• Innowacje pedagogiczne

      • A. Tytuł innowacji

        "Angielski z TIKiem” – nauka języka angielskiego z zastosowaniem narzędzi TIK wspomagających tradycyjny model uczenia się.

        B. Autor innowacji:

        Elżbieta Śliz - wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciel dyplomowany języka angielskiego, wychowawca klasy. Uczestniczka różnorodnych kursów metodycznych w zakresie nauczania języka angielskiego oraz warsztatów metodycznych dotyczących pracy wychowawczej z dziećmi.

        C. Miejsce realizacji

        Szkoła Podstawowa im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli

        D. Termin i zakres realizacji

        rok szkolny 2021/2022 – uczniowie klasy IV.

        E. Rodzaj innowacji:

        Metodyczna

        F. Podstawa prawna

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 kwietnia 2002r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły
        i placówki (Dz.U. Nr 56 z dnia 15 maja 2002r., poz. 506).

        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki. (Dz.U. z 2011, nr 176, poz. 1051);
         

        G. Forma zajęć edukacyjnych

        Innowacja jest przeznaczona dla wszystkich uczniów klas IV chcących poszerzyć umiejętności językowe. Będzie to forma zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Zajęcia będą się odbywać w pracowni komputerowej Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli gdyż niezbędnym warunkiem do wprowadzenie innowacji jest dostęp do sieci komputerowej z łączem internetowym. Oprócz stałych stanowisk komputerowych w trakcie zajęć wykorzystywane będą stanowiska mobilne (tablety) oraz tablica interaktywna.

        H. Geneza

          Planowana innowacja jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie nauką języka angielskiego z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych. Z uwag na prowadzone w ostatnim czasie nauczanie zdalne zaobserwowałam zdecydowany wzrost zainteresowania nowymi, interaktywnymi sposobami. Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych w szkole diagnoz zauważyłam, że uczniom najbardziej brakuje lekcji prowadzonych w sposób nowatorski, bez użycia podręcznika i z wykorzystaniem najnowszej technologii. Dlatego też główną przyczyną opracowania tej innowacji była potrzeba zaproponowania uczniom takiego sposobu nauki języka angielskiego, który umożliwi im aktywne uczestnictwo w procesie edukacji i bardziej zmotywuje ich do przyswajania wiedzy. Ponadto, jestem przekonana, że innowacja przyczyni się także do rozwijania kreatywności uczniów oraz ich motywowania, a sam proces edukacyjny uczyni bardziej atrakcyjnym, otwartym i nowoczesnym, a przez to bardziej efektywnym.

        Innowacja zostaje wprowadzona z myślą o grupie uczniów chcących poszerzyć zarówno swoje umiejętności językowe oraz jak i wiadomości o nowe metody i formy pracy. Innowacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dodatkowymi zajęciami dla uczniów chcących rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności komunikowania się w języku obcym. Zajęcia będą również służyć tym uczniom, którzy mają kłopoty w posługiwaniu się językiem obcym. Uczniowie wyróżniający się pod względem językowym będą mieć możliwość zdobywania nowych informacji oraz rozwijania poszczególnych umiejętności językowych w naturalnych sytuacjach, a praca w grupie rówieśników o zbliżonym poziomie znajomości języka pozwoli na bardziej efektywną naukę i będzie motywować do pracy tych, którzy mają pewne braki.

        Zdecydowałam się na realizacje tej innowacji w klasie IV, gdyż przejście uczniów z klasy III do klasy IV i rozpoczęcie nauki na II etapie edukacyjnym to poważna zmiana ich szkolnym życiu. Zmiany organizacyjne, z którymi spotykają się uczniowie u progu klasy czwartej to przede wszystkim zmiana wychowawcy klasy, wprowadzenie systemu lekcyjnego wyznaczonego dzwonkami oraz szybsze tempo pracy i większe obciążenie nauką. Uczniowie kończący I etap edukacyjny mogą mieć zatem trudności wynikające z różnic w organizacji nauczania, ale również wynikające z wcześniejszego rozpoczęcia nauki czy też znaczących różnic programowych pomiędzy obowiązującą w kl. I-III podstawą programową, a nową podstawą programową w klasie IV. Wszystko to powoduje, że między klasą III i IV mamy do czynienia z istotnym „progiem szkolnym”. Wdrożenie do rożnych metod i form pracy na języku angielskim pozwoli uczniom dopasować do siebie indywidualny sposób pracy i rozwiązywania problemów, który najbardziej im odpowiada. Wspomoże to także pracę uczniów podczas innych zajęć lekcyjnych, gdyż pomoże uczniom płynniej przejść z I do II etapu nauczania.

        I. Treści nauczania

        Głównym założeniem innowacji jest nauka języka angielskiego poprzez znane i lubiane przez uczniów narzędzia takie jak komputer, telefon, czy aparat fotograficzny. W dzisiejszym świecie, w dobie komputerów, stałego łącza internetowego, telefonów i innych elektronicznych nowinek, coraz trudniej przekonać uczniów do tradycyjnej formy uczenia się, która niejednokrotnie wydaje im się nudna. Skoro dzieci czy młodzież chętnie korzystają z tych komunikacyjnych wynalazków, dlaczego nie wykorzystać ich w procesie nauczania.

        Pod pojęciem TIK (z ang. ICT) – technologii informacyjno – komunikacyjnej rozumiemy przetwarzanie, gromadzenie i przesyłanie informacji drogą elektroniczną. Podstawa programowa mówi m.in. o stwarzaniu uczniom warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji ze źródeł multimedialnych, jak również efektywnego posługiwania się technologiami informacyjnymi. Uczniowie dziś dysponują ogromną łatwością w obsłudze różnych programów jak i posiadają swobodną orientację wśród nowinek technologicznych. Ponadto zdobyte przez uczniów przygotowanie informatyczne powinno ułatwić im zastosowanieTIK na zajęciach angielskiego. Poprzez zaproponowaną formę innowacji udostępniane będą autentyczne materiały, których oczywiście wybór odpowiadać będzie obowiązującym normom wychowawczym.

        Technologia informacyjna daje możliwość zastosowania wielu dodatkowych strategii nauczania i uczenia się, co w wyniku pozytywnie wpływa na efektywność pracy i podnosi osiągnięcia szkolne. Przyczynia się to do szybkiej wymiany informacji, a także dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Jest skuteczna w poszukiwaniu, selekcjonowaniu, gromadzeniu i przetwarzaniu informacji.

        Metoda ta ma służyć zwiększeniu motywacji do nauki języka angielskiego i podniesieniu efektywności kształcenia z tego przedmiotu. Zdecydowanie poprzez TIK rozwinie się kreatywność uczniów, ale także chęć eksploracji i poszukiwań w zadaniach językowych. Ponadto poprzez interaktywne i multimedialne elementy lekcji wzbudzi się ciekawość, nawet tych najbardziej zniechęconych uczniów.

        Moim zadaniem, jako nauczyciela jest promowanie języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży, motywowanie ich do nauki, wykorzystanie potencjału uczniów i zachęcanie do nauki, do poznawania świata. Jak mówi dr Marzena Żylińska, autorka licznych materiałów dydaktycznych, zajmująca się metodyką i neurodydaktyką, twórca projektu „Budząca się Szkoła”: „Wszystko co blokuje aktywność uczących się jednostek, automatycznie blokuje proces uczenia się. Rolą uczniów nie powinno być jedynie słuchanie, a aktywne poznawanie świata.”