Król lasów
- 18.11.2024 18:27
Miłośnicy grzybobrania niecierpliwie wyczekiwali tegorocznego sezonu, który tradycyjnie rozpoczyna się jesienią. Jesień jest uznawana za okres najobfitszych zbiorów grzybów, choć samo grzybobranie może trwać praktycznie przez cały rok. Najlepszy czas na zbiory przypada zwykle od połowy września do końca października lub do pierwszych przymrozków. Przyszedł czas i dla nas...
22 października, gromadnie przybyliśmy pod grzybek Koła Myśliwskiego „Polana”. Na pierwszych uczestników grzybobrania czekały niespodzianki w postaci wiklinowych koszy. Leśniczy Stanisław Kotulski przybliżył młodym i tym trochę starszym grzybiarzom kulturę zbierania grzybów. Wskazał na planszach edukacyjnych różnice między podobnymi do siebie grzybami jadalnymi i trującymi. Następnie pasjonaci spacerów i darów runa udali się grupkami do lasu, gdzie szukali najdorodniejszych grzybów. Rywalizacja była zacięta. Każdy chciał zdobyć tytuł Borowika Szlachetnego. Ostatecznie po półtoragodzinnych poszukiwaniach tytuł zdobyła Emilia Socha, która znalazła najdorodniejszego i najpiękniejszego borowika szlachetnego. Wyróżnione zostały dwie grupy dziewcząt, które zebrały najwięcej różnorodnych grzybów jadalnych.
Na zakończenie uczestnicy posili się bigosem, który znalazł zaszczytne miejsce w naszej tradycji kulinarnej ze względu na swój charakterystyczny smak „podkręcony” grzybami naszych lasów.
Grzybobranie zorganizowane zostało w ramach projektu „(U)korzeni przed tradycją” finansowanego z Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.
Koordynator projektu
Edyta Kusa- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły