• Historia szkoły

      • Józef Czerwonka (1904 – 1940)

                          Józef Czerwonka urodził się 23 listopada 1904 roku w Brzyskiej Woli. Jego rodzicami byli Józef i Justyna z domu Koza. Ojciec Józefa pełnił wówczas obowiązki wójta gminy jednostkowej w Brzyskiej Woli. Po ukończeniu szkoły powszechnej Józef Czerwonka rozpoczął naukę w Gimnazjum w Leżajsku. Będąc w klasie szóstej, z dniem 1 października 1925 roku zrezygnował z dalszej nauki. W 1926 roku rozpoczął służbę Wojkową w I szkole podoficerskiej Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej we Lwowie. Po odbyciu służby wojskowej zdecydował się na wstąpienie do Polskiej Policji Państwowej. Ukończył szkołę policyjna w Mostach Wielkich i został oddelegowany do pracy w Kostopolu koło Równego.

                         18 lutego 1933 roku Józef Czerwonka zawarł związek małżeński z Ksenią Głuszczyk pochodzącą z zamożnej rodziny ziemiańskiej. W 1934 roku urodziła się ich córka Barbara. W 1937 roku umiera jego ukochana żona Ksenia. Będąc samotnym ojcem pisze raport o przeniesienie go na posterunek policji, 1 września 1937 roku Józef Czerwonka uzyskuje zgodę przełożonych i zostaje przeniesiony z Komisariatu PPP w Kostopolu do pracy na posterunek policji w tej samej miejscowości obejmując funkcję komendanta posterunku.

                       Wybuch wojny zastaje go w Kostopolu gdzie pełni zadania porządkowo-ochronne. O świcie 17 września 1939 roku siły zbrojne Związku Sowieckiego wkraczają na teren Polski. Józef Czerwonka unika wówczas aresztowania. Wychowuje dziecko i zajmuje się gospodarstwem. Wiosna 1940 roku zostaje aresztowany przez NKWD. Jego sześcioletnią córeczkę opiekunka ukryła i wychowywała przez cały czas wojny. Po jego zakończeniu przekazała jedenastoletnią Barbarę do domu Dziecka w Leśnej Podlasce. Po aresztowaniu Józef Czerwonka został umieszczony w obozie w Ostaszkowie, a następnie przekazany do Tweru gdzie został zamordowany.

                    Dąb pamięci poświęcony st. posterunkowemu Józefowi Czerwonce został posadzony na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli we wrześniu 2009 roku.