytkowy witraż. Witraż te sprowadzono z Hotelu Lambert książąt Czartoryskich, z budynku znajdującego się na wyspie św. Ludwika w Paryżu. Budynek ten pochodzi z I połowy XVII w. W 1843 r. stał się własnością księcia Adama Czartoryskiego, w rękach tej rodziny pozostał do 1975 r. W XIX w. pełnił rolę centrum emigracyjnego Polaków, przybywających tam po powstaniu listopadowym. Gośćmi Hotelu Lambert byli między innymi: Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy Fryderyk Chopin. Był to ważny ośrodek kultury emigracji polskiej, a w okresie powstania styczniowego mieściło się tam ministerstwo spraw zagranicznych władz powstańczych.

                  Kolejnym punktem wycieczki była dawna cerkiew greko-katolicka w Dąbrowicy, obecnie kościół filialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, należący do Parafii Kolonia Polska.

                 W drodze powrotnej na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami. Był to czas na odpoczynek oraz integrację zespołów klasowych. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni z rajdu wrócili do swoich domów. Opiekunami rajdu byłay panie: Ewa Kycia, Agata Juśko-Zygmunt oraz Helena Stepaniak.

        • Rajd rowerowy szlakiem historii

        •              Wycieczki krajoznawcze są elementem edukacji dzieci i młodzieży od dawna, dlatego uczniowie klasy V i VI w dniu 11 października w ramach ogólnopolskiego  programu grantowego „Drogowskaz” - Fundacji Inter Cars, realizowanego przez naszą szkołę wzięli udział w rajdzie rowerowym połączonym z edukacją turystyczno – historyczną. Grupa wraz z opiekunami skierowała się do Jastrzębca, w którym zapoznała się z historią murowanej kapliczki, a następnie do Bukowiny, gdzie znajduje się pomnik historii w postaci zabytkowego drewnianego kościoła z roku 1674. Jest to zabytek klasy ”0”, najstarszy tego typu obiekt na „zamojszczyźnie”. Czas postoju został także wykorzystany na pogadankę dotyczącą zasad bezpiecznego poruszania się  po drogach, zarówno jako rowerzysta, ale także jako pieszy uczestnik ruchu. W drodze powrotnej, która wiodła przez miejscowości Dąbrówka i Zagródki uczestnicy mogli podziwiać piękno otaczającej przyrody, zwłaszcza, że pogoda mimo jesiennej aury dopisałaPo dotarciu do Brzyskiej Woli zatrzymaliśmy się w miejscu leśnej kapliczki z roku 1952, która pełni funkcję zegara słonecznego. 

                     Rajd rowerowy zakończył się integracyjnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i mile spędzonym czasem. Opiekunami rajdu byli Edyta Kusa, Elżbieta Śliz i Damian Kubrak, którzy dziękują uczestnikom za udział, zachowanie zasad bezpieczeństwa i zapraszają na kolejne wycieczki rowerowe!

        • Znajomość języków jest bramą do wiedzy.

        •              Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy z inicjatywy Unii Europejskiej w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów.

                        Uczniowie naszej szkoły również co roku chętnie biorą udział w obchodach Dnia Języków Obcych. W tym roku uczniowie klasy siódmej i ósmej w kilkuosobowych grupach zmagali się z ciekawymi zadaniami językowymi. Pierwszym z nich było kilkukrotne odsłuchanie piosenki “Dance Monkey”, nagranej w 12 językach, odgadnięcie jaki to język oraz ustalenie kolejności języków w piosence. Trudne to było wyzwanie. Zwłaszcza, że oprócz znanych języków większość uczniów po raz pierwszy usłyszała np. język turecki, portugalski czy rumuński. Tym bardziej satysfakcja była większa, jeśli udało się poprawnie odgadnąć język. W zadaniu drugim uczniowie mierzyli się z przysłowiami w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Jak się okazało, to także nie było łatwe zadanie i czasem powstawały nowe, zabawne wersje znanych przysłów. Jednak większość z nich udało się wspólnymi siłami trafnie rozszyfrować. Ostatnie zadanie polegało na odgadnięciu na podstawie zdjęcia jaki to kraj, jak nazywa się stolica tego kraju oraz, co widać na zdjęciu (nazwa miejsca, zabytku czy symbolu danego kraju). Z tym zadaniem wszystkie grupy poradziły sobie doskonale.

                      Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i zakładki do książek. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom uczniowie mają większą motywację do nauki języków obcych, których mogą uczyć się w szkole, ale również chęć do poznawania nowych, gdyż jak powiedział Roger Bacon (średniowieczny filozof)

          “Znajomość języków jest bramą do wiedzy”.

        • WRZESIEŃ - początek przedszkolnej przygody.

        •        Właśnie minął pierwszy miesiąc w przedszkolu, najważniejszy dla wszystkich dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną. Maluszki już znają się z nowymi kolegami i koleżankami oraz Paniami pracującymi na co dzień w przedszkolu, dobrze się czują w nowym otoczeniu i z chęcią spędzają razem czas ucząc się i bawiąc.

                    We wrześniu dzieci poznawały zasady panujące w przedszkolu, rozwijały orientację w schemacie swojego ciała, zapoznały się z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz rozbudzały zainteresowania przyrodnicze poprzez spacery krajoznawcze po najbliższej okolicy przedszkola.  Dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie z radością mogły korzystać z placu zabaw i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

          W tym miesiącu również miały miejsce takie oto wydarzenia:

          • 15 września święto kreatywności, odwagi i zabawy czyli Dzień Kropki. w naszej sali  tego dnia dominowały kropki i  kropeczki zarówno w ubraniach maluszków jak i licznych aktywnościach przewidzianych przez panią.
          • 26 września pierwsze w tym roku szkolnym przedszkolne urodziny – Iga skończyła 3 latka.
          • 28 września święto promujące spożycie jabłek ale również okazja do zmiany nawyków żywieniowych szczególnie u dzieci czyli Dzień Jabłka.
          • 30 września  - Dzień Chłopaka czyli  święto wszystkich małych chłopców.  
        • "Może to wszystko rzucić i ruszyć w Bieszczady?"

        •          W dniach 28-29.09.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce krajoznawczo – turystycznej w Bieszczady. Celem wycieczki było zaznajomienie uczestników z pięknem bieszczadzkiej przyrody oraz otaczających gór. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas od IV do VIII w liczbie 39 osób. Pierwszego dnia wycieczki po przyjeździe na parking w miejscowości Wołosate udaliśmy się całą grupą wraz z panem przewodnikiem na królową polskich Bieszczad - Tarnicę. Droga w obie strony zajęła ponad 5 godzin a ze szczytu można było podziwiać piękno gór. Nocleg spędziliśmy w Bukowcu, Połoniny – Resort, gdzie zjedliśmy obiadokolację oraz śniadanie w dniu następnym. Czwartkowy wieczór spędziliśmy przy wspólnym ognisku i dobrej zabawie. Piątek przywitał nas piękną pogodą więc udaliśmy się autokarem nad Solinę, gdzie czekały nas kolejne atrakcje – przejazd kolejką gondolową, zwiedzanie zapory oraz degustacja lokalnych smakołyków połączone z zakupami pamiątek. Przed wyjazdem z Soliny udaliśmy się na obiad w restauracji „Szałas”, która zaoferowała nam „obiad do syta – bez limitu dokładek”. Po tak spędzonym czasie przyszła pora na drogę powrotną do Brzyskiej Woli. Wycieczka była świetnym sposobem integracji uczniów klas młodszych z uczniami klas starszych i przyniosła pozytywny rezultat.     

        • IX Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

        •          Przedstawiciele Szkolnego Koła Mediatorów wraz z opiekunami wzięli udział w IX Podkarpackim Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamieniu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane  przez Podkarpackie Centrum Mediacji oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

                  Tematem przewodnim spotkania było hasło ,,Mediacja jako technika budowania prawidłowych relacji oraz tworzenia bezpiecznego i przyjaznego klimatu szkoły”. Podczas spotkania można było posłuchać prelekcji zaproszonych gości, obejrzeć kilka symulacji mediacji, dowiedzieć się jak ogromną role odgrywają mediacje rówieśnicze w środowisku szkolnym.

               Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których utrwalali i poszerzali swoją wiedzę z zakresu komunikacji empatycznej i mediacji rówieśniczych. Ponadto mogli lepiej się poznać i zintegrować dzięki tańcom i zabawom na świeżym powietrzu.

          Uczniowie wrócili wyposażeni w wiedzę z zakresu mediacji, nowe doświadczenia i znajomości.

        • Pleciemy… makramy!

        •       Warsztaty makramy to fascynującą podróż po świecie kreatywności i tradycji wyplatania, a pani Karolina Rozlazły prowadząca warsztaty rękodzieła artystycznego to prawdziwa pasjonatka, która zaprosiła nas do swojego „świata wypełnionego miłością do rękodzieła”. Ty też możesz zajrzeć do tego świata:

          https://www.facebook.com/szydelkozpasjaKR

              Po krótkim wstępie i części teoretycznej pani „Szydełko z pasją” zabrałyśmy się do pracy. Każda z uczestniczek otrzymała w ramach kursu gotowy zestaw, który pozwolił na własnoręczne stworzenie swojej pierwszej makramy. Prowadząca warsztaty pokazała, jak wykonać pierwsze supełki i zaczęła się prawdziwa zabawa. To był wyjątkowy czas integracji. Uczestniczki oddały się pracy manualnej, umilonej pogaduszkami, żeby nie powiedzieć plotkami. Jak pleść to na całego. Nawet nie zwróciły uwagi, kiedy dzień odszedł w ramiona nocy. Minęły cztery godziny relaksu przy węzłach, a na warsztatowych stołach pojawiły się anielskie skrzydła. Tyle wystarczyło, żeby wyjść uskrzydloną z nowymi znajomościami.

                 Kolejne warsztaty i długie godziny w doborowym towarzystwie przy tworzeniu aniołów. Wykonane z dwóch rodzajów sznurka bawełnianego oraz drewnianej główki i skrzydełek, będą idealną ozdobą bożonarodzeniową lub upominkiem dla bliskiej nam osoby.

                 Warsztaty makramy to doskonała metoda relaksu, wyciszenia umysłu i uspokojenia myśli. To także olbrzymia satysfakcja z efektów pracy własnych rąk. Ale czym jest uczeń bez mistrza, w tym przypadku mistrzyni. Pani Karolina to kobieta, która zarażała entuzjazmem, więc po spędzeniu z nią kilku godzin z twarzy nie schodził uśmiech. Zakwasy na twarzy gwarantowane! Mamy jednak pewność, że warto się podjąć tego ryzyka.

                     Materiały do warsztatów makramy „Skrzydła anioła” sfinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku. 

          Koordynator projektu
          Edyta Kusa

        • Spotkanie z policjantami

        •               We wtorkowy poranek odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z funkcjonariuszami policji. Tym razem, pan dzielnicowy aspirat Paweł Miś, przyjechał do naszej szkoły w towarzystwie aspiranta Miłosza Krzywonosa i młodszego aspiranta Daniela Żaka z ruchu drogowego. Dzieci w formie zabawy, miały możliwość poćwiczyć prawidłowe i bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Mogły porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz bezpiecznym zachowaniu się podczas oczekiwania na autobus szkolny. Pan policjant zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci nie tylko jako pieszych, ale również jako pasażerów samochodu, na prawidłowe zapinanie fotelika i pasów bezpieczeństwa oraz zwracanie uwagi kierowcy na zakaz korzystania z telefonu w trakcie jazdy. Ponadto dzieci odpowiadały na zadawane pytania i wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się.  

                       Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie, wierzymy, że wiedza teoretyczna i ćwiczenia praktyczne znajdą zastosowanie w drodze do i ze  szkoły.

        • Święto Pieczonego Ziemniaka

        •         W piątek, 22 września, uczniowie klas 1 – 3 wybrali się do leśniczówki, by w pobliskiej wiacie ogniskowej świętować Dzień Pieczonego Ziemniaka.

                  Przed lekcjami mamy przywiozły do szkoły umyte ziemniaki, a panie wychowawczynie przygotowały pyszny serek wzbogacony świeżym szczypiorkiem i koperkiem. O godzinie 9-tej uczniowie wyszli ze szkoły i po krótkim spacerze dotarli do leśnej polany, na której w myśliwskiej wiacie płonął już ogień. W rozżarzone węgle wrzucone zostały owinięte w folię aluminiową ziemniaki. Pogoda w tym dniu była piękna, dlatego nie zabrakło zabaw i biegania po lesie, a opiekunowie, na zmianę, pilnowali ogniska. Po około godzinie ziemniaki były upieczone i rozpoczęła się ,,uczta”. Upieczone ziemniaki z białym serkiem bardzo smakowały i większość dzieci prosiło o dokładkę. Po posiłku znów był czas na ruchowe aktywności. Bawiące się dzieci odwiedził pan leśniczy – Stanisław Kotulski. Uczniowie i nauczyciele serdecznie podziękowali Leśniczemu za udostępnienie wiaty i poczęstowali upieczonym ziemniaczkiem. Na koniec posprzątali całą polanę przy wiacie.

                  Zmęczeni, syci i w doskonałych humorach wszyscy wrócili do szkoły.

        • Świetliki drogowe w trasie

        •          Wycieczki rowerowe to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu. Kontakt z naturą oraz odkrywanie i zwiedzanie ciekawych miejsc pozwala skutecznie oderwać się od codzienności i prowadzić aktywny, a zarazem zdrowy tryb życia. Tu jednak sprawny rower to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego przed szkolną wyprawą uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli sprawdzili ciśnienie w oponach, sprawność hamulców, napędu i amortyzacji. Skontrolowali, czy części roweru są kompletne i się nie obluzowały.

                    Podczas wycieczek rowerowych zdarzają się otarcia, upadki i wypadki, które trudno przewidzieć. Powiemy, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego w myśl tej zasady uczestnicy naszej wycieczki, aby uniknąć urazów głowy podczas upadku, zostali zaopatrzeni w profesjonale kaski rowerowe, zakupione w ramach projektu „Świetliki drogowe” sfinansowanego z programu „Drogowskaz” Fundacji Inter Cars. Ten elementem wyposażenia sprawdza się na ruchliwych ulicach i podczas jazdy w trudnym terenie.

                     Tak przygotowani, po powtórce z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w czwartkowy poranek, 21 września uczniowie posiadający kartę rowerową wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę rowerową nad Ożannę. Trasa wiodła nas przez zielone tereny Brzyskiej Woli, Dąbrowicy oraz Ożanny. Do pokonania mieli kilkanaście kilometrów, ale cóż to jest, zważywszy na świetną kondycję uczniów i piękną, słoneczną pogodę, jaka panowała tego dnia. Jadąc drogami wśród pól i lasów podziwiali piękne widoki, jakie dostarcza o tej porze przyroda. Kilka razy zatrzymywali się, aby nacieszyć nimi oczy.

                       Po osiągnięciu celu, jakim był zalew nad Ożanną, cała ponad czterdziestoosobowa grupa oddała się niecodziennej atrakcji – grze terenowej. Grupy do wyboru miały dwa questy: „Ożanna grzybowym rajem” oraz „Historia nieznana znanego bohatera”. Gry polegały na uważnym czytaniu wskazówek zamieszczonych w tekście questu. Zadaniem uczniów było zbieranie ukrytych po drodze cyfr, wykonywanie zadań oraz umiejętne wykorzystywanie informacji z tablic i gier edukacyjnych. Na końcu trasy, kiedy rozwiązali wszystkie zagadki, odnaleźli skarb. Uczniowie bawili się wyśmienicie, nawet nie zauważyli, że trakcie uzupełniania ekologicznego questu, obeszli spacerkiem ponad 18 h zbiornik wodny. Podczas pobytu w „Eko Przestrzeni Ożanna 2023” uczniowie poznawali grzyby jadalne i trujące, florę i faunę jednej z najstarszych wsi w gminie Kuryłówka. Był też czas na posiłek i odpoczynek na łonie natury.

                    W drodze powrotnej przejeżdżali obok drewnianego kościółka, dawnej cerkwi w Dąbrowicy, kilku wiekowych kapliczek oraz nad rzeką Złotą. Poruszając się drogą przez las, można było sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze. Wyprawa dobiegła końca. Była połączeniem lekcji biologii, geografii, historii i wychowania fizycznego. Taka forma aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu była niezwykle wartościowa. Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie zarażą nią swoich najbliższych.

          Koordynator projektu
          Edyta Kusa

        • Lekcja demokracji, czyli wybory do Samorządu Uczniowskiego

        •       W demokracji przedstawicielskiej udział w wyborach to jedno z podstawowych praw i obowiązków obywatelskich. Wybory to nie tylko sposób selekcji kandydatów, ale też narzędzie kontroli nad osobami pełniącymi ważne funkcje publiczne. Zazwyczaj podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie dowiadują się, na czym polega bierne i czynne prawo wyborcze oraz poznają procedurę głosowania w wyborach powszechnych.

                Nadszedł czas wykorzystać teorię w praktyce. Pomysł przygotowania wyborów do rady samorządu uczniowskiego na wzór wyborów powszechnych nie jest nam obcy. Wzorem lat ubiegłych ogłosiliśmy nabór kandydatów do władz samorządu uczniowskiego, a następnie przygotowaliśmy karty wyborcze.

                   W dniu 27 września 2023 roku wyborcy – uczniowie i uczennice naszej szkoły, od klasy pierwszej do ósmej, wzięli udział w demokratycznych wyborach. Każdy wyborca otrzymał kartę do głosowania i zaznaczył przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata do samorządu uczniowskiego i kandydata na opiekuna znak x i wrzucił kartę do urny. Po skończonym głosowaniu członkowie szkolnej komisji wyborczej policzyli głosy oraz sporządzili protokół wyborów.

                Poniżej przedstawiamy skład nowego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli:

          przewodnicząca – Julia Masełek,
          zastępca przewodniczącej – Nikola Jaśkiewicz,
          skarbnik – Natalia Pieczonka,
          sekretarz – Bartłomiej Lewkowicz,
          opiekun – Edyta Kusa.

              Młodym samorządowcom gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.

        • Z wizytą u zwierząt

        •         W dniu 20.09.2023 r. uczniowie kl. IV udali się na pieszą wycieczkę w miejsce nieopodal szkoły, gdzie znajduje się hodowla muflonów oraz danieli. Celem wycieczki było zdobycie wiedzy pozapodręcznikowej na temat żywienia oraz karmienia tych niezwykle ciekawych zwierząt. Podczas wycieczki uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć jak się zachowują zwierzęta leśne będące w zamkniętej hodowli oraz czym się żywią. Wiedza ta z pewnością przyda się im w kolejnych latach nauki.