• Aktualności

        • Karta rowerowa moje pierwsze prawo jazdy  

        •            W dniu 06.06.2023 r. został przeprowadzony egzamin praktyczny na kartę rowerową, w którym udział wzięli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli. Część praktyczną przeprowadzono na specjalnie przygotowanym na tą okoliczność torze do jazdy rowerem – miasteczko rowerowe. Podczas egzaminu zostały sprawdzone umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługą techniczną roweru, usuwaniem awarii i jazdy z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych. Czwartoklasiści przystępując do jazdy po torze mieli już zaliczoną cześć teoretyczną w formie testu wiedzy składającego się z 20 pytań. Tor okazał się wyzwaniem bardzo wymagającym i sprawdzającym wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, którą uczniowie zdobywali przez cały rok szkolny. Wszyscy z tymi zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze i otrzymali pozytywny wynik egzaminu końcowego na kartę rowerową.

          D. Kubrak

        • Centrum szkolenia klas mundurowych w Nowej Sarzynie

        •           W dniu 31 maja 2023 roku uczniowie klasy 8 naszej szkoły wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Kuryłówki oraz Dąbrowicy odwiedzili obiekt szkoleniowy Zespołu Szkół Licealnych w Nowej Sarzynie.

                    Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie (CSKM), oferuje profesjonalne przygotowanie do podjęcia w przyszłości pracy w formacjach mundurowych takich jak Wojsko Polskie, Wojska Obrony Terytorialnej, Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Straż Pożarna. Uczniowie nie spodziewali się, że tak będzie wyglądał ten dzień.  

                WYKWALIFIKOWANA KADRA - kadrę stanowią żołnierze zawodowi, żołnierze WOT, nauczyciele, instruktorzy strzelectwa sportowego, instruktorzy samoobrony, instruktorzy KPP, ratownicy medyczni, ratownicy KPP.

                      STRZELNICA LASEROWA - 4 stanowiska strzeleckie, różne scenariusze strzelań

                      SPRZĘT SZKOLENIOWY- do realizacji szkoleń podstawowych i specjalistycznych

                    PLAC ĆWICZEŃ- do realizacji zajęć szkoleniowych. Na placu dodatkowo znajduje się rzutnia granatem, tor sprawności fizycznej.

                  Po części ćwiczeniowej uczniowie mieli możliwość zjeść kiełbaski z ogniska i wymienić opinie na temat wyjazdu. Zmęczeni, pięknie wymalowani wróciliśmy do szkoły.

        • Maj w przedszkolu

        •           Miesiąc maj zaczęliśmy od poznawania historii naszej miejscowości jak i obchodzonych w tym miesiącu świąt takich jak; 1 Maja - Święto Pracy, 2 Maja - Dzień Flagi i 3 Maja-Święto Konstytucji. Dzieci oglądały film o powstawaniu państwa polskiego i utrwalały symbole narodowe oraz uczyły się hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. 5maja wzięły udział w szkolnej Akademii z okazji 3 Maja, gdzie mogły razem z całą szkolną społecznością odśpiewać z wielkim zaangażowaniem nasz hymn i obejrzeć występ starszych kolegów i koleżanek.

                    W dalszej części miesiąca dzieci poznawały najciekawsze miejsca na świecie, w Europie i zastanawiały się nad ich wymarzonym miejscem do życia. Szukały odpowiedzi na pytanie „kto mieszka na łące?”, uczestniczyły w zabawach badawczych , ruchowych, wykonywały zadania na kartach pracy i liczne prace plastyczne.

                   Pod koniec miesiąca przyszedł czas przygotowań do występu z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedszkolaki poznawały i powtarzały słowa wierszy i piosenek, uczyły się pracy w grupie i odczuwały satysfakcje z odnoszenia wspólnego sukcesu wszystko to z myślą o Mamie i Tacie.

                    Podsumowaniem miesiąca były urodziny dwójki  przedszkolaków 4 urodziny świętował Filip zaś Klaudia 5 urodziny– jak zawsze nasze „przedszkolne urodzinowe święta” były pełne radości i życzeń płynących prosto z serca każdego przedszkolaka.

           

        • „Po górach, dolinach…”

        •                 W środę rano uczniowie klas od IV do VI z opiekunami udali się na trzydniową wycieczkę ph.: „Górska ekspedycja”. Wyprawę rozpoczęła zbiórka  o godz. 07.15.  

                   Przed godziną 9.00 uczestnicy wycieczki byli w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicza” w Rzeszowie. Tam czekało na nich prawie 200 interaktywnych eksponatów. Tematyka wystaw została powiązana ze specjalizacjami Podkarpacia: lotnictwem i kosmonautyką, jakością życia, informacją i telekomunikacją. Na parterze znajdowała się wystawa dotycząca lotnictwa. Na pierwszym piętrze ekspozycje dotyczące przyrody, laboratoria i pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczno-ekologiczna, informatyczno-robotyczna i warsztat z narzędziami do majsterkowania. Drugie piętro przeznaczono na największą wystawę, w całości poświęconą człowiekowi – budowie organizmu, mózgu,  zmysłom, układowi nerwowemu. Centrum nauki było dla uczniów z naszej szkoły  nieograniczoną przestrzenią dla umysłu, dającą tyle możliwości, ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość młodego odkrywcy.

                        Około godziny 15.00 wycieczka była już w Bochni. Po spotkaniu z przewodnikami, uczniowie podzieleni na dwie grupy, zjechali pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

                     Drugi dzień rozpoczęli od pokonywania własnych słabości i sprawdzenia swoich możliwości fizycznych. Morskie Oko to turystyczny symbol polskich Tatr, największe jezioro tatrzańskie i nie bez powodu uważane za najpiękniejsze, jest także najczęściej wybieranym celem wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Dla uczniów naszej szkoły Morskie Oko było celem samym w sobie, stanowiącym męczący „warunek konieczny” podejścia i powrotu. Przejście na trasie Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wanta – Morskie Oko – Palenica Białczańska było okupione odciskami, bólem nóg oraz mocną opalenizną, ale widoki na były niecodzienne i warte poświecenia.

                  Ten dzień nie skończył się jednak wędrówką po Tatrzańskim Parku Narodowym, uczniowie zwiedzili Zakopane, zobaczyli Małą, Średnią i Wielką Krokiew oraz przeszli najsłynniejszym deptakiem w Polsce, czyli reprezentacyjną ulicą Zakopanego - Krupówkami, gdzie zakupili pamiątki dla siebie i swoich bliskich.

                   Po dwóch intensywnych dniach ekspedycji przyszedł czas na odpoczynek i rekreację. O poranku po śniadaniu i wykwaterowaniu się z Dworku u Szostaków, młodzi turyści udali się do Białki Tatrzańskiej. Tam podczas wjazdu wyciągiem krzesełkowym obserwowali Mistrzostwa Polski MTB, a po dotarciu do tarasu widokowego Karczmy Kotelnica podziwiali okoliczne krajobrazy i niezwykłe górskie widoki.

                   Około godz. 10.00 przyszedł czas na relaks w nowoczesnym parku wodny z krytymi i zewnętrznymi basenami termalnymi. W tym miejscu na naszych uczniów czekało: 14 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 metrów, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale, które gwarantują pełny relaks i wodną zabawę na najwyższym poziomie. Po ponad trzygodzinnej kąpieli uczniowie udali się na obiad i ruszyli w drogę powrotną do domu. Do miejsca docelowego – SP im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli dotarli o godz. 21.00.

                      Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki tatrzańskiej przyrody. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. 

          To były niezapomniane trzy dni i trzy noce!

          Cieszę się, że zobaczyłam Morskie Oko. Zachwycił mnie surowy krajobraz górskich szczytów i przejrzysta toń jeziora.

          Najbardziej podobało mi się na basenach. Tam można było poszaleć i odpocząć.

          Pierwszy raz w życiu jechałam wyciągiem krzesełkowym. Polecam. Przepiękne widoki.

          Dziękujemy opiekunom: p. Elżbiecie Śliz, p. Edycie Kusej, p. Małgorzacie Socha oraz p. Damianowi Kubrakowi, którzy czuwali, motywowali, zachęcali, dawali rady, ale także reprymendy. Wiemy, że to dla naszego dobra. :)

                 Dziękujemy głównemu sponsorowi naszej wycieczki – Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Kuryłówce. Bez ich finansowego wsparcia nie udałoby się zrealizować wszystkich punktów programu.

        • Podsumowanie Powiatowego Konkursu Matematycznego „Odważnik”

        •        W dniu 30 maja bieżącego roku organizatorzy Powiatowego Konkursu Matematycznego „Odważnik” zaprosili laureatów i wyróżnionych uczniów razem z opiekunami na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Odbyło się to w Szkole Podstawowej nr 2 w Leżajsku w budynku przy ul. M.C. Skłodowskiej 8.

                       Zespół Organizacyjny Konkursu:
          Jadwiga Franus, Gabriela Ćwiek, Bernadetta Stawarz – Miazga, Agata Sroka.

          Wśród 20 szkół z naszego powiatu uczeń naszej szkoły

          Wnuk Tomasz zajął  I miejsce - 20 punktów.

                     Serdecznie gratuluję  naszemu Laureatowi! Takie osiągnięcie to powód do radości i dumy, ale przede wszystkim jest dowodem ogromnego zaangażowania, rzetelnej nauki i szczególnego talentu Tomka.

        • Dni Otwarte

        •         - Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,

                  - Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku

                    Dnia 26 maja (w piątek) uczniowie klas ósmych naszej szkoły wraz z rówieśnikami z Dąbrowicy oraz wychowawczyniami uczestniczyli w dniach otwartych.

          Wybór szkoły średniej to pierwsza tak ważna decyzja, przed którą staje nastolatek. Trzeba nie tylko zdecydować się, do której szkoły chce się dostać, ale także dopilnować różnych formalności i terminów. To bardzo ważne, by nie spóźnić się ze składaniem wniosków i dokumentów

                   Uczniowie i nauczyciele szkół średnich zaproponowali naszym uczniom ciekawe występy, projekcje multimedialne, happeningi, pokazy. Podczas zwiedzania ósmoklasiści mogli wejść do różnych pracowni, wzięli udział w licznych konkursach oraz  doświadczeniach.

                      Był to dzień, w którym  liceum i technikum odwiedziło bardzo dużo ósmoklasistów z całego powiatu. Te szkoły w ten dzień tętniły życiem zachęcając do wyboru przeróżnych kierunków kształcenia w ich szkołach. Niektórzy z naszych uczniów zdecydowali się nawet złożyć pierwsze podania.

        • Mama i Tata najpiękniejsze słowa świata…

        •       W czwartek 25 maja maluszki świętowały Dzień Mamy i Taty. Tego dnia do przedszkola zaproszono wszystkich rodziców aby wspólnie celebrować to jedno z najpiękniejszych świąt w roku, pełne miłych życzeń i kwiatów. Podczas krótkiego występu dzieci zaprezentowały kochanym rodzicom swoje zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie, chcąc w ten sposób podziękować rodzicom za ich matczyną dobroć i opiekę a tatusiom za mądrość i ojcowski autorytet. Na twarzach rodziców można było zauważyć wzruszenie i dumę ze swoich pociech, zdolności milusińskich nagrodzono głośnymi brawami. Po występie rodzice otrzymali od dzieci upominki, następnie i dzieci i rodziców zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez radę oddziałową.

                  Był to czas spędzony w miłej i radosnej atmosferze.

        • Niespodzianka dla mam

        •              Z okazji Dnia Mamy dzieci z oddziału 5 i 6 latków przygotowały miłą niespodziankę ukochanym mamusiom. Pięknie zaśpiewały piosenkę pt.” Jesteś mamo skarbem mym” i wykonały urocze obrazki,  w ten sposób wyrażając swoją wdzięczność i miłość.

        • Egzamin ósmoklasisty 2023 r.

        •               Ponad pół miliona uczniów VIII klas szkół podstawowych przystąpiło w dniach od 23 do 25 maja 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty. Wśród tych uczniów było 17 uczniów z naszej szkoły.

                    W pierwszym dniu uczniowie pisali  egzamin z języka polskiego, w drugim dniu z matematyki, w trzecim dniu  z języka angielskiego.

                      Prace ósmoklasistów będą oceniane przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca. 

                     Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

                   Życzę Wam Drodzy Wychowankowie, aby lata nauki zaowocowały wysokimi wynikami egzaminu z każdej jego części, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów. Wiara we własne siły i  zdobyta wiedza daje możliwość podejmowania trafnych wyborów.

        • Z wizytą w Małopolsce

        •           W dniach 16-17 maja 2023 roku uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami oraz pracownikami szkoły wybrali się na wycieczkę do Auschwitz oraz Krakowa. Wyjechaliśmy o godzinie 6:00 spod szkoły w stronę Oświęcimia. Tam spotkaliśmy się z umówionymi przewodnikami. Zwiedzanie Obozu Auschwitz Birkenau  trwało około 3,5 godziny. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym. Najpierw sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki. Dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika. Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie przewodnicy zaprowadzili nas do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, oraz w pomieszczeniu gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem którym zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Następnie udaliśmy się do Birkenau. Było tam dużo baraków i tory. Ludzi przywożono tam pociągami, a kiedy wysiadali za bramą komendant pokazywał im w którą stronę mają iść. W lewo oznaczało śmierć w prawo życie. Za warstwą drzew ukryte były pomieszczenia gazowe, w których zabijano ludzi, a następnie palono ich ciała na stosie. Byliśmy również w jednym z baraków w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić w jakich warunkach musieli żyć więźniowie.

                      Następnie udaliśmy się do Krakowa – na obiadokolacje i nocleg w hotelu „Krakus”. Sam hotel bardzo nam się podobał a obiadokolacja oraz śniadanie w formie szwedzkiego stołu było bardzo smaczne.

                   W drugim dniu po wykwaterowaniu udaliśmy się na godzinę 10:00 na rynek. Z panią przewodnik zaczęliśmy zwiedzanie Krakowa od Barbakanu. Przeszliśmy traktem królewskim od ulicy Floriańskiej obok Kościoła Mariackiego, gdzie usłyszeliśmy hejnał, przez  Sukiennice,  Plac Matejki doszliśmy na Wawel. To był bardzo deszczowy dzień ale jeszcze daliśmy radę dojść do rzeźby Smoka Wawelskiego – ważnego symbolu miasta. Następnie był czas na pamiątki i obiad na ulicy Grodzkiej. Po obiedzie wyjechaliśmy  w drogę powrotną ale wstąpiliśmy jeszcze do galerii „Bonarka”.

                     Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Myślę , że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”      

                     Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki. Wyjazd ten był wyjątkowy, ciekawy i na długo pozostanie w naszej pamięci.

        • Grupa „PSZCZÓŁKI” z oddziału 5 i 6 latków w finale

        •             17 maja w MCK w Leżajsku odbyły się eliminacje VI Powiatowego Przedszkolnego Festiwalu Talentów „ISKIERKA 2023”. Dziewczynki z oddziału 5 i 6 latków zaprezentowały taniec z flagami, przygotowany przez wychowawczynię Beatę Kamińską. Cieszymy się, że dziewczynki będą reprezentować szkołę i gminę w finale, który odbędzie się 4 czerwca. Gratulujemy sukcesu u trzymamy kciuki za występ finałowy.

        • Kolejny sukces teatrzyku „PROMYCZEK”

        •                W dniach 17 i 18 maja  w Jarosławskim Ośrodku  Kultury i Sztuki odbył się XXXI Przegląd Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek” o zasięgu wojewódzkim. Grupa PROMYCZEK za sztukę „Jak mazurska baba przechytrzyła diabła” otrzymała wyróżnienie i nagrodę w kwocie 150 zł. Promyczkowi towarzyszyły dzieci przedszkolne, które tańczyły i grały na instrumentach. Sztukę wyreżyserowała Pani Beata Kamińska.  Gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów.

        • Dzień postaci literackich

        •         Dzień 12.05. 2023r. był przepełniony kolorem i radością, a to za sprawą uczniów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie nauczyciela biblioteki szkolnej we włączenie się w ,,Dzień Postaci Literackich” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Uczniowie tego dnia zamienili się w swoich ulubionych bohaterów literackich. Na szkolnym korytarzu można było  spotkać kilku Smerfów, przyjaciółkę Harrego Pottera, Anię z Zielonego Wzgórza, Kota w butach, Pocahontas, Króla Maciusia I, Szewczyka Dratewkę, grupę księżniczek, kilku Teletubisiów, jak również grono postaci spod znaku czarnego charakteru.  Ideą przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowania literaturą, zachęcenie do czytelnictwa, przedstawienie swoich ulubionych bohaterów książkowych. Sugerując się wskazówkami nauczyciela języka polskiego oraz wychowawców, ale przede wszystkim swoimi upodobaniami czytelniczymi, uczniowie tego dnia zamienili szkołę w świat fantazji. Podsumowując ten dzień można przytoczyć słowa p. Mirosławy Bogacz, która mówi,, Dzieci, które czytają (nawet komiksy), lepiej się uczą, myślą pozytywnie, a ponieważ poziom wykształcenia wiąże się z sukcesem i zadowoleniem z życia, można przypuszczać, że są szczęśliwsze”.

        • Czy znasz wiersze Jana Brzechwy?

        •           Z takim pytaniem zmierzyli się uczniowie klas I – III przystępując do kolejnej edycji konkursu czytelniczego organizowanego w naszej szkole. Konkurs odbył się 9 maja i był połączony z uroczystością „Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej”. Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy i polegały na czytaniu, omawianiu i ilustrowaniu wierszy J. Brzechwy pod kierunkiem wychowawców i bibliotekarza szkolnego.

                  Uczestników konkursu powitała pani bibliotekarz, która opowiedziała o szkolnym księgozbiorze, a następnie pierwszaki pochwaliły się piękną recytacją wierszy Brzechwy ze zbioru „ZOO”. Potem uczestnicy konkursu przystąpili do pracy w sześciu grupach zadaniowych rozwiązując krzyżówkę, zagadki, porządkując tytuły utworów i wyszukując informacje w tekstach źródłowych.

              Członkowie zespołów zadaniowych wymieniali się posiadanymi informacjami i udzielali poprawnych odpowiedzi, czym dowiedli, że poezja autora „Pchły Szachrajki”  jest im doskonale znana. Praca w zespołach sprawiła, że wszyscy odnieśli sukces i odczuwali radość zwycięstwa.

                Na koniec uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Mamy nadzieję, że pokochają książki i często będą odwiedzać szkolną bibliotekę.

           

        • Podsumowanie konkursu fotograficznego „SEN o wioŚNIE”

        •             5 maja br. został podsumowany konkurs fotograficzny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Jego tematem były oznaki wiosny w Brzyskiej Woli. Przy ocenie prac pod uwagę były brane: pomysłowość, oryginalne i ciekawe ujęcie tematu, kompozycja, przejrzystość i czytelność zdjęcia oraz ogólne wrażenie artystyczne.

          W kategorii klas I-III poszczególne miejsca zajęli:

          I miejsce – Kornelia Leniart

          I miejsce – Oliwia Leniart

          III miejsce – Filip Jaśkiewicz

          W kategorii klas IV-VIII poszczególne miejsca zajęli:

          I miejsce – Hubert Socha

          I miejsce – Emilia Socha

          III miejsce – Gabriela Staroń

                   W konkursie wyróżnieni zostali: Nikola Jaśkiewicz, Michał Jaworski, Szymon Jaworski, Franciszek Leniart, Hubert Leniart, Kamila Leniart, Wiktoria Leniart, Emilia Socha, Patryk Socha, Lena Staroń.

                   Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. Fotografie można podziwiać na szkolnym korytarzu.

        • 78 rocznica Bitwy pod Kuryłówką

        •                W dniu 07.05.2023r., miały miejsce uroczyste obchody 78 Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką należącej do jednych z największych zwycięskich bojów żołnierzy podziemia antykomunistycznego z Sowietami pod koniec II wojny światowej. W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli w składzie: Julia Duch, Maria Janda, Kamil Kogut i Michał Ćwikła.

          D. Kubrak

        • Bliżej mediacji oraz międzyszkolnej integracji

        •         28.04.2023r. Uczniowie 5 klasy wraz z rówieśnikami Szkoły Podstawowej z Dąbrowicy, uczestniczyli w spotkaniu z Sędzią Sądu rejonowego w Leżajsku  p. Anną Lasek. Spotkanie odbywało się na sali rozpraw Sądu Rejonowego, gdzie uczniowie mogli osobiście zasiąść na ławie oskarżonych, pełnomocników, świadków. Podczas prelekcji pani sędzia w dostępny i ciekawy sposób zapoznała uczniów z zawodem sędziego oraz jak wygląda proces sądowy.

                   Przewodnim tematem spotkania było przybliżenie uczniom Mediacji Sądowniczych. Uczniowie, którzy od września 2022r. zapoznają się z mediacjami szkolnymi oraz rówieśniczymi
          w innowacyjny sposób mogli dowiedzieć się jak wielkie znaczenie ma wprowadzenie mediacji,
          w rozstrzyganie sporów drogą pokojową. Pani sędzia poruszyła również ważny temat odpowiedzialności nieletnich za wykroczenia oraz przestępstwa, a także  z czym wiąże się nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu.

                  Drugim punktem wycieczki była lekcja muzealna odbywająca się w Muzeum Ziemi Leżajskiej ,,Archeologia i Dzieje Staropolskie Ziemi Leżajskiej”.  Pan przewodnik wykorzystując archeologiczne zasoby muzeum oraz nowoczesne narzędzia multimedialne, ukazał uczniom dzieje miasta Leżajska z najważniejszymi historycznymi wydarzeniami, które miały wpływ na ukształtowanie się obecnego miasta powiatowego.

                   Dodatkową atrakcją, która pozwoliła uczniom na integrację międzyszkolną była wspólna zabawa w Ogródku Jordanowskim oraz wyjście na lody.

                      Nad całością wycieczki czuwały panie Helena Stepaniak oraz Agata Juśko- Zygmunt.

        • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

        •         W piątek 5 maja 2023 roku, w Szkole Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Celem akademii było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie pod kierunkiem Pana Damiana Kubraka przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem i pieśnią, młodzież przybliżyła wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej. Uczniowie, pod kierunkiem Pani Beaty Kamińskiej i Pana Pawła Deryło, zaśpiewali piękne patriotyczne pieśni oraz zaprezentowali część artystyczną.

                   Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

                   Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku pozostanie dla uczniów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy!, i choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

                                                                                                                                                                            D. Kubrak

        • Co ciekawego działo się w kwietniu

        •            Za nami kolejny miesiąc, którego nazwa pochodzi od kwitnących kwiatów i budzącej się do życia przyrody. Raz było zimno i padał śnieg by innym razem było ciepło i świeciło słońce,  „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” mogliśmy się przekonać jak zmienna potrafi być pogoda w tym miesiącu.  

                   Poza tym na początku kwietnia działania przedszkolaków skoncentrowały się wokół zagadnień związanych ze Świętami Wielkanocnymi, które przypadały zaraz na początku miesiąca. Stąd też dzieci wykonywały różne prace plastyczno techniczne o tematyce świątecznej i wiosennej, uczyły się piosenek i poznawały zwyczaje oraz tradycje wielkanocne.

                    Do grupy dołączyły nowe przedszkolaki 3 letnia Tosia i 4 letni Marcinek.

                   20 kwietnia maluszki wraz ze starszakami wybrały się na całodniową wycieczkę do Powerland w Biłgoraju. W programie był udział w czekoladowych warsztatach i wykonanie tabliczki czekolady oraz czekoladowego lizaka według własnego pomysłu. Niespodzianką okazał się pokaz baniek mydlanych dla uczestników wyjazdu. Ponadto dwugodzinna zabawa z mnóstwem atrakcji dla małych i większych na wielopoziomowej konstrukcji w sali zabaw i obiad dla zmęczonych uczestników wycieczki. To był bardzo fajnie spędzony czas, który pozwolił  dzieciom na jeszcze lepsze poznanie się i dostarczył im wiele miłych wrażeń.

                W tym miesiącu aż trójka przedszkolaków obchodziła swoje urodziny - Jaś i Franek skończyli  5 lat oraz Maja, która świętowała swoje 4 urodzinki. Były życzenia, piosenka, słodkie pyszności i zdjęcia a także pamiątkowe laurki od dzieci dla solenizantów.

               Oprócz tego w realizowanej w tym miesiącu tematyce dominowały zwierzęta; było o zwierzętach z naszego podwórka, naszych pól i lasów  a także o zwierzętach egzotycznych. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały ciekawostek opowiadanych przez panią i poznawały nowe informacje z  życia zwierząt ale także wykazywały się dużą wiedzą i znajomością własną omawianych zagadnień. Wszystkim ogromnie podobała się omawiana tematyka, podsumowaniem była wykonana przez rodziców w domu fotografia dziecka ze swoim pupilem „Moje zwierzątko”.

           

        • 7 edycja Kuratoryjnego Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie” w Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku

        •           21 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 7 edycji Konkursu „Logistycznie i ekonomicznie”, tym razem po raz pierwszy pod patronatem Kuratora Oświaty w Rzeszowie. W Konkursie wzięło udział 24 zespoły z 14 szkół podstawowych powiatu leżajskiego i sąsiednich powiatów.

          Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

          Zespół I: Tomasz Wnuk, Dariusz Socha, Patryk Socha

          Zespół II: Aneta Kruk, Gabriela Cichoń, Arkadiusz Koza

                        Pierwszą częścią konkursu był quiz składający się z 20 pytań wymagający wiedzy i logicznego myślenia z zakresu matematyki, fizyki, geografii, informatyki oraz wiedzy sportowej. Spośród 24 zespołów do drugiego etapu przeszło 6 zespołów. Wśród tych zespołów znalazł się Zespół I z naszej szkoły. W decydującym etapie młodzież miała do rozwiązania 6 zadań praktycznych z zakresu: kalkulacji kosztów, prądu elektrycznego, kredytu bankowego, formowania ładunku, obliczania czasu oraz wyznaczania najkrótszej trasy przejazdu.

                    Poziom finałowej rywalizacji był bardzo wysoki, dlatego bardzo ucieszył nas fakt, że uczniowie nasze szkoły zajęli III miejsce w tym Kuratoryjnym Konkursie!!!

                    Tomek, Dariusz, Patryk otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów: Omegę Pilzno, BMF Leżajsk, Styropianex Paweł Bucior, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Radę Rodziców przy ZSL w Leżajsku oraz Arcus Soft. Kolejną nagrodą dla wszystkich 6 zwycięskich zespołów była wycieczka do firmy BMF. Ponadto zespoły z miejsc I-III mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich, a zgodnie z obietnicą Dyrektora ZSL Leżajsk Zbigniewa Trębacza mają gwarancję przyjęcia na dowolny kierunek w tej szkole.

                   26 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zaplanowanej  wycieczce do firmy BMF Leżajsk. Wspólnie z nauczycielami z ZSL, swoimi szkolnymi opiekunami oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej w Sarzynie, w Grodzisku Górnym, w Woli Zarczyckiej poznali pracę w tej firmie zarówno w biurze jak i na halach. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa działającego na naszym terenie w branży produkcyjnej. Firma BMF prowadzi kompleksową produkcję elementów stalowych do linii technologicznych samochodów i nie tylko. Młodzież obserwowała organizację pracy, proces produkcyjny z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie.

                   Następnym punktem w programie wycieczki był obiad oraz deser w „Gospodzie u Więcławów”. Przy poczęstunku organizatorzy, opiekunowie oraz uczniowie mieli czas na  rozmowy o wyborach kierunków dalszego kształcenia …