Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego wnuka. Ich święto obchodzimy 21 i 22 stycznia, u progu nowego roku kalendarzowego, bo to Oni otaczają wnuczęta swoją miłością przez cały rok. W naszej szkole uroczyste obchody, tego jakże ważnego święta, odbyły się 25 stycznia.
Wszyscy pracownicy szkoły, dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas I – III i Rada Rodziców już kilka tygodni wcześniej ciężko pracowali przygotowując się do tego wydarzenia: uczyli się ról, piosenek, wykonywali zaproszenia i upominki, kompletowali stroje i obmyślali scenografię. Obchody Dnia Babci i Dziadka rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą odprawioną przez Księdza Proboszcza Henryka Skałubę, na której bardzo licznie zgromadzili się Seniorzy oraz Wójt Gminy Kuryłówka - Pani Agnieszka Wyszyńska i Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół - Pani Małgorzata Leja. W uroczystej homilii Ksiądz Proboszcz wyraził wdzięczność Babciom i Dziadkom za ich trud i poświęcenie wkładane w wychowanie młodego pokolenia i prosił, by nadal wspierali i otaczali wnuczęta swoją opieką.
Następnie uroczystości przeniosły się do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie na zaproszonych Gości czekali już uczniowie i dzieci, pracownicy szkoły i rodzice. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły – Pani Elżbieta Śliz w towarzystwie Pauliny Masełek – uczennicy klasy III, która pięknie poprowadziła całą akademię, jednocześnie zabawiając zebranych wesołymi żartami. Wykazała się przy tym dużym talentem scenicznym i doskonałą dykcją, a wszystko to zasługa Pani Beaty Socha, która od wielu lat pracowała z Paulinką i z sukcesami przygotowywała ją do konkursów recytatorskich.
Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z oddziałów 3, 4, i 5 – latków przygotowane przez Panie: Elżbietę Majcher i Monikę Karoń. Były wiersze, piosenki tańce i oczywiście życzenia dla Babć i Dziadków. Następnie wystąpiły 6 – latki, które zagrały „Sto lat” na „bum, bum, rurkach”, zaprezentowały piękny układ taneczny i zaśpiewały piosenki. Dzieci do występu przygotowały Panie: Beata Kamińska i Monika Staroń. Po nich swoje talenty recytatorskie, aktorskie i wokalne zaprezentowali uczniowie klas I – III pod kierunkiem Pań: Doroty Lewkowicz, Elżbiety Fus i Beaty Socha. Uczniowie klasy I przekonali nas, że wszystkie babcie świetnie gotują i zawsze mają dla wnuków jakieś smakołyki. Dzieci z klasy II zaprezentowały „Zbuntowanego Czerwonego Kapturka”. Wszystkich zaskoczyła rola Gajowego, w którego wcielił się nasz woźny Pan Krzysztof Majcher. Udowodnił, że potrafi dosłownie wszystko. Trzecioklasiści rozbawili nas scenką z życia rodzinnego Gieni i Stefana.
Do licznych życzeń dołączyła się Pani Małgorzata Leja, która w imieniu swoim i Pani Wójt Agnieszki Wyszyńskiej przekazała Seniorom słowa wdzięczności i życzenia wszelkiej pomyślności.
Korzystając z tak wyjątkowej okazji Pani Dyrektor Szkoły pochwaliła się sukcesami uczniów. Laureatami Konkursu Mitologicznego zastały: Ola Bielak i Zuzia Wnuk – kl. 5 oraz Zuzia Piotrowska z klasy 7, która zdobyła również wyróżnienie w Konkursie Edi Panda (matematyczny). W tym samym konkursie, ale w części przyrodniczej, wyróżnienie zdobył uczeń klasy 4 - Tomek Wnuk. Uczniów do konkursów przygotowały Panie: Edyta Kusa, Ewa Kycia i Bogusława Pych.
Na koniec wszyscy goście otrzymali upominki, a Rada Rodziców poczęstowała zebranych herbatką i pysznym, domowym ciastem. Miłą atmosferę podtrzymały Panie z Koła Gospodyń, które przy akompaniamencie Pana Józefa Fusa śpiewały kolędy i pastorałki. Wzruszeni i bardzo szczęśliwi Goście nie szczędzili słów podziękowań i prosili o kolejne spotkanie za rok.
Drogie Babcie i kochani Dziadkowie – Wy jesteście dowodem na to, że słowa Alberta Einsteina
„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” są prawdą.