Strój się
- 14.12.2024 09:55
Polski folklor to jeden z najcenniejszych elementów naszej kultury. Barwne stroje i dodatki są świadkiem minionych epok, ale też ubogacają wstępy zespołów pieśni i tańca. Jak łatwo się domyślić, wykonanie każdego z nich wymaga wiedzy, umiejętności, a często wielu godzin żmudnej pracy. Wszystko to jednak wynagradza efekt – naszej wariacji stroju biłgorajsko-tarnogrodzkiego.
W ramach warsztatów krawieckich „Strój się” dla młodszych uczestniczek warsztatów muzyczny zostały uszyte, przez panią Dorotę Sochę, folkowe spódniczki, gumki do włosów oraz tunele do korali, a dla panów zawadiackie muszki. Dopełnieniem ubioru dziewcząt są wykonane na szydełku przez panią Grażynę Wańczyk białe kołnierzyki.
Dziewczętom ze starszej grupy wokalnej zakupiono białe, lniane sukienki ozdobione zjawiskowymi haftami. Ponadto pani Maria Kusa do sukienek uszyła szesnaście tradycyjnych zapasek. Kiedyś zapaska chroniła spódnicę przed zniszczeniem i zabrudzeniem podczas codziennych czynności, np. służyła do przenoszenia w niej płodów rolnych, a bardziej zdobna, jak nasza, była zakładana również do stroju odświętnego.
Dzięki zaangażowaniu pań, pasjonatek tradycji i rzemiosła, ich bezinteresownej pomocy krawieckiej i rękodzielniczej, młodzi artyści, rozwijający swoje pasje i zainteresowania, mają możliwość występów w zjawiskowych strojach ludowych w stylu biłgorajsko-tarnogrodzkim. Wszystkie elementy strojów stworzone zostały z dbałością o najwyższą jakość z zachowaniem dziedzictwa kulturowego tradycyjnych strojów ludowych. Ozdobą i uzupełnieniem strojów były własnoręcznie wykonane przez dziewczęta czerwone korale.
Warsztaty „Strój się!” zorganizowane zostały w ramach projektu „(U)korzeni przed tradycją” Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły