• Aktualności

        • Wycieczka przedszkolaków

        •       W środę 17 kwietnia przedszkolaki  z obu grup wzięły udział w wycieczce do Leżajska gdzie w Franciszkańskim Ośrodku Kultury  w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Leżajsk 2024 obejrzały pokaz iluzji w wykonaniu Pawła Kwietnia.

                    Najmłodsi bardzo lubią pokazy czarów i magii, które mogą zobaczyć na własne oczy. Podczas występu Artysta swoimi czarami przeniósł dzieci do świata niezapomnianych wrażeń. Dzieci wypowiadały magiczne zaklęcia a chętni mali widzowie byli zapraszani na scenę aby pełnić rolę asystenta reżysera show. Widownia z wielkim zaangażowaniem obserwowała pokaz i żywo reagowała na kolejne części programu. Spektakl dostarczył wszystkim oglądającym ogrom dobrej zabawy, radości i uśmiechu co widać było na twarzach widzów a gromkie brawa były podziękowaniem za „spotkanie z iluzją”.

                     Pełni niezapomnianych wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do przedszkola

        • Marzec w przedszkolu

        •           Siódmy miesiąc za przedszkolakami, to miesiąc kiedy w przyrodzie oczekuje się na zmianę pory roku. Słychać  powracające ptaki, kwiaty zaczynają  kwitnąć, pojawiają się listki na drzewach i wiosna nadchodzi wielkimi krokami.

                   W przedszkolnych aktywnościach maluszków było kolorowo, kreatywnie i ciekawie. Na początku miesiąca nasi milusińscy przenieśli się do dziecięcego laboratorium gdzie dużo się działo za sprawą zabaw badawczych i eksperymentów. Przez cały tydzień przedszkolaki doświadczyły m.in. co to ciecz nienewtonowska, zrobiły kolorową  tęczę z cukierków i kolorowy deszcz w słoiku, poznały co jest przyciągane przez magnes a co nie, wykonały wulkan oraz eksperymentowały ze świeczką  a wszystko pod opieką pani. Było mnóstwo fajnej i kreatywnej zabawy, która wszystkim bardzo się podobała.

                  W dalszej części miesiąca było o marcowej pogodzie i oznakach wiosny. Przedszkolaki obserwowały pogodę zaznaczając swoje obserwacje na kalendarzu pogody a na przedszkolnym parapecie pojawiły się doniczki z zasianymi i zasadzonymi wiosennymi roślinami. Podczas sprzyjającej pogody dzieci aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu i  placu zabaw.  Odbywaliśmy spacery w najbliższej okolicy przedszkola wypatrując nielicznych ptaków i oznak nowej pory roku.

                 Na koniec miesiąca zajęcia zdominowała tematyka związana z Wielkanocą, dzieci poznały zwyczaje wielkanocne, rozwijały umiejętności  matematyczne przeliczając pisanki, utrwalając kolory i wykonywały prace plastyczne.

          W marcu bawiliśmy się świętując;

          -  8 marca obejrzenie Akademii z okazji Dnia Kobiet i Dnia Patrona Szkoły oraz wycieczka do MCK w Leżajsku na spektakl teatralny pt. „Kot w butach”.

          - 21 marca  wraz z grupą starszaków - Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki symboliczne wsparcie osób dotkniętych zespołem Downa.

        • Światowy Dzień Autyzmu w naszej szkole

        •     Dziś, 3 kwietnia, uczniowie i pracownicy szkoły oraz przedszkola w Brzyskiej Woli włączyli się w obchody Światowego Dnia Autyzmu. Atmosfera na terenie szkoły rozbrzmiewała niebieskim kolorem, który symbolizuje wsparcie dla osób z autyzmem. Uczniowie oraz kadra nauczycielska przybyli do szkoły ubrani na niebiesko, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu. Obchody Światowego Dnia Autyzmu w Szkole Podstawowej w Brzyskiej Woli są dowodem na to, że edukacja i świadomość są kluczowe w budowaniu społeczeństwa, które jest przyjazne i wspierające dla wszystkich. Dziękujemy rodzicom oraz uczniom za włączenie się w inicjatywę. 

        • Ulmowie – Samarytanie z Markowej

        •                 Uczniowie naszej szkoły w dniu 27.03.2024r. udali się na wycieczkę szkolną, której celem było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Po przyjeździe na miejsce całą grupą udaliśmy się do Kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Markowej, w którym znajduje się sarkofag ze szczątkami rodziny Ulmów. Po chwili refleksji i zadumy nad losem i postawą dzielnych Ulmów przeszliśmy na miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób zamordowanej przez Niemców rodziny, każdy uczestnik wyjazdu we własnym zakresie odmówił modlitwę a pobyt przy grobie uczciliśmy minutą ciszy. Kolejnym punktem wycieczki było muzeum, w którym nasi uczniowie spędzili blisko dwie godziny. W czasie zwiedzania ekspozycji - słuchając uważnie pani przewodnik, korzystając z interaktywnych – multimedialnych prezentacji oraz słuchowisk uczestnicy wyjazdu poznali szczegółowo historię życia oraz świadectwo człowieczeństwa w tych jakże ciężkich czasach okupacji, których przykładem jest rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Organizator wyjazdu oraz opiekunowie p. Damian, p. Bogusława, p. Edyta oraz p. Ewa dziękują za udział w wycieczce i zapraszają na kolejne.     

        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.

        •            Każdego roku 21 marca szkoły na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki, aby podkreślić znaczenie różnorodności i akceptacji osób z zespołem Downa. To wyjątkowa okazja, aby uczyć dzieci empatii, szacunku i otwartości na różnice.

                    W naszej szkole również włączyliśmy się w tę inicjatywę, organizując dzień, w którym uczniowie oraz pracownicy szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Zarówno uczniowie oddziałów przedszkolnych jak i wszystkich klas szkoły podstawowej z dumą prezentowali swoje skarpetki.

                     Było to niezapomniane doświadczenie, które podkreśliło siłę wspólnoty i znaczenie akceptacji oraz szacunku dla wszystkich osób, bez względu na ich indywidualne cechy czy niepełnosprawności. Dzięki takim inicjatywom budujemy bardziej otwartą i empatyczną społeczność, która docenia bogactwo różnorodności.

        • Nareszcie do nas zawitała – wiosna

        •          W piątek 21 marca przedszkolaki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Pogoda w tym dniu była wspaniała, dzieci z obu oddziałów przedszkolnych spotkały się w ogrodzie przedszkolnym aby pożegnać zimę a powitać wiosnę. Jak nakazuje stary obyczaj starszaki przyniosły ze sobą Marzannę - kukłę symbolizującą zimę. Dawniej marzannę wyprowadzano ze wsi i topiono w strumyku albo palono. Nasze przedszkolaki najpierw głośnymi okrzykami wyprosiły panią Zimę z naszego przedszkola a samą kukłę postanowiono wyrzucić do worka, tak aby nie zaśmiecała środowiska. W ten sposób zima zakończyła swoje panowanie a  wniesiono  udekorowaną wstążeczkami gałązkę – gaik. Wielka radość i wiwaty przedszkolaków … Wiosna, Wiosna… oznajmiły wszystkim zebranym panowanie najpiękniejszej i najbardziej wyczekiwanej spośród czterech pór roku. Wszyscy bardzo się cieszymy, wiosna to w końcu ciepło, słońce i ożywanie przyrody. Były pamiątkowe zdjęcia, zagadki związane z wiosną  i mnóstwo fajnej zabawy na placu zabaw.

                    Mamy nadzieję, że starania przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita u nas na dobre.

        • NIE BOJĘ SIĘ RATOWAĆ!

        •          Od wielu lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w edukacji związanej z ratowaniem życia „Ratujemy i uczymy ratować”. Cyklicznie odbywają się szkolenia w klasach I – III. Celem zajęć jest przypominanie zasad udzielania pierwszej  pomocy oraz doskonalenie umiejętności w wykonywaniu tych niełatwych czynności. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach,  ponieważ te są ciekawe i praktyczne. Uciski i wdechy wykonujemy na fantomach, natomiast wezwanie pomocy za pomocą atrap telefonów, samodzielnie wykonanych z szablonów. Dzieci uczą się przez ćwiczenia i przez obserwację siebie nawzajem. Nigdy nie wiadomo kiedy takie umiejętności  mogą nam się przydać. Nawet my dorośli mamy często opory i strach przed nauką udzielania pierwszej pomocy, i ratowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, dlatego niezwykle ważne jest zachęcanie dzieci do właściwych zachowań.

                     Uczniowie klasy II przez dwa dni uczyły się tego, jak poprawnie zachować w razie zagrożenia, wypadku lub niebezpiecznej sytuacji, jakie czynności po kolei wykonać, kogo powiadomić, jak wykonywać prawidłową resuscytację. Nauka pierwszej pomocy w formie zabawy sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia dzieciom przyswajanie wiedzy.

        • 12 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI 2024 W KLASACH IV-VIII

        •         W dniu 12 marca 2024 r uczniowie klas IV-VIII aktywnie wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Matematyki 2024 r. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl.

                   Dzień Matematyki skierowany był do wszystkich uczniów !!! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem lub egzaminem.

                To były zupełnie inne lekcje matematyki niż zwykle. Wyznania nie obejmowały  ogromnej wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką oraz umiejętność współpracy w grupie.

                   Dzień Matematyki stworzony został po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach (użycie kostek w połączeniu z tabliczką mnożenia), zabawach i teleturniejach matematycznych, rozwiazywanie krzyżówek,  uzupełnianie wykreślanek matematycznych,  rozwiązywanie quizów z wykorzystaniem tablicy multimedialnej miał na celu pokazać inną stronę nauki...

                  Matematyka – to słowo budzi grozę w niejednym uczniu a w innych – znudzenie.  Ten dzień pokazał, że matematyka może być ciekawa  i jest bardzo potrzebna.

        • Międzynarodowy Dzień Matematyki w grupie 5 i 6latków

        •             14 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki, dzieci z oddziału 5 i 6 latków po raz kolejny przystąpiły do zdrowej rywalizacji o zdobycie tytułu Mistrza Matematyki. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz wiedzą matematyczną i logicznym myśleniem. Należy dodać, że przedszkolaki bardzo lubią bawić się matematyką i chętnie rozwijają swoje matematyczne zdolności.  Cieszy fakt, że matematyka nie przeraża przedszkolaków, a wręcz jest dla nich bardzo interesująca.

                      Mistrzem Matematyki w grupie 5 latków została Aleksandra Wnuk, a w grupie 6 latków Aleksandra Krukowska.

                      Wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie otrzymały słodki prezent. Gratuluję wszystkim dzieciom  i życzę wielu matematycznych, i nie tylko matematycznych, sukcesów.

                      Składam serdeczne podziękowania Dyrektorowi Andrzejowi Domagale za przekazanie nagród dla Mistrzów Matematyki.

          Wychowawczyni Beata Kamińska

        • Dla wszystkich Pań

        •           8 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Kobiet" pod hasłem "Kobieta jest jak ANIOŁ" Na część artystyczną złożyły się wiersze i skecze w wykonaniu chłopców z klas starszych oraz kilka piosenek. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu "Sto lat!" głos zabrał Pan dyrektor Andrzej Domagała i wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz w imieniu wszystkich panów wręczył drobne upominki PANIOM. 

        • Wycieczka przedszkolaków do teatru

        •        W piątek 8 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w wycieczce autokarowej do MCK w Leżajsku, gdzie obejrzały spektakl teatralny oparty na motywach znanej baśni Charlesa Perrault pt.”Kot w butach”. Przedstawienie  przygotowali aktorzy Teatru Aczemu, którzy wystawili fantastyczną i zabawną wersję Jana Brzechwy.

                     Bajka o niezwykle sprytnym i przedsiębiorczym kocie… w butach, który sprawia, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odnosi sukces. Młynarczyk dzięki sprytowi Kota, jego inteligencji, urokowi osobistemu i kłamstwom niestety w krótkim czasie staje się zamożnym i szczęśliwym.

                    Nowoczesny styl przedstawienia baśni nie zatracił jednak jej kluczowego przekazu a mianowicie -  odwaga, bystry umysł i wiara w siebie mogą zdziałać więcej niż siła, bogactwo i władza.

                Barwne kostiumy, piękna scenografia, niesamowite efekty specjalne i wspaniała gra aktorska przeniosły nas w świat bajki. Występ angażował małych widzów do krótkiej wymiany zdań z aktorami co sprawiło dzieciom wiele radości. Było to piękne widowisko, energiczne, kolorowe, rozśpiewane i roztańczone.

                 Po pełnym wrażeń spektaklu na nasze dzieciaki czekała jeszcze jedna niespodzianka – wspólne zdjęcie z aktorami.

                  To była wspaniała podróż w odkrywanie świata, a także teatru.

           

           M.K.

        • Luty w przedszkolu

        •           Kolejny już szósty miesiąc za przedszkolakami, chociaż to jeden z krótszych miesięcy to nie zabrakło w nim fajnych atrakcji, ciekawych wydarzeń i dobrej zabawy.

                     W tym miesiącu dzieci poznawały świat bajek i baśni, do którego z wielką ciekawością i zainteresowaniem przenieśli się nasi milusińscy. W tym czasie również został dzieciom zorganizowany Bal Karnawałowy podczas, którego w naszym przedszkolu zrobiło się magicznie i bajkowo za sprawą wyjątkowych przebrań w których wystąpiły dzieci.

                  Poznaliśmy również układ słoneczny- planety, ufoludki, pojazdy kosmiczne oraz ciekawostki związane z kosmosem okazały się dla naszych milusińskich ekscytującym i interesującym doświadczeniem.

                  W ostatnim tygodniu lutego omawialiśmy tematykę związana ze światem dinozaurów. W poniedziałek 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura, który upłynął na wielkim odkrywaniu, poszukiwaniu i doświadczaniu oraz kreatywnej zabawie. Był film edukacyjny o dinozaurach, zajęcia z wykorzystaniem plansz i obrazków, segregowanie dinozaurów według określonej cechy, zabawy paleontologów oraz utrwalanie pojęć matematycznych w postaci przeliczania, porównywania wyglądu i określania wielkości. Cały tydzień z dinozaurami był fascynującą podróżą naszych przedszkolaków do czasów sprzed milionów lat.

                W tym miesiącu świętowaliśmy 4 urodziny Oliwii oraz do naszej przedszkolnej grupy dołączyła trójka przedszkolaków Bartuś, Szymuś i Kubuś.

           

          M.K.

        • Żywa lekcja historii Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

        •       1 marca od wielu lat obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie naszej szkoły chcąc godnie uczcić ten dzień udali się wraz z opiekunami panem Damianem i panem Pawłem w miejsce, gdzie w roku 1944 stacjonował 39 pp pod dow. kpt Ernesta Wodeckiego ps. „SZPAK”. Celem lekcji było przypomnienie uczniom o wydarzeniach tamtych trudnych lat, oddania czci żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość Polski oraz uporządkowanie pomnika i jego otoczenia na tzw. „Rozkopanej Górze”. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły, aby zapalić i złożyć znicze pod „Dębem Katyńskim”, który jest poświęcony mieszkańcowi Brzyskiej Woli st. posterunkowemu Policji Państwowej Józefowi Czerwonce, który po aresztowaniu przez NKWD trafił do obozu w Ostaszkowie, a następnie został przekazany do Tweru gdzie w roku 1940 wykonano na nim wyrok śmierci. Dbanie o pamięć poległych bohaterów jest naszym wspólnym obowiązkiem i powinno być przekazywane pokoleniowo.

          Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci

           

        • Witajcie w naszej bajce! - Akademia Pana Kleksa

        •           W dniu 20.02.2024r. uczniowie naszej szkoły z klas II – VII wraz z wychowawcami i organizatorem wyjazdu panem Damianem udali się na wycieczkę szkolną, której celem było Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku oraz znajdujące się w nim kino. Główną atrakcją wyjazdu była współczesna wersja kultowego filmu dla dzieci i młodzieży pt: „Akademia Pana Kleksa”, którą z pewnością zarówno ta młodsza jak i starsza młodzież zna i pamięta a w dniu dzisiejszym poznały i na pewno zapamiętają uczniowie naszej szkoły. W czasie trwającego dwie godziny filmu opowiadającego historię Ady Niezgódki córki Adasia Niezgódki – głównych bohaterów Akademii Pana Kleksa uczestnicy wyjazdy utrwalili sobie wiedzę na temat lektury Jana Brzechwy, która jest w programie nauczania kl. IV z języka polskiego. W czasie prezentacji filmowej, która obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji zapamiętano czym jest nieustająca walka dobra ze złem, co to jest i jakie znaczenie w życiu młodego człowieka ma Empatia? oraz jak ważna jest przyjaźń i wzajemny szacunek!. Następnie całą grupą udaliśmy się na posiłek, który obfitował w to co dzieci lubią najbardziej a następnie w drogę powrotną do domu. Zainteresowanie uczniów filmem było bardzo duże i z pewnością za jakiś czas udamy się na drugą część przygód Pana Kleksa pt: „Kleks i wynalazek Filipa Golarza”.                                                                                                                                                                                                                                                             D. K

        • Dzień Babci i Dziadka

        •         W tym roku obchody tego święta w naszej szkole były trudne do zrealizowania. Przeszkodą nie do pokonania były liczne choroby dzieci, które dziesiątkowały oddziały przedszkolne i szkolne. Z tego powodu uroczystość ta była kilka razy przesuwana w czasie. Jednak determinacja i upór wnucząt, nauczycieli i Rady Rodziców pozwoliła w końcu, 16–tego lutego, zaprosić ukochane Babcie i Dziadków, by z całego serca podziękować im za trud i poświęcenie.

                   Jak co roku, obchody tego święta, rozpoczęły się Mszą Świętą w naszym kościele, a potem zaproszeni goście przybyli do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie czekały już na nich wnuczęta. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły – pan Andrzej Domagała, a potem cały program poprowadziły uczennice klasy 2 – Blanka Łazarowicz i Nadia Wnuk. W miłym nastroju i przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców, seniorzy oglądali występy dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3. Na scenie były wiersze, piosenki, tańce, scenki teatralne i przedstawienie ,,Herody” nawiązujące do dawnej tradycji kolędowania w Brzyskiej Woli – Zagrody. Wszyscy artyści nagradzani byli wielkimi brawami.

                      Mamy nadzieję, że w dobrym zdrowiu, spotkamy się wszyscy razem znów za rok.

        • Bal Karnawałowy w przedszkolu

        •         We worek 13 lutego już od rana w naszym przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie ponieważ był to dzień balu karnawałowego. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i wesołą zabawą, bardzo lubiana przez dzieci ponieważ w tym dniu mogą wcielić się w swoich ulubionych bajkowych bohaterów.

                    Tak też było i u nas w sali przedszkolnej można było spotkać księżniczki, biedronkę, aż trzech policjantów i dwóch piratów, kotka, Spider- Mana, Hulk’a... niektórych trudno było rozpoznać a wszystkie stroje były niepowtarzalne i wyjątkowe. Kolorowy wystrój sali, bajkowe stroje przebierańców i skoczna muzyka sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły we wspólnych pląsach, tańcach i zabawach. W przerwie na zmęczonych tancerzy czekał poczęstunek po którym można było wrócić do dalszej zabawy. Uśmiech z twarzy przedszkolaków nie schodził do końca dnia. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości, każdy z uczestników wracał do domu z dużą porcją miłych wrażeń i pamiątkowym kolorowym balonikiem.

                 Dziękuję rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów oraz Przewodniczącej Rady Rodziców za słodki poczęstunek.

          M.K.

        • Styczeń w przedszkolu

        •          Piąty miesiąc za przedszkolakami, miesiąc zimowy i pierwszy w roku kalendarzowym. W tym miesiącu nasze dzieci w ramach edukacyjnej przygody poznały jak upływa nam czas. Utrwaliliśmy nazwy pór roku i dni tygodnia. Ponieważ za nami jeden z miesięcy zimowych omówiliśmy również jak radzą sobie zwierzęta zimą, w  jaki sposób powinniśmy im pomagać, jakimi pokarmami należy dokarmiać ptaki oraz kto pracuje w lesie.  

                   Przedszkolaki poznawały ważne zasady podczas zabaw zimowych na śniegu i jak tylko pozwalała nam aura, korzystały z uroków zimy bawiąc się w przedszkolnym ogrodzie.

                    Poznaliśmy też różne zawody. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o zawodach swoich bliskich oraz poznać zawody dawne i współczesne.

                 Podczas tygodnia babci i dziadka, nasze przedszkolaki mogły wyrazić swoją wdzięczność i miłość dla kochanych dziadków na razie tylko podczas nauki wierszy i piosenek, które zaprezentują podczas spotkania z kochaną babcią i kochanym dziadziem. Rozmowy o rodzinie, przygotowanie prac plastycznych oraz przygotowywanie zaproszeń i laurek pozwoliły dzieciom zrozumieć jak ważne są relacje rodzinne i jak cenne są wspólne chwile.

                Kolejny raz przedszkolaki wspólnie ze starszakami i kolegami oraz koleżankami ze starszej klasy wzięły udział w wycieczce do FOK-u w Leżajsku na spektakl teatralny pt. Baśń o grającym imbryku.

                Każda z aktywności wzbogaca w wiedzę i umiejętności społeczne naszych  milusińskich, uczy empatii i współpracy, przyczynia się do ich rozwoju i co ważne edukacja może być fajną zabawą i przygodą.

        • Bezpieczne ferie

        •          Mając na uwadze zbliżające się ferie zimowe, dzielnicowi Grzegorz Baj i Paweł Miś z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku spotkali się z uczniami klas I-III. Głównym celem spotkania była tematyka nadchodzącej przerwy w nauce i jak najlepsze przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania ferii. Policjanci radzili i ostrzegali jak należy zachować się w trakcie wspólnych zabaw na podwórku,  czy lodowisku oraz bezpiecznie poruszać się na drodze, a przede wszystkim:

          • nie rzucać śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, bo można tym spowodować wypadek,
          • nie wbiegać na jezdnię, gdyż zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa,
          • nie zjeżdżać na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, ponieważ nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować
          • nie wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się załamać,
          • zawsze informować dorosłych o tym, gdzie i z kim będzie się przebywać
          • nie ufać osobom obcym, nie przyjmować od nich słodyczy i prezentów,
          • nie otwierać drzwi jeśli jest się samemu w domu, 

                     Ponadto, nadal uświadamiali uczniów jak istotne są elementy odblaskowe na drodze. Dzieci chętnie brały udział w rozmowie i zadawały pytania. Po spotkaniu każde dziecko wie, w jaki sposób może bezpiecznie spędzić ferie zimowe, jak należy unikać niebezpieczeństw w trakcie zabawy i umie ocenić postępowanie rówieśników, jak również odróżnić bezpieczne miejsca zabaw od niebezpiecznych.