• Projekty

    • Świetliki drogowe w trasie
      • Świetliki drogowe w trasie

      • 11.10.2023 20:47
      •  Wycieczki rowerowe to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu. Kontakt z naturą oraz odkrywanie i zwiedzanie ciekawych miejsc pozwala skutecznie oderwać się od codzienności i prowadzić aktywny, a zarazem zdrowy tryb życia. Tu jednak sprawny rower to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego przed szkolną wyprawą uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli sprawdzili ciśnienie w oponach, sprawność hamulców, napędu i amortyzacji. Skontrolowali, czy części roweru są kompletne i się nie obluzowały.

                  Podczas wycieczek rowerowych zdarzają się otarcia, upadki i wypadki, które trudno przewidzieć. Powiemy, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego w myśl tej zasady uczestnicy naszej wycieczki, aby uniknąć urazów głowy podczas upadku, zostali zaopatrzeni w profesjonale kaski rowerowe, zakupione w ramach projektu „Świetliki drogowe” sfinansowanego z programu „Drogowskaz” Fundacji Inter Cars. Ten elementem wyposażenia sprawdza się na ruchliwych ulicach i podczas jazdy w trudnym terenie.

      •           Tak przygotowani, po powtórce z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w czwartkowy poranek, 21 września uczniowie posiadający kartę rowerową wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę rowerową nad Ożannę. Trasa wiodła nas przez zielone tereny Brzyskiej Woli, Dąbrowicy oraz Ożanny. Do pokonania mieli kilkanaście kilometrów, ale cóż to jest, zważywszy na świetną kondycję uczniów i piękną, słoneczną pogodę, jaka panowała tego dnia. Jadąc drogami wśród pól i lasów podziwiali piękne widoki, jakie dostarcza o tej porze przyroda. Kilka razy zatrzymywali się, aby nacieszyć nimi oczy.

                     Po osiągnięciu celu, jakim był zalew nad Ożanną, cała ponad czterdziestoosobowa grupa oddała się niecodziennej atrakcji – grze terenowej. Grupy do wyboru miały dwa questy: „Ożanna grzybowym rajem” oraz „Historia nieznana znanego bohatera”. Gry polegały na uważnym czytaniu wskazówek zamieszczonych w tekście questu. Zadaniem uczniów było zbieranie ukrytych po drodze cyfr, wykonywanie zadań oraz umiejętne wykorzystywanie informacji z tablic i gier edukacyjnych. Na końcu trasy, kiedy rozwiązali wszystkie zagadki, odnaleźli skarb. Uczniowie bawili się wyśmienicie, nawet nie zauważyli, że trakcie uzupełniania ekologicznego questu, obeszli spacerkiem ponad 18 h zbiornik wodny. Podczas pobytu w „Eko Przestrzeni Ożanna 2023” uczniowie poznawali grzyby jadalne i trujące, florę i faunę jednej z najstarszych wsi w gminie Kuryłówka. Był też czas na posiłek i odpoczynek na łonie natury.

                  W drodze powrotnej przejeżdżali obok drewnianego kościółka, dawnej cerkwi w Dąbrowicy, kilku wiekowych kapliczek oraz nad rzeką Złotą. Poruszając się drogą przez las, można było sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze. Wyprawa dobiegła końca. Była połączeniem lekcji biologii, geografii, historii i wychowania fizycznego. Taka forma aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu była niezwykle wartościowa. Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie zarażą nią swoich najbliższych.

        Koordynator projektu
        Edyta Kusa

      • Wróć do listy artykułów