W ramach przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę udało nam się zrealizować zadania mające na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Dzień pierwszy – zaczęliśmy od spaceru z przewodnikiem według planu:
- Stare Miasto (Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Bazylika Archikatedralna, Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki, Pomnik Małego Powstańca)
- spacer po Krakowskim Przedmieściu (kościół św. Anny, pomnik A. Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Hotel Bristol, pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, kościół św. Krzyża)
- plac marszałka J. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza.
Dzień drugi – co jeszcze można zobaczyć?
Drugi dzień rozpoczęliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego i niecodziennej lekcji historii. Tu poznaliśmy kulisy największej bitwy miejskiej w dziejach Polski.
Z muzeum na Powązki…
Wojskowe Powązki to miejsce, które zyskało poprzez zwiedzanie z przewodnikiem. Na terenie cmentarza odwiedziliśmy: Kwaterę na Łączce, Dolinkę Katyńską oraz Kwaterę Smoleńską. Niemal każdy zakątek Cmentarza Wojskowego krył w sobie jakąś poruszającą historię o losach patriotów – powstańców, żołnierzy AK, Szarych Szeregów…
Następnie znaleźliśmy się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie – w Łazienkach Królewskich. Ten wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy zachwycił nawet najbardziej wymagających turystów. Znaleźliśmy się w otoczeniu wspaniałych zabytków architektury pamiętających czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego i niezwykle malowniczych ogrodów tematycznych.
Spośród wielu punktów programu wycieczki, każdy mógł wybrać ten, który najbardziej odpowiadał jego zainteresowaniom. Dlatego nie mogliśmy pominąć ważnego miejsca dla każdego sportowca, czyli PGE Narodowego - najnowocześniejszej areny wielofunkcyjnej i jedenego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając ponad 1 milion gości w ciągu roku. PGE Narodowy w Warszawie to miejsce najlepszych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i biznesowych w Polsce. Wielkość robi wrażenie!
Na podsumowanie dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, które inspirowało do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania. Nie znaleźliśmy w Koperniku gotowych odpowiedzi, ale drogę̨ do własnych odkryć́ i weryfikacji swojej wiedzy.
Na koniec kilka specjalnych atrakcji!
Poranek spędziliśmy w pałacu, ale nie od razu Pałac w Wilanowie zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla - zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.
Kolejnym punktem programu, była wizyta w Muzeum POLIN, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. To także miejsce dialogu tych wszystkich, którzy pragną polsko-żydowskiej historii wyciągnąć wnioski na przyszłość i stawić czoła współczesnym zagrożeniom.
Nasza trzydniowa wycieczka dobiegała końca. Okolice, w których się znaleźliśmy, zyskały swój obecny wygląd po wojnie, kiedy to w 1952 roku rozpoczęła się budowa Pałacu Kultury i Nauki. Ten 237-metrowy olbrzym, to najwyższy polski zabytek, żyjące Muzeum Sztuki Socrealizmu. Zdecydowanie warto było wjechać windą na 30 piętro tego drapacza chmur, żeby ostatni raz ujrzeć niepowtarzalny widok na panoramę Warszawy.