• Aktualności

        • „Taki (klimat)yczny zakątek” - podsumowanie

        •              Maj - koniec roku za pasem. Powtórki, kartkówki, sprawdziany, a tu na poczcie informacja od dyrektora o konkursie dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego na wykonanie przez uczniów na terenie swojej szkoły tzw.: „KLIMATYCZNEGO ZAKĄTKA”. Tytuł chwytliwy „Klimatyczny zakątek”, tym bardziej, że klimatyczny rymuje się z romantyczny, aż jestem romantyczką kochającą przyrodę, podejmuję wyzwanie.

                     Wiem, że na początku nie będzie sielsko i anielsko, bo kto przy zdrowych zmysłach przed wakacjami chciałby zaczynać pracę, a nie ją kończyć Ku mojemu zaskoczeniu znalazła się spora grupa pozytywnie nakręconych na akcję uczniów i nauczycieli. Szkolna Grupa Klimatyczna ochoczo zabrała się do pracy i nie trzeba było im nic dwa razy powtarzać.

                     Przejęli inicjatywę. Sami zaplanowali i przygotowali, czyli ściągnęli darń i skopali, poletko pod łąkę kwietną. Wybrali belki ze zdemontowanego drewnianego placu zabaw i oczyścili je z farby, aby stworzyć ogrodzenie naszej łączki, na razie kawałka przygotowanej pod zasiew ziemi.

                    Ale skąd nasiona? Na szczęście w telewizji pojawiły się akcje ratowania pszczół i zasiewania miododajnych nasion. Kilka telefonów oraz wiadomości i po dwóch tygodniach nasiona dotarły do nas pocztą tradycyjną i pantoflową. Unikalna mieszanka ponad dwudziestu gatunków szybko kwitnących, mało wymagających kwiatów polnych i ziół, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu, została wysiana i podlana. Po kilku tygodniach nasz klimatyczny zakątek stanowił już pożywienie i schronienie dla wielu pożytecznych owadów, a rosnące tam rośliny zwiększały retencję wody w glebie. Dosadziliśmy jeszcze kilka leczniczych jeżówek, aby zwiększyć bioróżnorodność naszej łączki.

                       Kolejnym etapem było wykonanie domków dla owadów. Najpierw instruktaż, a potem samodzielna praca nad budową „hoteli”, wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów. Budowle stanęły w zagajniku ziołowym, wśród kwiatów i zawisły na pozyskanej od lokalnego leśniczego suszce.

                   W sierpniu trochę padało, więc w mgnieniu oka musieliśmy zaleźć pojemnik na deszczówkę do podlewania roślin w okresie suszy. Rozpoczęliśmy poszukiwania... Po kilku dniach znalazł się „łapacz” wody deszczowej. Wyciągnięty z lamusa, przykurzony, z wyschniętymi żebrami… Dziś oczyszczony i szczelny spełnia swoją funkcję.

                 Po wakacjach zajęliśmy się edukacją ekologiczną młodszej braci uczniowskiej. Przygotowaliśmy szkolną tablicę edukacyjno-informacyjną o zmianach klimatycznych. Dodatkowo w naszym klimatycznym zakątku zawiesiliśmy hamak, a przy kwietnej łące stanęły dwa fotele ogrodowe. Siedząc w nich, można rozkoszować się barwą i zapachem kwiatów oraz kosztować soczyste jabłka zwisające nad głowami wypoczywających tam uczniów.

        • Zasmakuj w literaturze, bo książką warto się delektować, smakować słowa, ciągle i wciąż od nowa. Odnajdź swój łakomy literacki kąsek.

        •          W czwartkowy poranek w naszej szkole najważniejsze było słowo. Tegoroczną lekturą, 12. odsłony społecznej kampanii promującej czytelnictwo oraz zachęcającej do poznawania sztandarowych pozycji literatury polskiej, była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dlatego też w klimatycznej scenerii, otoczeni „przedmiotami z duszą”, zgromadzili się przedstawiciele szkół z Brzyskiej Woli, Dąbrowicy i Kuryłówki, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuryłówce, zaproszeni goście: pani wójt Agnieszka Wyszyńska, dyrektorzy wyżej wymienionych jednostek: panie Janina Paja i Joanna Serkiz, pan Leszek Połeć, nauczyciele oraz uczniowie, aby razem odkrywać piękno i aktualność powieści.

                  Akcję czytelniczą rozpoczął dyrektor szkoły Andrzej Domagała, który przywitał  zaproszonych gości oraz podzielił się refleksją na temat czytanej lektury. Następnie odczytał oficjalny list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym to zwrócił uwagę na walory tegorocznej lektury: barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi.

          - To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał prezydent Duda.

                Czytanie powieści rozpoczęła pani wójt Agnieszka Wyszyńska, która wprowadziła słuchaczy w nadniemeńskie krajobrazy, będące wspaniałym tłem dla losów nietuzinkowych bohaterów. Atmosfera dzieła pozwoliła słuchaczom przenieść się w świat przedstawiony, w którym przyroda grała jednego z głównych bohaterów. Spotkali się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchali ich rozmów o miłości, Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.

                   Podczas czytania na twarzach słuchaczy niejednokrotnie malował się uśmiech, ale był czas na ważną refleksję społeczną, ponieważ problemy poruszane przez pisarkę, niewiele straciły na swej aktualności w XXI wieku. I choć problematyka utworu odnosi się do konkretnej sytuacji historycznej, to ludzkie problemy mają to samo podłoże współcześnie. Wszystko na świecie czasowe i przemijające..., a powieść Nad Niemnem, pozwoliła na chwilę uchwycić świat, który nie powróci. Świat wartości, których we współczesnym świecie brakuje - siłę szczerych uczuć, ludzkiej pamięci i honoru, a także odważnej, prawdziwej miłości, która pojawia się i trwa mimo przeciwności obyczajów.

                   Akcja Narodowego Czytania niezmiennie udowadnia, że bogactwo i piękno literatury, ma wielką moc, aby jednoczyć miłośników polskiej literatury wokół wspólnych wartości. Podczas tegorocznej gminnej akcji przeczytaliśmy cztery rozdziały powieści. Ta klasyka w wyjątkowy sposób przekazana słuchaczom (czytanie z podziałem na role, w tle nastrojowa muzyka), przyjemna i refleksyjna w odbiorze, w wielu przypadkach była przypomnieniem i utrwaleniem w pamięci znanego tekstu, ale też poznaniem pozycji książkowej niepoznanej do ówczesnego dnia. Nie byłoby to jednak możliwe bez wspaniałej muzyki Andrzeja Kurylewicza. To właśnie ona tworzyła nastrój, wpływała na odbiór tekstu i wywoływała określone emocje. Była elementem spajającym całość czytanych fragmentów powieści.

                 Słuchacze po zakończeniu akcji dzielili się wrażeniami, wychodzili ubogaceni i zbudowani, wychwalali oprawę przedsięwzięcia i prosili o więcej takich tematycznych lekcji historii, kultury i języka polskiego. Na podsumowanie uczestnicy przybijali na przyniesionych egzemplarzach powieści pamiątkowe pieczątki, „częstowali się cytatem na drogę” oraz otrzymywali oryginalne zakładki do książek, przygotowane przez uczniów ze szkół w Dąbrowicy i Kuryłówce.

        • Nasza grupa 0a

        •             W roku szkolnym 2023/2024 do oddziału 3 i 4 latków  zapisano 21 dzieci, dziewięć dziewczynek i dwunastu chłopców. Za nami pierwszy tydzień adaptacji i wzajemnego poznawania się, przełamywania lęków i obaw zwłaszcza dla przedszkolaków rozpoczynających przedszkolną przygodę. To również czas  poznawania przedszkolnych zasad, kącików zabaw i zakamarków przedszkola. Dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych w sali i na świeżym powietrzu, wykonują pierwsze zadania w książkach oraz prace plastyczne. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń, nowych wyzwań i przygód oraz mnóstwo zabawy.

                            Oto nasza grupa…

        • Była radość i uśmiechy na twarzach! Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny.

        •              Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się o godzinie 8.00 mszą św. w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Brzyskiej Woli. Następnie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice udali się do szkolnej auli, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, które prowadzili przedstawiciele kl. VII i VIII. Podczas akademii został odśpiewany hymn Polski oraz zaprezentowany program słowno – recytatorski wraz z prezentacją filmową. Całość została poświęcona inauguracji nowego roku szkolnego oraz przypadającej w tym roku 84 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. 

                      Zadowoleni i wypoczęci uczniowie zostali ciepło przywitani przez pana dyrektora Andrzeja Domagałę, który życzył powodzenia pierwszoklasistom, którzy jeszcze nieco niepewnie i nieśmiało zmierzali szkolnymi korytarzami. Po uroczystości uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami.

        • Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 20 000 złotych w ramach programu „Drogowskaz” na realizację projektu „Świetliki drogowe”!

        •             Fundacja Inter Cars ruszyła z unikatowym, ogólnopolskim programem grantowym – Drogowskaz. Celem nadrzędnym inicjatywy jest dotarcie do społeczności lokalnych oraz poprawa bezpieczeństwa drogowego. To pierwszy tego typu program w Polsce, który zasięgiem obejmie cały kraj!

                    Bardzo zależy nam na poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Mimo, że jesteśmy młodą fundacją, to od samego początku naszego istnienia obszar bezpieczeństwa ruchu drogowego jest naszym priorytetem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić ogólnopolski program grantowy Drogowskaz, w ramach którego chcemy wesprzeć społeczności lokalne, by razem, krok po kroku, zmieniać sytuację użytkowników ruchu na lepsze. – mówi Jacek Piotrowiak, prezes zarządu Fundacji Inter Cars.

                W ramach pilotażowej edycji programu, Fundacja Inter Cars, przekazała dwunastu organizacjom z całej Polski, w tym Szkole Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli, środki finansowe na realizację autorskich projektów, których główną misją jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, dzieci, seniorów, rodziców z wózkami, osób z niepełnosprawnościami czy kierowców.

          Dobra informacja dotarła do nas w trakcie wakacji:

          Szanowni Państwo,

          chciałbym Państwu pogratulować wyboru Państwa projektu: „Świetliki drogowe” w pierwszej edycji naszego programu grantowego „Drogowskaz”, prowadzonego przez Fundację Inter Cars. 

          Bardzo cieszymy się na możliwość współpracy!
          Już teraz rozpoczynamy formalne przygotowania. Ze swojej strony zapewniam Państwa o naszym wsparciu przy promocji projektu.

          Łącze wyrazy szacunku,

          Wojciech Surała
          Specjalista ds. Projektów Strategicznych

           

          Realizacja projektu „Świetliki drogowe” już od września!

          Koordynator projektu

          Edyta Kusa

        • Dotacje przyznane!

        •             „Działaj Lokalnie” to jedyny ogólnopolski program, w którym dotacje są przyznawane na poziomie lokalnym. Umożliwia to współpraca z partnerami Programu – siecią Ośrodków Działaj Lokalnie (ODL). Co roku Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) za pośrednictwem Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) oraz Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku przekazuje środki na dotacje w lokalnym konkursie grantowym. W ramach tego konkursu ODL przyznaje kilka grantów (w kwocie maksymalnie 6000 zł każdy) na realizację projektów, które:

          • aktywizują lokalne społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego,
          • przyczyniają się do rozwiązania określonego lokalnego problemu lub zaspokojenia pewnej potrzeby mieszkańców,
          • mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
          • są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji lokalnych,
          • w przemyślany sposób angażują zasoby lokalne (naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe).

                    Lokalne konkursy odbywają się według jednakowych zasad, a najważniejsze wśród nich są jawność, przejrzystość, otwartość i współpraca różnorodnych środowisk. Dlatego jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza grupa nieformalna GAT po raz kolejny zdobyła zaufanie i aprobatę dla naszych pomysłów i na początku sierpnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej otrzymała dotację w wysokości 6 000,00 na realizację projektu „Anielska (po)moc”.

                  Podczas uroczystego spotkania komisja konkursowa wręczyła dotację inicjatywom, które otrzymały najwyższą liczbę punktów w procesie oceny merytorycznej. Były to:

          1. Szkoła Podstawowa im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli - GAT - Grupa Aktywnych Twórczo  - Anielska (po)moc  - kwota dotacji 6 000,00

          2. Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Łopuszce Wielkiej - Grupa Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Sw. Jana Kantego w Łopuszce Wielkiej - Szkolna Ekogala - kwota dotacji 6 000,00

          3. Koło Gospodyń Wiejskich w Cieplicach - Wspólnie zróbmy coś dobrego! - kwota dotacji 6 000,00

          4. Stowarzyszenie Rozwoju wsi Sarzyna - Eko strefa aktywnego wypoczynku 

          5. Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy - Koło wolontariatu  - Detektywi historii. Szukamy lokalnego patrona. - kwota dotacji 5 700,00

          Koordynator projekt
          Edyta Kusa

        • Gratuluję sukcesów!

        • „Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich,
          mądrzy możemy być jedynie własną mądrością”.

          Michel de Montaigne

                 W poniedziałkowy poranek 3 lipca absolwenci szkół podstawowych poznali wyniki egzaminów, do których przystąpili pod koniec maja. Nasi uczniowie przodują w wynikach z języka polskiego w zestawieniu ze średnią województwa i średnią kraju. Średnia wyników siedemnastoosobowej klasy  wyniosła 76%, to jest wynik o 10% wyższy niż średnia kraju, która wyniosła 66%. W 9-stopniowej skali staninowej uplasowani się w 8 staninie.

                Uczniowie powinni być dumni i zadowoleni ze swoich rezultatów, szczególnie że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich będzie znacznie trudniejsza ze względu na ponowną kumulację roczników.

          Mam ogromną przyjemność pogratulować Wam sukcesu edukacyjnego. Z niesłabnącym podziwem obserwowałam Wasz rozwój, dlatego bardzo się cieszę, że wysiłki, jakie wkładaliście w doskonalenie swoich kompetencji, przyniosły efekt w postaci wysokich wyników z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

          Z życzeniami dalszych sukcesów

          Edyta Kusa

        • Czerwiec w naszym przedszkolu

        •         Miesiąc czerwiec rozpoczął się Dniem Dziecka, najbardziej wyczekiwanym i lubianym przez wszystkie dzieci świętem. W naszej szkole to wydarzenie cała szkolna społeczność celebrowała z lekkim opóźnieniem bo 7 czerwca. Ze  względu na pogodę salę gimnastyczną wypełniły dmuchane atrakcje na których wszyscy mogli świetnie się bawić, na tych co potrzebowali  nieco odpocząć i nabrać sił czekały różne smakołyki i przekąski przygotowane przez rodziców. Oprócz tego przedszkolaki wykazały się sprawnością fizyczną i sprytem w przygotowanych dla nich konkurencjach sportowych  za co zostali nagrodzeni zarówno przez panią jak i przez Radę Rodziców. To był dzieci dzień pełen uśmiechu, radości i pozytywnej energii.

                 W tym miesiącu aż czwórka naszych przedszkolaków świętowała swoje urodziny a byli to Sebastian, Sylwester i Szymon – celebrowali swoje 5 urodziny oraz Karol, który świętował 3 urodziny.

                     Miesiąc czerwiec to również czas, w którym pożegnaliśmy dzieci odchodzące do starszej grupy i wspólnie z całą szkolną społecznością zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Ten wspólny czas minął nam bardzo szybko, był przeplatany zabawą, miłymi wydarzeniami i wycieczkami, odkrywaniem świata, nauką i wieloma wspaniałymi chwilami, które zostaną w naszej pamięci i które będziemy wspominać. Teraz przed nami czas odpoczynku, niezapomnianych wrażeń i słońca. Życzę wszystkim miłych wakacji  i do  zobaczenia we wrześniu.

           

           

        • Przyjemne zakończenie roku szkolnego

        •    Wykorzystując ten uroczysty dzień dyrektor szkoły Andrzej Domagała wręczył nagrody uczniom wyróżniającym się w działalności społecznej na rzecz szkoły oraz biorących udział w konkursach o różnorodnej tematyce.

           Uczniowie klasy ósmej zostali, jak co roku, nagrodzeni za swoje aktywne działania w strukturach Samorządu Szkolnego oraz na rzecz wolontariatu szkolnego.

          Angelika Ćwikła, Julia Duch, Maria Janda, Oliwia Socha, Klaudia Staroń, Wiktoria Staroń, Emilia Turek oraz Dariusz Socha.

          Nagrody wręczyła opiekunka Samorządu Szkolnego pani Edyta Kusa.

          Uczniowie klasy 8 zostali także nagrodzeni za aktywny udział i reprezentowanie szkoły w szkolnym teatrzyku „Promyczek”.

          Gabriela Cichoń, Klaudaia staroń, Emilia Turek, Juia Duch, Michał Ćwikła, patryk socha roaz Tomasz Wnuk. Nagrody wręczyłypanie opiekunki Beata Kamińska, Edyta Kusa, Elżbieta Fus i Helena Stepaniak.

          Dyplomy za udział konkursach matematycznych oraz reprezentowanie szkoły na rożnych etapach.

          Dyplom dla Tomasza Wnuka, ucznia klasy 8, za udział w konkursach matematycznych i osiąganie wysokich wyników na szczeblu gminnym, powiatowym oraz ogólnopolskim. Dyplom dla Pawła Karasia,ucznia klasy 4, za udział w konkursach matematycznych.

          Uczestnicy konkursu „Kangur matematyczny 2023”:

          Klasa 4 - Szczepan Gorący, Lena Staroń, Paweł Karaś, Hanna Bachórz,  Emil Żalis, Piotr Janda,

          Klasa 5 - Gabriela Gorący, Hubert Socha, Gabriela Staroń,

          Klasa 6 - Natalia Pieczonka, Nikola Jaśkiewicz, Sylwia Pyzik,

          Klasa 7 - Kamil Student, Filip Bakaj,

          Klasa 8 - Tomasz Wnuk

          Nagrody i dyplomy wręczyła koordynator konkursów matematycznych pani Ewa Kycia.

          Konkurs na plakat profilaktyczny „Na szczycie”.

          Laureaci: Kamila Leniart - klasa 5

          Hanna Bachórz - klasa 4

          Uczestnicy konkursu:

          Emilia Socha, Emilia Staroń - klasa 4

          Wiktoria Leniart, Gabriela Student - klasa 5

          Nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a wręczyły organizatorki konkursu panie Edyta Kusa i Elżbieta Śliz.

          Konkurs na najpiękniejszy „Hotel dla owadów” w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Kwietny zakątek”.

          Laureatki:

          Amelia Staroń - klasa 4

          Gabriela Staroń, Gabriela Stdent - klasa 5

          Wyróżnienia:

          Emila Staroń, Lena Staroń, Szczepan Gorący - klasa 4

          Gabriela Gorący - klasa 5

          Magdalena Winiarska - klasa 6

          Bartłomiej Lewkowicz - klasa 7

          Nagrody  wręczyły koordynatorki projektu panie Edyta Kusa i Elżbieta Śliz.

          XIII Ogólnopolski Konkurs Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” - organizator konkursu KRUS.

          Wyróżnienia:

          Franciszek Kamiński - klasa 3

          Gabriela Staroń - klasa 5

          Uczestnicy:

          Zuzanna Hajdasz - klasa 3

          Hanna Bachórz, Lena Staroń, Amelia Staroń - klasa 4

          Wiktoria Leniart, Gabriela Gorący, Julia Działo - klasa 5

          Nagrody wręczyła pani Elżbieta Fus

          Nagrody za osiągnięcia sportowe na szczeblu krajowym i reprezentowanie szkoły:

          Nikola Jaśkiewicz z klasy 6  dostała dyplom z nagrodą za szczególne rozwijanie swojej pasji w dziedzinie karate - nagrodę wręczyła wychowawczyni klasy, pani Bogusława Pych.

          Nikola Staroń z klasy 7 dostała dyplom z nagrodą za szczególne rozwijanie swojej pasji w dziedzinie akrobatyki - nagrodę wręczyła wychowawczyni klasy, pani Helena Stepaniak.

          Dyplomy za aktywne działania w kubie sportowym prowadzonym przez pana Pawła Deryło:

          klasa 4 - Filip Działo, Piotr Janda, Kacper Wilczak, Szczepan Gorący, Patryk Socha, Emil Żalis

          Klasa 6 - Bartosz Duch, Damian Kusy, Filip Ruszak, Jakub Pietrycha, Tomasz Ulman

          Klasa 7 - Kamil Czechera, Bartłomiej, Lewkowicz, Filip Bakaj, Kamil Student

          Klasa 8 - Kamil Kogut

          Nagrody wręczył pan dyrektor Andrzej Domagała

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

        • „Nic dwa razy się nie zdarza”

                                                     W. Szymborska

                     W dniu 23 czerwca 2023 roku zakończenie roku szkolnego 2022/2023 rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Brzyskiej Woli.

                    Następnie uroczystość przeniosła się do szkolnej sali gimnastycznej, gdzie pierwszym punktem programu było przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy ósmej, młodszym kolegom z klasy siódmej. Następnie uczniowie opuszczający mury naszej szkoły przedstawili  krótką część artystyczną, podczas której przybliżyli znaczenie słowa ABSOLWENCI. Były również podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców. Całość zakończyło zaśpiewanie piosenki „Ale to już było”.

                Tutaj pałeczkę przejęli uczniowie klasy 7, którzy przedstawili przygotowaną prezentację oraz wręczyli starszym koleżankom i kolegom drobne upominki. Był to czas wzruszeń i moment pożegnania….

                  Wychowawczyni klay 8 pani Ewa Kycia wraz z dyrektorem Andrzejem Domagałą podziękowali rodzicom uczniów klasy ósmej, wyrażając wdzięczność za życzliwość, zaangażowanie, znakomitą atmosferę wspólnych działań na rzecz szkoły, wspomaganie życia klasowego oraz przygotowanie „Komersu 2023”.

                 Następnie głos zabrał pan dyrektor, który w krótkich słowach podziękował wszystkim zaangażowanym w działalność naszej szkoły,  a uczniom za wytężoną pracę w mającym roku. Ostatnim punktem programu było nagrodzenie wszystkich uczniów szkoły, którzy całoroczną pracą zasłużyli na świadectwo z wyróżnieniem. Każdy z nich otrzymał nagrodę książkową. Ponadto absolwenci, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem, odebrali swoje świadectwa w obecności jednego z rodziców, którzy otrzymali listy gratulacyjne.  

                  Zanim zabrzmiała ostatni dzwonek, pan dyrektor podziękował wszystkim za rzetelną pracę i współpracę w mijającym roku szkolnym. Uczniom życzył udanych i bezpiecznych wakacji, a rodzicom i nauczycielom wytchnienia i energii do dalszych działań.

        •  Działania profilaktyczne

        •             W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole realizowane są programy profilaktyczne promujące wśród dzieci i młodzieży zdrowy styl życia. Rozbudzanie pomysłowości, wyobraźni i kreatywności oraz umiejętności zarządzania czasem wolnym, z dala od uzależnień. Odróżnianie przez uczniów pozytywnych i negatywnych emocji i umiejętność stawiania czoła nowym wyzwaniom.

                     Uprawianie sportu jako formy zdrowej konkurencji. Rozwijanie wśród uczniów umiejętności pracy w grupach. W klasach V – VIII odbył się Gminny Konkurs ,,Narkotyki to nie dla mnie”,  w którym wzięło udział  10 uczniów. Dwie uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienia i nagrody w postaci voucherów. Są to Wiktoria Staroń i Angelika Ćwikła z klasy VIII.

                    Od wielu lat realizowany jest również Wojewódzki Program Profilaktyczny ,, Trzymaj Formę” we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Leżajsku i Rzeszowie. Poszerzając wiedzę uczniów dotyczącą przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, odbył się konkurs ,, Wiem wszystko o zdrowym stylu życia”, w którym uczestniczyło 15 uczniów z klasy VI i VII.

                        Zwycięzcami zostali: Julia Masełek z klasy VII – I- miejsce, Sylwia Pyzik z klasy VI- II miejsce, ex aequo dwa III miejsca: Tomasz Ulman z klasy VI i Anna Femiak z klasy VII. Dwa wyróżnienia otrzymały uczennice:  Natalia Pieczonka z klasy VI i Ewa Borek z  klasy VII.

                         W maju i czerwcu realizowana była Ogólnopolska Kampania Profilaktyczna  ,,Zachowaj Trzeźwy umysł” w dwóch kategoriach wiekowych tj. uczniów klas I-III oraz klas IV- VI. Uczniowie pracowali z nauczycielami, w oparciu o materiały edukacyjne oraz filmy multimedialne. Na Dzień Dziecka odbywały się gry i zabawy jako świetna forma spędzania czasu wolnego. Ponadto 15 uczniów klas IV- VIII wzięło udział w konkursie na etapie ogólnopolskim ,,Rosnę zdrowo”, którego rozstrzygnięcie nastąpi końcem sierpnia. Byli to uczniowie: Staroń Wiktoria i Angelika Ćwikła z klasy VIII, Filip Bakaj i Bartłomiej Lewkowicz z klasy VII, Natalia Pieczona , Sylwia Pyzik, Julia Winiarska, Nikola Jaśkiewicz, Anna Koperda i Zuzanna Gorący z klasy VI, Gabriela Staroń i Wiktoria Leniart z klasy V oraz Emilia Socha, Emilia Staroń i Szczepan Gorący z klasy IV.

                    Wszyscy uczniowie biorący udział w powyższym konkursie otrzymali na koniec roku szkolnego nagrody rzeczowe. Sponsorem nagród dla uczniów biorących udział we wszystkich wymienionych konkursach jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kuryłówce, za co składam serdeczne podziękowania w imieniu własnym, uczestników konkursów i dyrekcji szkoły w Brzyskiej Woli.

                                                                                             Bogusława Pych

        • „Klimatyczny zakątek”

        • Kto?

          Szkolna Grupa Klimatyczna ze Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli wraz z opiekunami: Edytą Kusą i Elżbietą Śliz.

          Co robi?

          Bierze udział w konkursie dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego na wykonanie na terenie swojej szkoły tzw.: „KLIMATYCZNEGO ZAKĄTKA”.

          Jakie mają cele?

          Ich celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym, jakie następują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej. Chcą  uświadomić lokalnej społeczności cywilizacyjne zagrożenia klimatu Ziemi oraz pokazać niezbędne działania adaptacyjne do zmian klimatycznych. Zaś u najmłodszego pokolenia pragną wzbudzić motywację do ochrony bioróżnorodności i idei małej retencji poprzez zbierania wody deszczowej do podlewania drzew, krzewów lub przydomowych łąk kwietnych oraz krzewić ideę ponownego wykorzystywania materiałów i surowców pochodzących z recyklingu. 

          Co za nami?

          W ramach zadań projektowych Szkolna Grupa Klimatyczna:

          • przygotowała podłoże i wysiała łąkę kwietną,
          • wykonała obrzeża łąki kwietnej z surowców z recyklingu, tj. z materiałów pochodzących ze starego placu zabaw,
          • samodzielne wykonała domki dla owadów,
          • pozyskała od lokalnego leśniczego  drzewo, na którym zostaną zamontowane domki dla owadów.

          Co przed nami?

          • Instalacja pojemnika „łapacza” wody deszczowej o pojemności minimum 100 litrów wody,
          • montaż hoteli dla owadów,
          • opracowanie i umieszczenie szkolnej tablicy edukacyjno-informacyjnej. 
        • Wraz z nadejściem lata nadchodzą upragnione wakacje.

        •              Uczniowie klas I-III zanim udadzą się na zasłużone wakacje, postanowili miło i radośnie spędzić ze sobą czas. We wtorek wybrali się do pobliskiej wiaty przy leśniczówce, gdzie za zgodą pana leśniczego rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Pogoda dopisała i nikt nie wracał głodny. Było wiele wrażeń, zabawy i biegania po lesie. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem wychowawczyń, które przypomniały dzieciom zasady bezpieczeństwa przy ognisku, w lesie oraz podczas letniego wypoczynku.

                Dzieci i panie wychowawczynie bardzo dziękują panu leśniczemu Stanisławowi Kotulskiemu za udostępnienie wiaty ogniskowej.

        • Komers 2023

        •            W dniu 17 czerwca w Domu Kultury w Brzyskiej Woli dla uczniów klasy 8 oraz zaproszonych uczniów klasy 7 odbył się „Komers”.

                     Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 od krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy 8, którzy przybliżyli znaczenie słowa ABSOLWENT oraz przedstawili różne typy uczniów tj. internauci, tradycjonaliści oraz nieobecni. Następnie głos zabrała zaproszona pani Wójt Agnieszka Wyszyńska, dyrektor szkoły Andrzej Domagała, wychowawczyni klasy Ewa Kycia oraz przewodnicząca rady klasowej Edyta Janda. Wszyscy życzyli absolwentom powodzenia w nowych szkołach, osiągania sukcesów a w tym dniu przede wszystkim niezapomnianej zabawy i miłych wspomnień.

                     Na zakończenie uczniowie klasy 8 podziękowali za przybycie gościom, gronu pedagogicznemu, kolegom oraz rodzicom za efektowną dekorację, pięknie wyglądający i smaczny poczęstunek.  Uczniowie wraz z kolegami klasy 7 zatańczyli „Belgijkę”, a po niej był czas na wspólne zdjęcia i zabawę…

        • Wyniki konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY 2023”.

        • W dniu 13 czerwca odbyło się w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego podsumowanie leżajskiej edycji konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY 2023”. 

          Serdecznie gratuluję uczniom

          klasy czwartej Pawłowi Karasiowi (kategoria Maluch)

          klasy ósmej Tomaszowi Wnukowi (kategoria Kadet)

          za wyróżnienia na szczeblu krajowym w XXXII Międzynarodowym Konkursie matematycznym „KANGUR MATEMATYCZNY 2023”.

          Życzę  wytrwałości w pogłębianiu wiedzy matematycznej oraz kolejnych sukcesów w konkursach. Dziękuję za reprezentowanie naszej szkoły i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach tego międzynarodowego konkursu, który odbywa się w trzeci czwartek marca.

        • Wycieczka rowerowa do Tarnogrodu

        •         Wycieczka rowerowa to idealny sposób na kreatywne i aktywne spędzenie wolnego czasu dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli postanowili udać się na taką wycieczkę do położonego niedaleko urokliwego miasteczka Tarnogród. Celem wycieczki było zapoznanie uczestników z wielokulturowością ziem dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Podczas aktywnego spędzania czasu młodzież szkolna zapoznała się z tematyką współegzystęcji trzech nacji: Polaków, Żydów i Rusinów, którzy jeszcze nie tak dawno zamieszkiwali Tarnogród jako obywatele Rzeczpospolitej. 

                   W trakcje trwającego 7 godzin wyjazdu uczniowie dowiedzieli się bardzo wiele ciekawych informacji na temat historii Tarnogrodu. Pierwszym punktem na mapie wycieczki był Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Rocha z roku 1624 (najstarsza świątynia w mieście). Nieocenionym źródłem informacji okazała się być pani Joanna Puchacz dyrektor biblioteki miejskiej w Tarnogrodzie oraz numer 1 wśród lubelskich bibliotekarzy roku 2022, która w sposób profesjonalny i rzeczowy oprowadziła całą 32 osobową grupę po wyremontowanym budynku Synagogi (1686), w którym dzisiaj znajdują się: biblioteka miejska, izba pamięci oraz muzeum nożyczek. Następnie udaliśmy się na położony niedaleko tarnogrodzki kirkut, na którym znajdują się macewy z wyrytymi napisami w języku jidysz. Ostatnim punktem zwiedzania była Cerkiew Świętej Trójcy z roku 1875.

                  Po tych atrakcjach cała grupa otrzymała czas wolny, który spędziła na świeżo wyremontowanym rynku miejskim w cieniu starych kasztanów i okolicy miejskiej fontanny. Przed powrotem do domu skusiliśmy się na lokalne delicje w postaci lodów u „Kapki” i innych atrakcji kulinarnych zaoferowanych przez gastronomię Miasta Tarnogród. Z poważaniem organizator wycieczki oraz opiekunowie: Damian Kubrak, Edyta Kusa, Elżbieta Śliz i Paweł Deryło.

        • Żywa lekcja historii

        •                  Podczas dzisiejszej lekcji historii uczniowie klasy VIII odbyli pieszą wycieczkę do miejsca, gdzie w roku 1944 obozowali Żołnierze Armii Krajowej Zgrupowania Partyzantów 39 pp. pod dow. kpt Ernesta Wodeckiego ps. „Szpak”. W miejscu tym znajduje się pomnik upamiętniający miejsce zgrupowania oddziałów partyzanckich AK podczas akcji " Burza" w 1944 r. Masywy leśne gminy Kuryłówka stały się w maju i czerwcu 1944 r. miejscem koncentracji oddziałów leśnych AK obwodu Łańcut. Stąd zgrupowanie AK kpt. "Szpaka" wyruszyło w lasy janowskie, aby pomóc partyzantom mjr "Kaliny" walczącym w rejonie Porytowego Wzgórza. Drugi pomnik związany z tymi wydarzeniami został postawiony w 1984 roku zaraz obok kościoła w Kuryłówce (Kalówka). Parafii pw. św. Józefa w Tarnawcu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przebiegu wydarzeń tamtych dni i dzięki temu wzbogacili swoją wiedzę historyczną na temat ich małej ojczyzny.

        • Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają.

        •        7 czerwca z lekkim opóźnieniem, związanym z wycieczką klas 4-6,  cała nasza społeczność szkolna celebrowała święto, na które czekały wszystkie dzieci czyli Dzień Dziecka. Obchody tego święta rozpoczęli pani wój Agnieszka Wyszyńska oraz dyrektor Andrzej Domagała, którzy życzyli wszystkim dzieciom, tym mniejszymi tym całkiem dużym, wspaniałej zabawy. Wychowawcy przygotowali dla swoich wychowanków zawody sportowe, a każdy uczeń otrzymał nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane atrakcje, które z racji pogody zostały rozstawione w sali gimnastycznej. Znalazł się tez kącik dla tych, których "sportem" jest raczej kibicowanie.

                  Rodzice odpowiedzialni byli za przygotowanie poczęstunku dla naszych dzieci, z czego wywiązali się znakomicie. Dzięki różnorodności smakołyków i przekąsek każdy znalazł coś dla siebie. Znalazł się także czas dla miłośników sztuki. Zainteresowani uczniowie klas 4 - 6 brali udział w konkursie plakatowym o tematyce profilaktycznej p.h.”Na szczycie”.

                     Gorące podziękowania składamy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowania i organizacje tego szczególnego dnia. Jednak największym podziękowaniem dla Was były na pewno uśmiechy na twarzach i radość w oczach Waszych dzieci.