• Projekty

    • Skrzydlate słowa
      • Skrzydlate słowa

      • 09.12.2023 09:25
      •            W Piśmie Świętym pojawiają się ponad 300 razy. Począwszy od cherubinów strzegących Edenu po wygnaniu człowieka, skończywszy na aniołach zwyciężających demony w Apokalipsie. Towarzyszą najważniejszym wydarzeniom rozgrywającym się na kartach Biblii. Są specjalnymi posłańcami, w końcu tak tłumaczymy wyraz „anioł” z języka greckiego, których Bóg wyznacza do wyjątkowych misji. A ponieważ dla Boga każde ludzkie życie jest wyjątkową misją – każdemu wybrał własnego opiekuna, którego znamy jako Anioła Stróża.

                   Dnia 24 listopada 2023 r. w klimatycznej scenerii i kameralnym gronie, uczniowie klasy siódmej i ósmej pochylili się nad anielską tematyką. Już od września aniołowie towarzyszą im czy to podczas wyplatania anielskich skrzydeł z makramy, czy wykonywania rzeźb aniołów. Uchylają przed nami rąbka tajemnicy w anielskiej poezji. A w piątkowy wieczór, ci sami uczniowie, chcieli się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat skrzydlatych bytów duchowych z mieszkańcami Brzyskiej Woli i okolicznych wsi.

      •                  Poezja prowadzi od znanego ku nieznanemu, tak krótko określił tę dziedzinę sztuki Georges Bataille. Jest w tym ziarnko prawdy, bo trzeba być prawdziwym miłośnikiem poezji lub samym poetą, żeby swobodnie poruszać się w zawiłych meandrach ludzkich myśli i uczuć. Jednakże kolejna piękna dziedzina sztuki - muzyka - ma moc nadawania znaczenia rzeczom, które mogą wydawać się niepojęte i niedostępne. Poezja śpiewana stanowi połączenie tych dwóch dziedzin, dzięki czemu wrota poezji otworzyły się na szerszą publiczność. Muzycy Paweł Deryło, Łukasz Dudek i Tomasz Wróbel, którzy preferują duchowe brzmienie, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli wykonali coś zupełnie nowego, nie rezygnując bynajmniej ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, zinterpretowali liryczne utwory o tematyce anielskiej. Muzycy w swych interpretacjach muzycznych połączyli brzmienie ze skrzydlatym słowem. Wystąpienie przeplatały dochodzące z publiczności kobiece głosy, które deklamowały nagrodzone w Gminnym Konkursie Poezji „Anielska moc” wiersze uczniów. Całość zaś można opisać jako ucztę nie tylko dla uszu i oczu, ale przede wszystkim dla duszy, gdyż można było usłyszeć piękną i pełną treści poezję napisaną przez uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

                   Jury w składzie: Wiesława Zagaja, Ilona Rodecka i Helena Stepaniak przyznało cztery wyróżnienia: Wiktorii Leniart, Sylwii Pyzik, Maksymilianowi Ćwikle oraz Maciejowi Dynowcowi. Statuetki „Skrzydlate słowa” pofrunęły do trzech młodych poetek: Oliwii Cichoń, Julii Kubaj oraz Amelii Staroń.

                  Mimo że anioły dbają o bezpieczeństwo ludzi, musimy pamiętać, że nasz czas na tym świecie jest policzony i ma swoje ramy czasowe. Choć znamy datę swoich urodzin, data śmierci jest wielką niewiadomą, dlatego też na zakończenie spotkania dorośli (Ilona Rodecka, Wojciech Kłos i Paweł Deryło) dla dorosłych odczytali z podziałem na role opowiadanie „Śmierć” Tadeusza Rossa.

                  Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę składającą się z ponad stu aniołów przyniesionych przez uczniów oraz około dwudziestu dużych aniołów pochodzących z prywatnej kolekcji pani Elżbiety Śliz. Przybyli goście mogli także zakupić rękodzieło naszej projektowej młodzieży. Dochód ze sprzedaży rzeźb i makram zostanie przekazany na dzieci niepełnosprawne z terenu naszej gminy.

                   Światła zgasły, sceniczne poruszenia rozmył się, zapach ze świec wymieszał się z rześkim powietrzem, dekoracje powróciły na swoje miejsce, ale to nie znaczy, że wieczór ten nie pozostawił po sobie śladu. Pragniemy wierzyć, że uczestnicy, którzy przybyli na spotkanie powrócili do domów pozytywnie naładowani przekazanymi emocjami i wyrobili w sobie przekonanie, że zazwyczaj trudna w odbiorze poezja może trafić do naszych emocji dzięki pomysłowej i ekspresyjnej formie przekazu.

                Projekt „Anielska (po)moc” został sfinansowany z programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

        GAT

      • Wróć do listy artykułów