• Projekty

    • Historia magistra vitae est
      • Historia magistra vitae est

      • 04.10.2022 19:26
      • Nie sposób się nie zgodzić z maksymą Cycerona, iż historia jest nauczycielką życia. Dlatego w myśl sentencji od września w SP im. Józefa Świątoniowskiego w Brzyskiej Woli otwieramy się na przeszłość i uczymy życia. Spotkania prowadzone w ramach projektu „Zmalujmy przeszłości” cieszą się dużą popularnością wśród miejscowej młodzieży. Wyjątkowym przewodnikiem po minionych latach, który wie, jak opowiadać o historii w atrakcyjny sposób i jak skutecznie promować lokalnych bohaterów, wydarzenia i inne treści dotyczące zamierzchłych czasów, jest historyk - pan Damian Kubrak. Przeszłość przez niego opowiadana porusza emocje i pobudza wyobraźnię, a to kluczowe zapalniki pasji. To właśnie opowieści o tutejszych bohaterach budzą lokalny patriotyzm i wyobraźnię uczestników spotkań. Świadomość prawdziwości zdarzeń i realności osób, w znacznym stopniu angażuje młodzież, która może utożsamić się z bohaterami, podziwiać ich lub im współczuć. Dodatkowo archiwalne zdjęcia, kronika szkolna sprzed 100 lat, zobaczenie na żywo obiektu zabytkowego, odnalezienie starego przedmiotu albo ujrzenie wydarzenia historycznego w szerszym kontekście przyczynowo - skutkowym przyczyniły się do uatrakcyjnienia spotkań.
      •         Upowszechnianie wiedzy historycznej jest istotne dla pasjonata, jakim jest pan Kubrak. Rozeznanie w historii wiąże się jego zdaniem z ważnymi umiejętnościami, takimi jak: „lepsze rozumienie rzeczywistości dzięki analizowaniu wcześniejszych wydarzeń, lepsze zrozumienie siebie samego oraz poczucie więzi z innymi, które powinny być rozpowszechniane”.

        Należy pamiętać, że historia jest skarbnicą wiedzy, a człowiek uczy się na błędach. Warto więc analizować, jakie błędy popełniali nasi przodkowie, jakie zachowania oraz decyzje prowadziły do porażek, a także co było dobre i prowadziło do rozwoju lub zwycięstwa. Podróże do przeszłości i nauka historii naszej małej ojczyzny, pomagają w lepszym rozumieniu współczesności.

        Projekt „Zmalujmy przeszłość” sfinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

         

        Koordynator projektu
        Edyta Kusa

      • Wróć do listy artykułów