• Świetliki drogowe w akcji

• 09.12.2023 09:23
      •             W listopadzie dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. W taką porę szczególnie warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, dlatego też poprzedni tydzień w naszej szkole rozpoczął się pod hasłem „Świecimy na drogach”. Uczniowie z naszej szkoły otrzymali opaski odblaskowe z logiem Fundacji Inter Cars oraz zorganizowali pierwsze happeningi promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym, rozdając mieszkańcom wsi odblaski. Takie elementy są bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo, dlatego po wieczornych mszach św., wychodzący z kościoła parafianie otrzymali opaski odblaskowe. Uczniowie odwiedzili także mieszkańców w ich domach, otwierając przed nimi bezpieczny świat w sferze ruchu drogowego oraz zasady prawidłowego poruszania się na jezdni.

Na początku tygodnia odbyło się spotkanie dla młodzieży z klas: VI, VII i VIII, które poprowadził młodszy aspirant Daniel Żak z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku. Podczas swojej prelekcji młodszy aspirant zwrócił uwagę młodzieży na niebezpieczeństwa, które czyhają na nich w drodze do i ze szkoły. Liczba wypadków wzrasta drastycznie szczególnie w okresie zimowym, kiedy przed rozpoczęciem zajęć na zewnątrz jest jeszcze ciemno, a wieczorami zmrok zapada dużo wcześniej. Deszcz, mgła lub śnieg mogą dodatkowo utrudnić widoczność na drodze. W takich warunkach kierowcy nie zauważają pieszych odpowiednio wcześnie, co w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Co roku na polskich drogach ginie ok. 500 dzieci poniżej 14 roku życia.

•        Dodatkowo podczas spotkania dzielnicowi z Zespołu Dzielnicowych w Kuryłówce: aspirant sztabowy Grzegorz Baj oraz aspirant Paweł Miś przestrzegali młodzież szkolną przed ryzykownymi zachowaniami na drodze, przypominali o przepisach dotyczących pieszych oraz zachęcali do używania elementów odblaskowych.

Akcja „Świetliki drogowe” jest adresowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, na których ciąży obowiązek bezpiecznej drogi do i ze szkoły. RODZICU, pamiętaj:

Zakup opasek odblaskowych dla uczniów, ich rodziców i mieszkańców wsi sfinansowano z programu „Drogowskaz” Fundacji Inter Cars.

• dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
        • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
        • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
        • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
        • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

​​​​​​​​​​​​​​