W dniu 4 maja na uroczystym apelu nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu ortograficznego, w którym wzięli udział uczniowie klas starszych. Organizatorką konkursu była nauczycielka języka polskiego pani Łucja Koza. III miejsca zajęli: Patrycja Borek z kl. V i Dawid Staroń – uczeń klasy VI. II miejsca przypadły Katarzynie Piotrowskiej z kl. VI i Bartłomiejowi Jachimowiczowi z kl. V. Mistrzem ortografii 2016 została Anetka Karaś – uczennica klasy VI. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez szkołę. Gratulujemy uczniom i pani Łucji sukcesów.
Aktualności
Szkolny konkurs ortograficzny
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 roku Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję, czyli ustawę określającą zasady rządzenia w państwie. W ciemnościach 123 lat zaborów wielkim blaskiem jaśniał ten dzień. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona była w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Pod koniec XIX w. w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Również w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił jako święto państwowe dzień 3 Maja. Obecnie kontynuujemy tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii.
Z tej właśnie okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Przygotowali ją uczniowie klas IV, V i VI pod kierunkiem pań: Łucji Koza i Danuty Działo. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem hymnu przez całą społeczność szkolną. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny nawiązujący do Konstytucji 3 Maja. W podniosłej atmosferze recytowali wiersze wybitnych polskich poetów oraz odśpiewali pieśni patriotyczne: ,,Witaj majowa jutrzenko", ,,Rota", ,,Jak długo w sercach naszych", ,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali okoliczności historyczne tego wydarzenia i podkreślili, jak ważna jest znajomość przeszłości również dla dzisiejszego pokolenia, które często poszukuje znaczenia najprostszych słów: ,,Ojczyzna", ,,patriotyzm".
Uroczystego charakteru dodała też okolicznościowa dekoracja. Akademię uświetnił piękny walc w wykonaniu uczniów klas IV, V i VI przygotowany pod kierunkiem pani Karoliny Niemczyk – instruktorki GOK w Kuryłówce. Była to naprawdę cenna lekcja historii.
5
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „BOCIEK”
W dniu 26 kwietnia odbył się ogólnopolski internetowy konkurs matematyczny „BOCIEK” organizowany przez Podlaskie Centrum Matematyki Stosowanej. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i V. Komisja w składzie Danuta Działo i Elżbieta Śliz czuwała nad prawidłowością przebiegu konkursu. Klasę IV reprezentowali: Zuzanna Piotrowska i Rafał Masełek. Szymon Działo, Bartłomiej Jachimowicz, Szymon Leniart, Radosław Rodecki to uczniowie klasy V.
Po zalogowaniu się uczniowie przystąpili do rozwiązania testu dla danej klasy, w którym jedna odpowiedź była prawidłowa. Uczniowie nie mogli wrócić aby sprawdzić poprawność swojej odpowiedzi bądź ją zmienić. Liczył się również czas pracy. Po zakończeniu testu uczniowie znali swój wynik i mogli sprawdzić poprawność rozwiązania.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie Bartkowi Jachimowiczowi, który uzyskał najlepszy wynik. Uczniów do konkursu przygotowała pani Danuta Działo. Dziękujemy pani Elżbiecie Śliz, która pomogła nam w przeprowadzeniu konkursu.
Dzień Pracowników Służby Zdrowia
W miesiącu kwietniu Pracownicy Służby Zdrowia obchodzą swoje święto. Z tej to okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Obecnością swoją zaszczycili nas: pan doktor Adam Grylowski i pani Małgorzata Chmura – pielęgniarka w miejscu nauczania i wychowania. Wśród zgromadzonej na sali publiczności, oprócz społeczności szkolnej, byli pan Leszek Połeć – Dyrektor GOK w Kuryłówce z małżonką, instruktorzy GOK w Kuryłówce: pani Karolina Niemczyk i pan Marek Latawiec oraz rodzice naszych dzieci i uczniów. Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele SU, przygotowani przez panią Elżbietę Śliz. Jako pierwszy zaprezentował się zespół tańca nowoczesnego „Niezapominajka”, który wykonał niezwykle widowiskowy taniec piratów. Zespół, w skład którego wchodzą uczniowie klas II i III, działa przy GOK w Kuryłówce, a jego opiekunką jest pani Karolina Niemczyk.
Nasze wspaniałe przedszkolaki, przygotowane przez panie: Elżbietę Majcher i Krystynę Masełek, popisały się umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Uczniowie klasy I również przygotowani przez instruktora GOK w Kuryłówce pana Marka Latawca zaprezentowali taniec „Szot”. Uczennice klasy III Julia Staroń i Madzia Wilkos, przygotowane przez panią Beatę Sochę, pięknie wyrecytowały wiersz „Kolorowana krowa”.
Korzystając z okazji dyrektor szkoły Beata Kamińska poprosiła zaproszonych gości o wręczenie dyplomów i nagród uczniowi Bartłomiejowi Jachimowiczowi z klasy V, który zajął I miejsce w Polsce w Olimpiadzie „Olimpus” z języka angielskiego oraz III miejsce w Polsce w Olimpiadzie „Olimpus” z matematyki. Pisemne podziękowania od organizatorów Olimpiady otrzymały panie Elżbieta Śliz i Danuta Działo, które skutecznie rozwijają talenty naszego ucznia.
Po części artystycznej przedstawiciele SU złożyli życzenia i wręczyli gościom piękne kwiaty.
16
W hołdzie bohaterom powstania
73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta warszawskiego. Akcja została podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Aby oddać hołd bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i umierać w walce z godnością, nasza szkoła przystąpiła do akcji „Żonkile”. Była ona odpowiedzią na zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie przygotowali gazetkę informującą o wydarzeniach w getcie warszawskim, wygłosili referat na temat przebiegu powstania i obejrzeli film pod tytułem „Nie było żadnej nadziei”. Po projekcji filmu wręczano żonkile uczniom i nauczycielom. Akcja przeniosła się na zewnątrz szkoły. Uczniowie rozdawali mieszkańcom Brzyskiej Woli papierowe kwiaty i opowiadali o historii powstania w getcie warszawskim. Był to dzień pamięci, która jest najważniejsza i musi być zachowana ze względu na bohaterów, którzy na nią zasługują. Pomysłodawczynią i koordynatorką akcji była pani Helena Stepaniak – nauczyciel historii, którą w przygotowaniach wspierali nauczyciele i pracownicy obsługi. W akcję zaangażowały się również absolwentki naszej szkoły: Gabrysia Jachimowicz, Kasia Leniart i Małgosia Lewkowicz za co im bardzo dziękujemy.
Program odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty
Partnerzy
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
11
Dzień Ziemi
We wtorek 19.04.2016r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi przygotowana przez uczniów klas V i VI. Szkolni aktorzy przedstawili scenkę pt. ”Eko Kapturek”, w której w humorystyczny sposób, ale wymownie, ukazali zagrożenia naszej Ziemi, za które odpowiedzialny jest człowiek. Z tej również okazji odbył się konkurs ekologiczny, a najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone. Otrzymali je uczniowie klasy VI : Zuzanna Winiarska - za I miejsce, Ewa Kogut za II miejsce oraz za III miejsca: Katarzyna Piotrowska i Dawid Staroń. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs profilaktyczny pod hasłem ,, Trzymaj formę ", w którym I miejsce zajęła Katarzyna Piotrowska, II miejsca: Dawid Staroń i Zuzanna Winiarska z klasy VI, III miejsce Magdalena Hacia z kl. V oraz wyróżnienia: Rafał Masełek z kl. IV i Marek Socha z kl. V. Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez GKRPA w Kuryłówce.
Uczniów do akademii i konkursów przygotowała pani Bogusława Pych – koordynatorka programu ”Trzymaj formę”. Podczas akademii zostały wręczone uczniom klas I-VI dyplomy za udział w Ogólnopolskich konkursach: Orzeł Matematyczny, Edi Panda z matematyki i Edi Panda z języka polskiego, a także wyróżnienie krajowe w konkursie Orzeł Matematyczny, które otrzymał Szymon Leniart z klasy V.
14
Uroczyste podsumowanie profilaktycznego konkursu plakatowego
14 kwietnia 2016 r. we Franciszkańskim Ośrodku Kultury przy Bazylice O.O. Bernardynów w Leżajsku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XV edycji Powiatowego Profilaktycznego Konkursu Plakatowego pod hasłem „TAK ale NIE! Nic w nadmiarze. Organizatorem Konkursu była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Leżajsku. Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty i Starosta Leżajski. Tym razem uczniowie wykonali prace plastyczne dotyczące profilaktyki uzależnień behawioralnych. Przedstawili na swych plakatach zjawisko uzależnienia od czynności i zachowań związanych głównie z telefonem, grami komputerowymi, internetem, portalami społecznościowymi czy hazardem, telewizją, a nawet zakupami. Spośród ponad dwustu prac, jakie wpłynęły do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Leżajsku, jury wyłoniło finalistów i laureatów konkursu. Wśród LAUREATÓW znalazła się uczennica klasy VI Katarzyna Piotrowska, której praca powstała pod kierunkiem pani Elżbiety Fus. Gratulujemy Kasi i Pani Eli bardzo serdecznie.
Jako goście specjalni, na zaproszenie dyrektora poradni, podczas tegoż Konkursu wystąpiły przedszkolaki z naszej szkoły w inscenizacji o charakterze profilaktycznym pt.;”Baśniowy ambaras” przygotowane przez panie: Elżbietę Fus, Beatę Kamińską, Dorotę Lewkowicz i Elżbietę Majcher przy współpracy z panią Katarzyną Grucą i Krystyną Masełek. Pięknym wokalem zachwycili wszystkich Tomasz Wnuk z kl. I, Dominika Socha z kl. II oraz absolwent naszej szkoły Kamil Kotulski, których do występu przygotowała pani Marzena Kycia – instruktor GOK w Kuryłówce. Występy bardzo się podobały. Dziękujemy za wiele ciepłych słów.
5
Sprawdzian Trzecioklasisty z Operonem
W czwartek, 14 kwietnia 2016 w naszej szkole, tak jak w wielu w całej Polsce odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM. Sprawdzian rozpoczął się kilkunastominutowym filmem z Bratkiem. O godz. 9.20 trzecia klasa przystąpiła do sprawdzianu z języka polskiego. Test trwał 45 minut. Bohaterem tegorocznego badania był Wojtek. Uczniowie odpowiadali na kilkanaście pytań dotyczących przeczytanego tekstu o Wojtku. Mieli również napisać do niego list, i przekonać go, że zdrowe odżywanie jest bardzo ważne. List miał się składać z 5-10 zdań. Po 15 minutowej przerwie, o godz. 10.25 rozpoczęła się druga część sprawdzianu - zadania z matematyki. Na ich rozwiązanie dzieci miały również 45 minut. Jedno z przykładowych pytań brzmiało: "Gdy Wojtek poczuł się źle, zegar w klasie pokazywał godzinę dziewiątą. Lekcje rozpoczęły się godzinę wcześniej. O której godzinie rozpoczęły się lekcje?". W opinii dzieci niektóre zadania były łatwe, ale pojawiły się i dość trudne. Następnie po kolejnej przerwie odbył się 20 minutowy minitest z przyrody.
W sprawdzianie przygotowanym przez wydawnictwo Operon, biorą udział tylko chętne szkoły. Sprawdzian trzecioklasisty nie ma wpływu na oceny na świadectwie. Dostarcza jedynie nam, nauczycielom, informację o pracy ucznia w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych. Gratuluję moim uczniom i cieszę się, że udało im się pokonać stres i rozwiązać zadania.
Przygotowała: B.Socha.
2
Sukcesy naszych uczniów
Uczniowie naszej szkoły nie spoczywają na laurach. Podejmują wyzwania i startują w różnych konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. 7 kwietnia Dominika Socha – uczennica klasy I - w I etapie 27 Ogólnopolskiego konkursu Piosenki „Wygraj sukces” zdobyła wyróżnienie. Dominika uczęszcza na zajęcia wokalne, które prowadzi pani Marzena Kycia – instruktor GOK w Kuryłówce. 12 kwietnia w Zawodach gimnastycznych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Leżajsku, uczennica klasy I Marysia Janda zajęła II miejsce. 14 kwietnia odbyła się XV edycja Powiatowego Profilaktycznego Konkursu Plakatowego pod hasłem „TAK ale NIE! Nic w nadmiarze, którego organizatorem była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Leżajsku. Katarzyna Piotrowska, uczennica klasy VI, została LAUREATKĄ tegoż Konkursu. Praca Kasi powstała pod kierunkiem pani Elżbiety Fus.
Bardzo się cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, serdecznie im i ich opiekunom gratulujemy.
Konkurs czytania ze zrozumieniem z języka angielskiego
W dniu 12 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Leżajsku odbył się finałowy etap konkursu z języka angielskiego „Czytanie ze zrozumieniem. W konkursie udział wzięło 42 uczniów klas IV – VI ze szkół podstawowych z powiatu leżajskiego. Naszą szkołę reprezentowało trzech naszych uczniów: Aneta Karaś i Dawid Staroń z klasy VI i Bartek Jachimowicz z klasy V. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości opowiadania Dickensa pt.: ”Opowieść wigilijna”. Konkurs bardzo szczegółowo sprawdzał ich zarówno z wiedzy o lekturze, jak również z twórczości autora. Nasi uczniowie dzielnie mierzyli się pytaniami. Za ich trud i wkład pracy włożony w przygotowanie, opiekunka, pani Elżbieta Śliz, składa im serdeczne podziękowania.
Ogólnopolskie Konkursy i Olimpiady
W dniu 7 kwietnia w naszej szkole odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Olimpusek – sprawdzian zintegrowany. Do Olimpiady przystąpili uczniowie klasy I: Gabrysia Cichoń, Anetka Kruk, Wiktoria Staroń, Emilia Turek i Tomek Wnuk przygotowani przez panią Dorotę Lewkowicz oraz uczennice klasy II: Ola Bielak, Ania Jachimowicz, Zuzia Leniart i Zuzia Wnuk, które przygotowywały się do Olimpuska na zajęciach dodatkowych prowadzonych przez panie Elżbietę Fus i Beatę Kamińską. Uczniowie mieli do rozwiązania 21 zadań zdecydowanie wykraczających po za program nauczania. Dużym utrudnieniem była możliwość wyboru kilku odpowiedzi poprawnych.
W dniu 11 kwietnia uczniowie klas IV- VI (Zuzia Piotrowska, Patrycja Borek, Szymon Działo, Bartek Jachimowicz, Szymon Leniart, Anetka Karaś, Kasia Piotrowska, Zuzia Winiarska i Dawid Staroń) uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Edi Panda z języka polskiego. Uczniowie pracują z panią Łucją Kozą.
W dniu 12 kwietnia uczniowie klas IV-VI zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami z matematyki ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Edi Panda”. Klasę IV reprezentowali: Zuzia Piotrowska i Marcin Masełek, klasę V: Szymon Działo, Bartek Jachimowicz, Szymon Leniart, Marek Socha i Radek Rodecki, a klasę VI: Łukasz Leniart i Dawid Staroń. Uczniów do konkursu na zajęciach koła matematycznego i zajęciach indywidualnych przygotowała pani Danuta Działo.
Dziękujemy uczniom za podejmowany trud, a nauczycielom za rozwijanie talentów uczniów. Jesteśmy z Was dumni.
2
Dzień Pamięci o Katyniu
Aby oddać szacunek ofiarom zbrodni w Katyniu, uczniowie naszej szkoły przygotowali apel pamięci. Przypomnieli społeczności szkolnej o tym, co się stało w Katyniu w okresie II wojny światowej. Uczestnikiem tych tragicznych wydarzeń był mieszkaniec Brzyskiej Woli st. posterunkowy Józef Czerwonka. Portret i życiorys zamordowanego umieszczony jest w holu szkoły a dąb poświęcony Jego pamięci znajduje się przed jej budynkiem. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią dyrektor Beatą Kamińską i nauczycielką historii panią Heleną Stepaniak zapalili znicz przed dębem pamięci i uczcili minutą ciszy postać Józefa Czerwonki.
Sprawdzian klas szóstych
W dniu 5 kwietnia do swojego pierwszego egzaminu przystąpiło 14 uczniów naszej szkoły. W tym roku, wzorem ubiegłego roku, test miał nową formułę. Tym razem sprawdzian także składał się z dwóch części. O godzinie 9.00 uczniowie przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego i matematyki, który trwał 80 minut. Po krótkiej przerwie na obiad, uczniowie z nowymi siłami przystąpili do kolejnego etapu. O godzinie 11.45 uczniowie rozpoczęli czterdziestopięciominutowy test z języka obcego, którym w naszej szkole był język angielski. Wyniki zostaną ogłoszone 27 maja, na które nasi szóstoklasiści czekają pełni wiary i nadziei na jak najlepsze efekty swojej dotychczasowej pracy.
2
Pasowanie na czytelnika
Od kilku miesięcy pierwszoklasiści są uczniami naszej szkoły, ale w zasadzie po raz pierwszy będą samodzielnie wybierali i pożyczali książki. Teoretycznie dzieci są już przygotowane na nowy etap w swoim życiu, ale razem z wizytą w bibliotece każde z nich zobaczy jaką radość sprawia samodzielny wybór ciekawej książki. Aby im to umożliwić, w czwartek 31 marca, odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Celem tego spotkania było nie tylko pokazanie dzieciom biblioteki, ale przede wszystkim wprowadzenie w magiczny świat bajek, baśni i legend, rozbudzanie chęci sięgania po nie, oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych a także rozbudzanie szacunku do książek.
Bardzo ciekawą i pouczającą część artystyczną przygotowali dla pierwszaków uczniowie starszych klas pod czujnym okiem pani Heleny Stepaniak. Baśń „Kopciuszek” czytała dla nich Pani Krystyna Masełek – pracownik szkoły. W uroczystości udział wzięła Pani dyrektor Beata Kamińska, wychowawczyni klasy pierwszej Pani Dorota Lewkowicz oraz bibliotekarz szkolny Helena Stepaniak. Nowo pasowani czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki ufundowane przez szkołę. Był to niezwykle ciekawy dzień, który na długo pozostanie w pamięci pierwszaków.
15
Lekcja historii w Muzeum Ziemi Leżajskiej
Uczniowie klas IV – VI, pod opieką pań Heleny Stepaniak i Elżbiety Śliz, uczestniczyli w lekcji historycznej pod hasłem „Symbole naszej historii”: część I – „Godło, barwa, hymn”, część II – „II Rzeczpospolita”. Wystawę rzeszowskiego IPN zorganizowało Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa jest swego rodzaju podróżą poprzez symbole. Te mniej i bardziej znane – takie, które na dłużej lub na stałe zostały osadzone w życiu ludzi, i te, które przeminęły wraz z czasami, które symbolizowały. Szczególne miejsce poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty, które nie tylko były powszechnie znane sobie współczesnym, ale też są obrazem przeszłości dla żyjących dzisiaj.
8
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny tradycyjnie wyróżnia się od innych dni w życiu szkoły. W tym roku uczniowie klas IV - VI przygotowali wybory Miss Wiosny. Organizacją i konferansjerką zajęły się dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego: Zuzia Winiarska i Kasia Piotrowska. W jury zasiadły przedstawicielki każdej z klas: Zuzia Piotrowska z klasy IV, Patrycja Borek z klasy V i Ewa Kogut z klasy VI. Do wyborów przystąpiło 7 „panien”. Klasę IV reprezentowali: Robert Bucior, Marcin Masełek i Rafał Masełek, z klasy V zaprezentowali się: Szymon Działo i Piotrek Kogut. Klasa VI wytypowała dwóch kandydatów: Rafała Borka i Dawida Staronia. Po krótkiej prezentacji „kandydatki” zaprezentowały się na wybiegu w własnych kreacjach. Był też krótki quiz wiedzy ogólnej oraz test sprawności „kandydatek”. W czasie obrad jury orszak wiosenny ruszył na obchód szkoły, aby wszystkim ogłosić radosny koniec zimy. Następnie jury ogłosiło werdykt. Zwyciężył Rafał Borek z klasy VI za szyk i elegancję oraz blask w świetle fleszy. Zarówno „zwyciężczyni” jak i wszystkie „kandydatki” otrzymały drobne upominki zasponsorowane przez Kasię Piotrowską przewodniczącą SU.
15
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2016”
W czwartek 17 marca o godz. 8.30 w naszej szkole, po raz trzeci, odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2016”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas: II, IV, V i VI z naszej szkoły oraz z Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy. Klasę II reprezentowały: Ania Jachimowicz, Dominika Socha i Zuzanna Wnuk. Reprezentanci klasy IV to: Marcin Masełek, Rafał Masełek i Zuzanna Piotrowska. Uczestnicy Konkursu z klasy V: Szymon Działo, Bartłomiej Jachimowicz, Szymon Leniart i Radosław Rodecki, natomiast Dawid Staroń, Łukasz Leniart i Radek Socha reprezentowali klasę VI. Konkurs rozpoczął się o 8.30. Komisja w składzie Danuta Działo – szkolny koordynator konkursu, Beata Kamińska, Ewa Kycia (z Gimnazjum w Dąbrowicy) i Helena Stepaniak czuwały nad prawidłowym przebiegiem konkursu matematycznego. Uczniowie, w zależności od grupy wiekowej rozwiązywali 24 – 30 zadań o różnym stopniu trudności. Zadania były bardzo trudne, wymagające logicznego myślenia. Za odpowiedź błędną punkty się odejmuje. Uczniowie mieli na wykonanie wszystkich zadań od 60 – 75 minut. Po tym czasie karty odpowiedzi zostały zapakowane, zaklejone i opieczętowane i w tej formie odwiezione przez panią dyrektor Beatę Kamińską do Leżajska, skąd w zbiorczej kopercie zostały przesłane do ogólnopolskiego organizatora konkursu. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Elżbieta Fus, Beata Kamińska i Danuta Działo.
Dziękujemy uczniom za uczestnictwo w konkursie, a nauczycielom za rozwijanie talentów matematycznych naszych uczniów.
VII Powiatowa Przedszkolada
W czwartek 17 marca w FOK w Leżajsku odbyła się VII Powiatowa Przedszkolada pod hasłem „ Przedszkolaki czy wy wiecie, co tam słychać w bajek świecie?”. Organizatorami konkursu była Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Leżajsku, MCK i Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku. Patronat honorowy objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty i Starosta Leżajski. W ramach przedszkolady odbył się konkurs plastyczny oraz konkurs teatralny. Teatrzyk z naszego oddziału przedszkolnego w składzie: Julia Działo i Michał Bzdoń – 4 latki, Ania Koperda i Tomasz Ulman – 5 latki oraz Ewa Borek, Kinga Borek, Julia Masełek, Paulina Masełek, Emilia Pasek i Kamil Student – 6 latki, zaprezentował niezwykle ciekawą inscenizację pt. „Baśniowy ambaras”.
Oryginalny scenariusz i profesjonalna gra aktorów, jak to oceniło jury, zaowocowała zdobyciem, trzeci rok z rzędu, I miejsca. Wszyscy aktorzy otrzymali wspaniałe planszowe gry dydaktyczne. Dodatkowo Julia Masełek za rolę Wielkiego Baja otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki, a Paulina Masełek – odtwórczyni Jadwigi - została uhonorowana specjalną nagrodą przez pana Wojciecha Kostka - dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Leżajsku. Nagroda ta została wręczona dziewczynce następnego dnia w szkole. Opiekunkami grupy są panie: Elżbieta Fus, Beata Kamińska, Dorota Lewkowicz, Elżbieta Majcher i Krystyna Masełek. Jest to kolejne osiągnięcie młodych aktorów i Pań, które grupą teatralną się opiekują. Cieszymy się, że nasze przedszkolaki godnie reprezentują szkołę i gminę w powiecie i bardzo im i ich Paniom opiekunkom serdecznie dziękujemy.
Dyrektor szkoły Beata Kamińska składa serdeczne podziękowania Paniom: Katarzynie Grucy, Anecie Koperdzie, Dorocie Pasek i Ewie Student za nieocenioną pomoc w przygotowaniu przedstawienia.
27
Powiatowy Konkurs z języka angielskiego - “CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM”
W dniu 8 marca 2016 roku odbył się w szkolny etap Powiatowego Konkursu z języka angielskiego - “CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM” dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział czterech uczniów klasy V – Bartek Jachimowicz, Szymon Leniart, Radek Rodecki i Marek Socha oraz pięciu uczniów klasy VI – Aneta Karaś, Ewa Kogut, Kasia Piotrowska, Dawid Staroń i Zuzia Winiarska. Do dalszego etapu zakwalifikowało się troje uczniów, którzy uzyskali ponad 75% z 30 punktów możliwych do zdobycia. Byli to: Bartek Jachimowicz – 29 punktów, Aneta Karaś – 24 punktów i Dawid Staroń – 26 punkty. Gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników i czekamy na kolejny etap konkursu czytelniczego, który planowany jest na dzień 12 kwietnia.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny PANGEA
W dniu 3 marca 2016 r. o godz. 9.00 odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Pangea dla uczniów klas IV – VI. Założeniem Konkursu było propagowanie matematyki wśród młodzieży. Celem – zwiększenie motywacji i zainteresowania uczniów nauką, ocenienie poziomu wiedzy, rozwijanie zdolności, nagrodzenie najlepszego ucznia. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami matematycznymi, a w szczególności logicznym myśleniem.
Klasę IV reprezentowali: Zuzanna Piotrowska, Marcin Masełek i Rafał Masełek. Magdalena Hacia, Szymon Działo, Bartłomiej Jachimowicz, Szymon Leniart, Radosław Rodecki, Marek Socha – to chętni uczniowie z klasy V. Natomiast z klasy VI udział wzięli – Aneta Karaś, Łukasz Leniart, Katarzyna Piotrowska, Radosław Socha, Dawid Staroń i Zuzanna Winiarska. Uczniów do konkursu przygotowała pani Danuta Działo.
Zadania miały formę testu jednokrotnego wyboru. W ciągu 45 minut uczniowie mieli rozwiązać 15 zadań zróżnicowanych w zależności od klasy. 60 - to maksymalna liczba punktów do uzyskania. Poprawne odpowiedzi zadań od: 1 – 5 po 3 punkty, 6 – 10 po 4 punkty, 11 – 15 po 5 punków. Za złą odpowiedź odejmowane są punkty: - 0,75 punktu w zadaniach 1 – 5, - 1 punkt w zadaniach 6 – 10, - 1,25 punktu w zadaniach 11 – 15.
Komisja w składzie pani dyrektor Beata Kamińska i Danuta Działo czuwała nad prawidłowością przebiegu konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i mamy nadzieję, że 29.04.2016 r. pojedziemy na etap finałowy do Wrocławia.